Laura Cecilie Tengnagel Jørgensen, 1860

Name
Laura Cecilie Tengnagel /Jørgensen/
Birth January 26, 1860 33
Alias
Laura Cecilie Seitzberg f. Tengnagel Jørgensen

Christening June 17, 1860 33 (aged 4 months)
MarriagePeter Martin Emil SeitzbergView this family
August 8, 1891 (aged 31 years)
Occupation
dameskrædderinde

Death of a husbandPeter Martin Emil Seitzberg
May 21, 1927 (aged 67 years)
Burial of a husbandPeter Martin Emil Seitzberg
May 27, 1927 (aged 67 years)
Death of a fatherHenrik Laurentius Jørgensen

Death of a motherCaroline Dorthea Friedlig Barnewitz

Death

Family with parents
father
mother
Marriage Marriage
herself
1860
Birth: January 26, 1860 33Holbæk
Death:
Family with Peter Martin Emil Seitzberg
husband
18601927
Birth: March 18, 1860 33 38Knabrostræde 28, Kbh.
Death: May 21, 1927Bispebjerg hospital
herself
1860
Birth: January 26, 1860 33Holbæk
Death:
Marriage MarriageAugust 8, 1891Trinitatis kirke, Kbh.
Shared note

Laura Cecilie Tengnagel

alias Laura Cecilie Seitzberg f. Tengnagel Jørgensen

Født: 26-01-1860 i Holbæk og døbt 17-06-1860 i Holbæk Skt. Nikolaj kirke - datter af skomagermester Henrik Laurentius Jørgensen og Caroline Dorthea Friedlig Barnewitz på 33 år, Holbek. Kilde: KB-opslag 211, nr. 7. side 208. Holbæk Skt. Nikolaj. År 1845-1865. KB_334_2_003_K08-07-A.

Erhverv: Dameskrædderinde

Gift 2.g. 08-08-1891: Enken Laura Cecilie Tengnagel Jørgensen på 31 år, Dannebrogsgade 25, st., gifter sig 08-08-1891 i Trinitatis kirke, Kbh. med ungkarl Peter Martin Emil Seitzberg, agent på 31 år, Pilestræde 43, 3. sal, Kbh. Kilde: KB-opslag 133. Trinitatis. År 1882-1891. KB_012_2_033_K05-19-A.

Se også viede: KB-opslag 34, nr. 249. Skt. Matthæus sogn. År 1891-1892. KB_058_2_015_K02-04-A.

Død: 28-01-1936 på Frederiksberg.

------------------

Folketællinger:

FT-1901: Gothersgade 34, 1. sal, forhuset, København: Peter Martin Emil Seitzberg, f. 18-03-1860, gift, husfader, handelsagent, ingen børn i ægteskabet, tilflyttet fra Bredgade 22. >> Laura Cecilie Seitzberg, f. 26-01-1860 i Holbæk, gift, hans kone, husmoder, ingen børn i ægteskabet, taget fast bolig i Kbh. i 1864, erhverv: Syning, tilflyttet fra Bredgade 22. Anna Dorthea Bartoline Seitzberg, f. 01-10-1824 i Kbh., ugift, slægtning, lever af alderdomsunderstøttelse, tilflyttet fra Bredgade 22. Kilde: FT-1901, FT-opslag 342, Gothersgade 34, 1. sal, Kbh., FT1901_0010_00585

FT-1906: Bredgade 10, mezzanien, København: Martin Peter Emil Seitzberg, f. 18-03-1860, gift, husfader, handelsagent, arbejdsløs, ingen børn i ægteskabet, tilflyttet fra Gothersgade 34, 1 >> Laura Cecilie Seitzberg, f. 26-01-1860 i Holbæk, gift, hans kone, husmoder, ingen børn i ægteskabet, taget fast bolig i Kbh. i 1864, dameskrædderinde, tilflyttet fra Gothersgade 34, 1 Anna Dorthea Bartoline Seitzberg, f. 01-10-1824 i Kbh., ugift, slægtning, lever af alderdomsunderstøttelse, tilflyttet fra Gothersgade 34, 1., Kbh. Kilde: FT-1906, FT-opslag 18, Bredgade 10, mezz., Kbh., FT1906_0006_00171.

FT-1911: Læderstræde 22, 3. sal, København: Martin Seitzberg, f. 18-03-1860, gift, husfader, handelsagent, ingen børn i ægteskabet, tilflyttet fra Bredgade 10, mezz., Kbh. >> Laura Seitzberg, f. 26-01-1860 i Holbæk, gift, hans kone, husmoder, ingen børn i ægteskabet, taget fast bolig i Kbh. i 1864, dameskrædderinde, tilflyttet fra Bredgade 10, mezz., Kbh. Bartoline Seitzberg, f. 01-10-1824 i Kbh., ugift, slægtning, lever af alderdomsunderstøttelse, tilflyttet fra Bredgade 10, mezz., Kbh.