Metha Christine Henriette Fredriksen, 18561906 (aged 49 years)

Name
Metha Christine Henriette /Fredriksen/
Birth April 22, 1856
Alias
Metha Christine Henriette Hansen f. Fredriksen

Christening August 11, 1856 (aged 3 months)
MarriageHans Peter HansenView this family
April 22, 1889 (aged 33 years)
Birth of a sonAage Hansen
June 6, 1897 (aged 41 years)
Christening of a sonAage Hansen
October 17, 1897 (aged 41 years)
Death of a fatherHenrik Fredriksen

Death of a motherHansine Hansen

Death before 1906 (aged 49 years)

Family with parents
father
mother
Marriage Marriage
herself
18561906
Birth: April 22, 1856Fåborg, Fyn
Death: before 1906
Family with Hans Peter Hansen
husband
18471921
Birth: December 26, 1847Fensmark, Tybjerg herred
Death: after February 1, 1921
herself
18561906
Birth: April 22, 1856Fåborg, Fyn
Death: before 1906
Marriage MarriageApril 22, 1889Skt. Stefan kirke, Kbh.
8 years
son
1897
Birth: June 6, 1897 49 41Pilestræde 82, Kbh.
Death:
Hans Peter Hansen + Ane Marie Nicoline Petersen
husband
18471921
Birth: December 26, 1847Fensmark, Tybjerg herred
Death: after February 1, 1921
partner’s partner
18451888
Birth: February 3, 1845 26 32Sønder Hygum, Frøs herred
Death: December 3, 1888Pilestræde 84, Kbh.
Marriage MarriageJanuary 3, 1875Frederiksberg kirke
15 months
step-daughter
18761922
Birth: March 18, 1876 28 31Victoriagade 16, Frbg.
Death: September 24, 1922Kommunehospitalet, Kbh
4 years
step-son
1879
Birth: December 1, 1879 31 34Danmarksgade 16, Frbg.
Death:
3 years
step-son
1882
Birth: May 26, 1882 34 37Pilestræde 84, Kbh.
Death:
3 years
step-son
1884
Birth: November 16, 1884 36 39Pilestræde 84, Kbh.
Death:
Shared note

Metha Christine Henriette Fredriksen

alias Metha Christine Henriette Hansen f. Fredriksen

Født: 22-04-1856 i Faaborg og døbt 11-08-1856 i Fåborg kirke - datter af glarmester Henrik Fredriksen og hustru Hansine Hansen på 20 år. Kilde: KB-opslag 99, nr. 10. side 98. Fåborg, Fyn. År 1846-1857. KB _O332_A_011_K04-10-A.

Gift 2.g. 22-04-1889: Enkemand, kunstdrejer Hans Peter Hansen på 42 år, boende St. Peterstræde 84, Kbh. og fraskilt Meta Kristine Henriette Hansen f. Fredriksen, 33 år gl., boende Kapelvej 9, 1., Kbh. gifter sig 22-04-1889 i Skt. Stefan kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 261, nr. 64. Side 259. Skt. Stefan. År 1882-1890. KB_033_2_012_K09-21-A. Se også sønnen Aage Hansens fødsel og dåb.

Død: Metha Christine Henriette Hansen dør før 1906. Kilde: FT-1906. Hendes ægtefælle.

----------

Folketællinger:

FT-1890: Pilestræde 84, forhuset, Kbh. Trinitatis kirkes rode, Rosenborg kvarter: Hans Peter Hansen, 42 år, kunstdrejermester i Kjøbenhavn, gift, husfader, f. i Fensmark sogn, Præstø amt >> Meta Kristine Henriette f. Frideriksen, 33 år, gift, hans kone, husmoder, f. i Fåborg Ellen Margrethe Amalie Hansen, 13 år, ugift, barn, f. i Kjøbenhavn Hans Axel Hansen, 10 år, ugift, barn, f. på Frederiksberg Holger Hansen, 7 år, ugift, barn, f. i Kjøbenhavn Carl Max Hansen, 5 år, ugift, f. i Kjøbenhavn Kilde: FT-1890, FT-opslag 173, Pilestræde 84, forhuset, Kbh. FT1890_00017_01440.

FT-1901: Pilestræde 82, stuen, Kbh. Trinitatis kirkes rode. Hans Peter Hansen, Gift, Husfader, Kunstdreier, f. 26-12-1847 i Fensmark, Præstø Amt, gift 1889, 1 levende barn og 1 dødt barn i ægteskabet. Taget fast bopæl i Kbh. fra Næstved i 1870 >> Meta Christine ? Hansen, gift, husmoder, hans kone, - alias Metha Christine Henriette Hansen f. Fredriksen, f. 22-04-1856 i Faaborg, gift 1889, 1 levende barn og 1 dødt barn i ægteskabet. Taget fast bopæl i Kbh. fra Fåborg i 1880. Holger Hansen, f. 26-05-1882 i Kbh., ugift, barn, handelslærling Aage Hansen, f. 06-06-1897 i Kbh., ugift, barn Kilde: FT-1901, FT-opslag 216. Pilestræde 82, Kbh. FT1901_0023_01538.