Vilhelmine Caroline Frederiksen, 18371866 (aged 28 years)

Name
Vilhelmine Caroline /Frederiksen/
Birth December 11, 1837
Alias
Vilhelmine Caroline Fridrichsen og Vilhelmine Caroline Seitzberg f.Frederiksen

Christening February 12, 1838 (aged 2 months)
MarriageWilhelm Jensenius SeitzbergView this family
November 3, 1860 (aged 22 years)
Birth of a sonDreng Seitzberg
June 8, 1866 (aged 28 years)
Death of a sonDreng Seitzberg
June 8, 1866 (aged 28 years)
Death of a fatherHans Fridrichsen

Death of a motherMargrethe Elisabeth Halvorsen

Death June 9, 1866 (aged 28 years)
Burial June 1866 (aged 28 years)
Family with parents
father
mother
Marriage Marriage
herself
18371866
Birth: December 11, 1837Nørrebro 49, Kbh.
Death: June 9, 1866Nørrebrogade 68, Kbh.
Family with Wilhelm Jensenius Seitzberg
husband
18171896
Birth: February 4, 1817 31 35Vor Frue sogn, Kbh.
Death: October 15, 1896Johannesstiftelsen, Kbh.
herself
18371866
Birth: December 11, 1837Nørrebro 49, Kbh.
Death: June 9, 1866Nørrebrogade 68, Kbh.
Marriage MarriageNovember 3, 1860Frederiksberg kirke
6 years
son
18661866
Birth: June 8, 1866 49 28Nørrebrogade 68, Kbh.
Death: June 8, 1866Nørrebrogade 68, Kbh.
Wilhelm Jensenius Seitzberg + Ferdinande Petrine Sørensen
husband
18171896
Birth: February 4, 1817 31 35Vor Frue sogn, Kbh.
Death: October 15, 1896Johannesstiftelsen, Kbh.
partner’s partner
18161853
Birth: August 22, 1816Skidenstræde, Kbh.
Death: August 4, 1853Store Larsbjørnstræde 172, Kbh.
Marriage MarriageJune 14, 1844Helligåndskirken, Kbh.
16 months
step-son
18451920
Birth: September 22, 1845 28 29Lille Kongensgade 66, Kbh.
Death: December 26, 1920Kirkevej 10, Valby
22 months
step-son
18471895
Birth: July 11, 1847 30 30Peterstrædet 137, Kbh.
Death: March 26, 1895Slotsgade 18, Kbh.
20 months
step-daughter
1849
Birth: March 6, 1849 32 32Larslejsstræde 17, Kbh.
Death:
22 months
step-son
18501909
Birth: December 30, 1850 33 34Larsbiørnstræde 172, Kbh.
Death: July 12, 1909Frederiksberg hospital
15 months
step-son
18521853
Birth: April 1, 1852 35 35Larsbjørnstræde 172, Kbh.
Death: August 11, 1853Vor Frue sogn, Kbh.
Wilhelm Jensenius Seitzberg + Bendte Kirstine Nielsdatter
husband
18171896
Birth: February 4, 1817 31 35Vor Frue sogn, Kbh.
Death: October 15, 1896Johannesstiftelsen, Kbh.
partner’s partner
18201859
Birth: March 25, 1820Ørby, Vejby sogn
Death: October 10, 1859Guldbergsgade 50, D., Kbh.
Marriage MarriageMay 30, 1857Frederiksberg kirke
Wilhelm Jensenius Seitzberg + Rassine Nicoline Frederiksen
husband
18171896
Birth: February 4, 1817 31 35Vor Frue sogn, Kbh.
Death: October 15, 1896Johannesstiftelsen, Kbh.
partner’s partner
18351904
Birth: October 9, 1835Stubbekøbing
Death: February 26, 1904Sundby hospital, Kbh.
Marriage MarriageDecember 7, 1867Frederiksberg kirke
21 months
step-son
1869
Birth: September 11, 1869 52 33Nørrebrogade 68, Kbh.
Death:
2 years
step-son
18721872
Birth: February 10, 1872 55 36Nørrebrogade 68, Kbh.
Death: February 11, 1872Nørrebrogade 68, Kbh.
step-son
18721872
Birth: February 10, 1872 55 36Nørrebrogade 68, Kbh.
Death: February 11, 1872Nørrebrogade 68, Kbh.
2 years
step-daughter
18741953
Birth: June 1, 1874 57 38Nørrebrogade, Kbh.
Death: November 13, 1953Esbønderup sygehus
Shared note

Vilhelmine Caroline Frederiksen

alias Vilhelmine Caroline Fridrichsen og Vilhelmine Caroline Seitzberg f. Frederiksen

Født: 11-12-1837 i Kbh. og døbt 12-02-1838 = 1. søndag i fasten i Trinitatis kirke, Kbh. - datter af kleinsmedesvend Hans Fridrichsen og Margrethe Elisabeth Halvorsen, Nørrebro No. 49. Faddere: Forældrene. Kilde: KB-opslag 293, nr. 335, side 577. Trinitatis sogn, Kbh. År 1836-1844. KB_012_2_004_K10-29-A.

Gift 03-11-1860: Enkemand efter 2. ægteskab, Vilhelm Jensenius Seitzberg på 43-7/12 år, stolemagermester af Nørrebro gifter sig 03-11-1860 i Frederiksberg kirke med jomfru Vilhelmine Caroline Frederiksen på 22-9/12 år af Vesterbrogade 69, Frbg. Forlovere: Hans Frederiksen, brudens fader, klejnsmedemester af Nørrebro, Murergade 15; Johan Peter Rasmus Seitzberg, stolemagermester, St. Kongensgade 27, Kbh. Anmærkning: Skiftebevis af 19-10-1859. Kilde: KB-opslag 149, nr. 207. side 146. Frederiksberg. År 1857-1864. KB_064_2_012_K05-29-A.

Død 09-06-1866: Vilhelmine Caroline Seitzberg dør 09-06-1866 i barselseng på Nørrebrogade 68, Kbh., 28 år gl. og bliver begravet juni 1866 fra Skt. Johannes kirke, Kbh. Gift med stolemagermester Wilhelm Jensenius Seitzberg, Nørrebrogade 68, Kbh. (Matr. Nr. 17i., lbr. 68. Udenbys Klædebo). Kilde: KB-opslag 60, nr. 84. Skt. Johannes sogn, Kbh. År 1861-1884. KB_010_2_022_K03-06-A.