Ane Margrethe Nielsen, 1848

Birth November 12, 1848
Alias
Ane Grethe Nielsen og Ane Margrethe Olsen

Christening December 26, 1848 (aged 1 month)
MarriageHans OlsenView this family
January 8, 1869 (aged 20 years)
Birth of a daughterKaren Marie Kirstine Hansen
December 16, 1881 (aged 33 years)
Christening of a daughterKaren Marie Kirstine Hansen
February 19, 1882 (aged 33 years)
Death of a husbandHans Olsen
February 15, 1906 (aged 57 years)
Marriage of a childRobert Christian SeitzbergKaren Marie Kirstine HansenView this family
December 22, 1912 (aged 64 years)
Death

Family with Hans Olsen
husband
18441906
Birth: June 23, 1844Gøderup, Glim sogn
Death: February 15, 1906Roskilde Amts Sygehus
herself
1848
Birth: November 12, 1848Roskilde
Death:
Marriage MarriageJanuary 8, 1869Roskilde Vor Frue kirke
13 years
daughter
1881
Birth: December 16, 1881 37 33Gjøderup, Glim sogn
Death:
Shared note

Ane Margrethe Nielsen

alias Ane Grethe Nielsen og Ane Margrethe Olsen

Født: 12-11-1848 i Roskilde og døbt 26-12-1848 i Roskilde Domkirke - datter af vægter Niels Madsen og hustru Karen Larsdatter. Kilde: KB-opslag 180, nr. 51, side 238. Roskilde Domkirke, Sømme h. År 1844-1857. KB_270_2_004_K07-13-A.

Gift 08-01-1869: Hans Olsen på 24 år, ungkarl i Gjøderup, gifter sig den 08-01-1869 i Roskilde Vor Frue kirke med ugift Ane Margrethe Nielsen på 20 år, boende hos faderen hr. Niels Madsen på Frue kirkegaard. NB! Parret gifter sig samme dag som deres søn, Ole Hansen, bliver døbt samme sted. Kilde: KB-opslag 145, nr. 1. Side 213. Roskilde Vor Frue, Sømme herred. År 1867-1891. KB_271_2_005_K06-03-A.

Folketællinger:

FT-1880: Roskilde, Sømme, Glim, Gjøderup By, Glim sogn, hus, 3 F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, b0444 Hans Olsen, 34, Gift, husfader, inderste, dagleier i agerbrug, her i sognet [Glim] >> Ane Grethe Nielsen, 31, Gift, hans kone, Roeskilde Ole Hansen, 10, Ugift, deres børn, her i sognet [Glim] - f. 14-12-1868 i Glim og døbt i 08-01-1869 i Roskilde Frue sogns kirke - søn af ugift Ane Margrethe Nielsen i Frue kirkegård huse og udlagt barnefader, ungkarl Hans Olsen i Gjøderup. Kilde: KB-opslag 17. side 15. Glim, Sømme h. År 1849-1892. KB_277_2_004_K01-17-A. Christian Hansen, under 1 aar, Ugift, deres børn, do [Glim] Anna Marie Emilie Hansen, 6, Ugift, deres børn, do [Glim] Charles August Hermansen, 9, Ugift, pleiebarn, Kjøbenhavn

FT-1890: Roskilde, Sømme, Glim, Gjøderup, 76, KIlde: ddd.dda.dk, FT-1890, C7118 Hans Olsen, 45, Gift, Husfader, Husmand, Glim, Kjøbh. >> Ane Margrethe Olsen, 41, Gift, Husmoder, Roskilde Niels Christian Hansen, 10, Ugift, Barn, Glim, Kjøbenhavn Karen Marie Hansen, 7, Ugift, Barn, Glim, Kjøbenhavn Carl Frederik Hansen, 5, Ugift, Barn, Glim, Kjøbenhavn Peter Valdemar Hansen, 4, Ugift, Barn, Glim, Kjøbenhavn Anders Emil Hansen, 2, Ugift, Barn, Glim, Kjøbenhavn