Hans Axel Hansen, 1879

Birth December 1, 1879 31 34
Alias
Axel Hans Hansen

Christening April 4, 1880 32 35 (aged 4 months)
Birth of a brotherHolger Hansen
May 26, 1882 (aged 2 years)
Christening of a brotherHolger Hansen
December 30, 1883 (aged 4 years)
Birth of a brotherCarl Max Hansen
November 16, 1884 (aged 4 years)
Christening of a brotherCarl Max Hansen
January 9, 1887 (aged 7 years)
Death of a motherAne Marie Nicoline Petersen
December 3, 1888 (aged 9 years)
Burial of a motherAne Marie Nicoline Petersen
December 9, 1888 (aged 9 years)
Marriage of a parentHans Peter HansenMetha Christine Henriette FredriksenView this family
April 22, 1889 (aged 9 years)
Birth of a half-brotherAage Hansen
June 6, 1897 (aged 17 years)
Christening of a half-brotherAage Hansen
October 17, 1897 (aged 17 years)
Death of a fatherHans Peter Hansen
after February 1, 1921 (aged 41 years)

Death of a sisterEllen Magaritha Amalia Hansen
September 24, 1922 (aged 42 years)
Burial of a sisterEllen Magaritha Amalia Hansen
September 29, 1922 (aged 42 years)
Death

Family with parents
father
18471921
Birth: December 26, 1847Fensmark, Tybjerg herred
Death: after February 1, 1921
mother
18451888
Birth: February 3, 1845 26 32Sønder Hygum, Frøs herred
Death: December 3, 1888Pilestræde 84, Kbh.
Marriage MarriageJanuary 3, 1875Frederiksberg kirke
15 months
elder sister
18761922
Birth: March 18, 1876 28 31Victoriagade 16, Frbg.
Death: September 24, 1922Kommunehospitalet, Kbh
4 years
himself
1879
Birth: December 1, 1879 31 34Danmarksgade 16, Frbg.
Death:
3 years
younger brother
1882
Birth: May 26, 1882 34 37Pilestræde 84, Kbh.
Death:
3 years
younger brother
1884
Birth: November 16, 1884 36 39Pilestræde 84, Kbh.
Death:
Father’s family with Metha Christine Henriette Fredriksen
father
18471921
Birth: December 26, 1847Fensmark, Tybjerg herred
Death: after February 1, 1921
step-mother
18561906
Birth: April 22, 1856Fåborg, Fyn
Death: before 1906
Marriage MarriageApril 22, 1889Skt. Stefan kirke, Kbh.
8 years
half-brother
1897
Birth: June 6, 1897 49 41Pilestræde 82, Kbh.
Death:
Shared note

Hans Axel Hansen

alias Axel Hans Hansen

Født: 01-12-1879 på Danmarksgade 16, Frbg. og døbt 04-04-1880 i Frederiksberg kirke - søn af kunstdrejer Hans Peter Hansen og hustru Anna Marie Nicoline Petersen på 34 år. Faddere: Forældrene; jomfru Ida Brandt, Gl. Mønt 22; drejer Niels Hansen, for tiden soldat. Kilde: KB-opslag 64, nr. 352. side 61. Frederiksberg. År 1878-1881. KB_064_2_026_K03-04-A.

Note: Hans Axel Hansen er bror til Ellen Magaritha Amalia Seitzberg f. Hansen.

--------------

Folketællinger:

FT-1880: København (Staden), Danmarksgade 16, 24 B, fam.nr. 263. Frederiksberg Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D3931: Hans Peter Hansen, 33 år, Gift, Husfader, Kunstdreier, f. 26-12-1847 i Fensmark, Tybjerg h, Præstø Amt Ana Marie Nielsen *født Petersen, 34 år, Gift, Hustru, - alias Ane Marie Nicoline Hansen, f. Pedersen, født ca. 1845 Ellen Magrete Amalie Hansen, 3 år, Barn - alias Ellen Magaritha Amalia Hansen, f. 18-03-1876 på Frbg. Udøbt Dreng, Under 1, Barn - alias Hans Axel Hansen, f. 01-12-1879 på Frbg.

Se også original FT-1880, hvoraf det fremgår at Hans Peter Hansens kone hedder Ane Marie Nicoline, f. Petersen og at hun er født i Hygum. Kilde: FT-1880, FT-opslag 177. Danmarksgade 16, Frbg. FT1880_10119_00553.

FT-1885: København (Staden), Rosenborg, Pilestræde 84, Matr. 26, Forhus Stuen, fam.nr. 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C8400: H. O. Hansen, 37, Gift, Husfader, Kunstdrejermester, - alias Hans Peter Hansen, f. 26-12-1847 i Fensmark, Tybjerg h Anna Marie Hansen, 38, Gift, Husmoder, f. 03-02-1845 i Sønder Hygum - død 03-12-1888 Ellen Margrethe Hansen, 8 år, Ugift, Datter, - alias Ellen Margrethe Amalie Hansen, f. 18-03-1876 på Victoriagade 16, Frbg. Axel Hans Hansen, 5 år, Ugift, Søn - alias Hans Axel Hansen, f. 01-12-1879 på Danmarksgade 16, Frbg. Holger Hansen, 2 år, Ugift, Søn, f. 26-05-1882 på Pilestræde 84, Kbh. Dreng Uden Navn, Under 1 Aar, Ugift, Søn - alias Carl Max Hansen, f. 16-11-1884 i Pilestræde 84, Kbh.

FT-1890: Pilestræde 84, forhuset, Kbh. Trinitatis kirkes rode, Rosenborg kvarter: Hans Peter Hansen, 42 år, kunstdrejermester i Kjøbenhavn, gift, husfader, f. i Fensmark sogn, Præstø amt Meta Kristine Henriette f. Frideriksen, 33 år, gift, hans kone, husmoder, f. i Fåborg Ellen Margrethe Amalie Hansen, 13 år, ugift, barn, f. i Kjøbenhavn Hans Axel Hansen, 10 år, ugift, barn, f. på Frederiksberg Holger Hansen, 7 år, ugift, barn, f. i Kjøbenhavn Carl Max Hansen, 5 år, ugift, f. i Kjøbenhavn Kilde: FT-1890, FT-opslag 173, Pilestræde 84, forhuset, Kbh. FT1890_00017_01440.