Marie Christine Johanne Stuhr, 1871

Name
Marie Christine Johanne /Stuhr/
Birth August 8, 1871 32 26
Alias
tvilling til Johan Henrik Christoffer Stuhr

Birth of a brotherJohan Henrik Christoffer Stuhr
August 8, 1871 (aged 0 days)
Christening October 10, 1871 32 26 (aged 2 months)
Christening of a brotherJohan Henrik Christoffer Stuhr
October 10, 1871 (aged 2 months)
Birth of a sisterElise Karoline Amalie Stuhr
January 15, 1881 (aged 9 years)
Christening of a sisterElise Karoline Amalie Stuhr
April 18, 1881 (aged 9 years)
Birth of a brotherCathrine Dorthea Frederikke Stuhr
December 13, 1882 (aged 11 years)
Christening of a brotherCathrine Dorthea Frederikke Stuhr
March 26, 1883 (aged 11 years)
Birth of a sisterAnna Kristine Stuhr
August 23, 1885 (aged 14 years)
Christening of a sisterAnna Kristine Stuhr
October 25, 1885 (aged 14 years)
Death of a fatherJohan Carl Frederik Stuhr
June 29, 1892 (aged 20 years)
Burial of a fatherJohan Carl Frederik Stuhr
July 3, 1892 (aged 20 years)
Death of a sisterAnna Kristine Stuhr
October 18, 1910 (aged 39 years)
Burial of a sisterAnna Kristine Stuhr
October 23, 1910 (aged 39 years)
Death of a brotherJohan Henrik Christoffer Stuhr
May 3, 1916 (aged 44 years)
Burial of a brotherJohan Henrik Christoffer Stuhr
May 7, 1916 (aged 44 years)
Death of a motherEline Marie Iversen
February 10, 1919 (aged 47 years)
Burial of a motherEline Marie Iversen
February 16, 1919 (aged 47 years)
Death of a sisterElise Karoline Amalie Stuhr
September 12, 1953 (aged 82 years)
Burial of a sisterElise Karoline Amalie Stuhr
September 16, 1953 (aged 82 years)
Death

Family with parents
father
18381892
Birth: December 11, 1838Eulenkrug, Lebrade sogn, Rixdorf, Plön, Schleswig-Holstein
Death: June 29, 1892Dannebrogsgade 49, 5., Kbh.
mother
18451919
Birth: January 10, 1845Kirkerup sogn, V. Flakkebjerg herred
Death: February 10, 1919Dannebrogsgade 45, Kbh.
Marriage MarriageAugust 6, 1870Slots Bjergby kirke
1 year
twin brother
18711916
Birth: August 8, 1871 32 26Munke Bjergby, Alsted, Sorø
Death: May 3, 1916Rigshospitalet, Kbh.
herself
1871
Birth: August 8, 1871 32 26Munke Bjergby, Alsted, Sorø
Death:
10 years
younger sister
18811953
Birth: January 15, 1881 42 36Kongens Enghave, Valby, Hvidovre sogn
Death: September 12, 1953Frederiksberg Hospital
23 months
younger brother
1882
Birth: December 13, 1882 44 37Knabstrup Teglværk
Death:
3 years
younger sister
18851910
Birth: August 23, 1885 46 40Oehlenschlægersgade 74, 2., Kbh.
Death: October 18, 1910Øresundshospitalet, Kbh.
Shared note

Marie Christine Johanne Stuhr - tvilling

Født: 08-08-1871 i Munke Bjergby og døbt 10-10-1871 i Munke Bjergby kirke - datter af teglbrænder Johan Frederik Carl Stuhr og hustru Eline Marie Iversen på 26 år, af Munkebjergby. Anmærkning: Tvilling. Kilde: KB-opslag 115, nr. 16. side 116. Munke Bjergby. År 1865-1889. KB _399_2_008_K05-01-A.

Folketællinger:

FT-1880: Kgs. Enghave, Hvidovre sogn (uddrag): Maskinhuset (af Frederiksholm), Fam.12: Stuhr, Johann Carl Frederik 41 år Holsten - brænder, g.m.: Iversen, Eline Marie 35 år Kirkerup sg, Sorø amt a. Stuhr, Johan Henrik Christoffer 8 år Bjergby sg, Sorø amt - (tvilling) >> b. Stuhr, Marie Christine Johanne 8 år Bjergby, Sorø amt (tvilling) Kilde: sydhavnenshistorie.dk

FT-1880: København, Sokkelund, Kongens Enghave, Valby, Hvidovre sogn, Et hus, Arbejdsboliger ved Frederiksholm Teglværk, fam.nr. 6, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C9680, Liste 47: Johann Carl Friedrich Stuhr, 41, Gift, Husfader, Brænder, f. i Holsten Eline Marie Stuhr f. Iversen, 35, Gift, Hans Hustru, f. i Kirkerup sogn, Roskilde amt f. 10-01-1845 i Kirkerup Johan Henrik Christoffer Stuhr, 8 år, Ugift, Deres barn, f. i Bjergby sogn, Sorø amt, tvilling f. 08-08-1871 i Slagelse og død 03-05-1916 >> Marie Christine Johanne Stuhr, 8 år, Ugift, Deres barn, f. i Bjergby sogn, Sorø amt, tvilling

FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Vester Kvarter, Oehlenschlægersgade 74, matr. 513 Opgang i Forhuset 2. Sal, fam.nr. 32, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C9192: Johan Carl Stuer, 46, Gift, Husfader, Tegelbrender, Holsten - alias Johann Carl Friedrich Stuhr Eline Marie Stuer, 40, Gift, Husmoder, Kirkerup, Sorø - alias Eline Marie Stuhr f. Iversen >> Marie Stuer, 13, Ugift, Barn, Munkebjergby, Sorø - alias Marie Christine Johanne Stuhr, - tvilling, f. 08-08-1871 i Munkebjergby Christoffer Stuer, 13, Ugift, Barn, Munkebjergby, Sorø - alias Johan Henrik Christoffer Stuhr - tvilling, f. 08-08-1871 i Munkebjergby Elise Stuer, 4, Ugift, Barn, Vidovre, Kjøbenhavn - alias Elise Karoline Amalie Stuhr, f. 15-01-1881 i Kongens Enghave Kathrine Stuer, 2, Ugift, Barn, Sønderværløse, Holbæk - alias Catrine Dorthea Frederikke Stuhr, f. 13-12-1882 på Knabstrup Teglværk og døbt i Sønder Jernløse kirke