Olga Agnete Jensen, 1908

Birth January 16, 1908
Alias
Olga Agnete Henriksen f. Jensen

Occupation
Husbestyrerinde

Hjemmedøbt January 18, 1908 (aged 2 days)
Christening April 1, 1908 (aged 2 months)
Birth of a sonFrank Poul Henriksen
September 4, 1944 (aged 36 years)
Christening of a sonFrank Poul Henriksen
November 26, 1944 (aged 36 years)
Death of a sonFrank Poul Henriksen
June 12, 1945 (aged 37 years)
Burial of a sonFrank Poul Henriksen
June 17, 1945 (aged 37 years)
Birth of a daughterPige Henriksen
June 13, 1946 (aged 38 years)
Death of a daughterPige Henriksen
June 13, 1946 (aged 38 years)
Death of a husbandCharles Jens Peter Henriksen
June 7, 1962 (aged 54 years)

Burial of a husbandCharles Jens Peter Henriksen
June 13, 1962 (aged 54 years)

Death

Family with Charles Jens Peter Henriksen
husband
19081962
Birth: January 3, 1908 24 24Tornemark, Fyrendal sogn
Death: June 7, 1962
herself
1908
Birth: January 16, 1908Slotsgade 17, Slagelse Skt. Mikkels bysogn
Death:
daughter
Elly Ketty Henriksen
son
19441945
Birth: September 4, 1944 36 36Harrested Sø, Sludstrup sogn
Death: June 12, 1945Harrested Sø, Sludstrup sogn
22 months
daughter
19461946
Birth: June 13, 1946 38 38Harrested Sø, Sludstrup sogn
Death: June 13, 1946Harrested Sø, Sludstrup sogn
daughter
Else Kirsten Henriksen
Family with Ole Peter Hansen
ex-husband
herself
1908
Birth: January 16, 1908Slotsgade 17, Slagelse Skt. Mikkels bysogn
Death:
son
Børge Peter Henriksen
son
Kjeld Tage Henriksen
Shared note

Olga Agnete Jensen

alias Olga Agnete Henriksen f. Jensen

Født: 16-01-1908 på Slotsgade 17, Slagelse Skt. Mikkels bysogn og hjemmedøbt 18-01-1908. Fremstillet 01-04-1908 i Slagelse Skt. Mikkels kirke. Datter af ugift Elisabeth Jensine Jensen på 27 år. Anm: Moderen opholdt sig 10-mdrs.dagen før fødslen hos bager Schäfer i Rosengade. Kilde: KB-opslag 235, nr. 6. Slagelse Skt. Mikkels sogn. Slagelse h. Sorø a. År 1904-1914. KB_1892_427_3_021_0234a-FK.

Erhverv: Husbestyrerinde i 1938

Kæresteforhold:

I 1937 var Ole Peter Hansen og Olga Agnete Jensen kærester. Frugten af deres kæresteforhold er sønnerne:

(1) Børge Peter Henriksen (2) Kjeld Tage Henriksen

Gift 26-12-1938: Ungkarl Charles Jens Peter Henriksen, arbejdsmand i Harrested by, Sludstrup sogn, Sorø amt (f. 03-01-1908 i Fuirendal sogn, Sorø amt, søn af husejer Hans Sofus Henriksen og hustru Kirstine Hansine f. Nielsen af Tornemark by, Fuirendal sogn - faderen er død; moderen atter gift og bu bosal på Skørpinge mark og sogn) gifter sig 26-12-1938 i Skørpinge kirke med pige Olga Agnete Jensen, husbestyrerinde i Harrested by, Sludstrup sogn, Sorø amt (f. 16-01-1908 i Slagelse Skt. Mikkels bysogn, datter af ugift Elisabeth Jensine Jensen, Tordenskjoldsgade 16, Slagelse. Vidner: Ledvogter Hans Peter Jensen, Skørpinge mark samt skræddermester Louis Petersen, Tordenskjoldsgade 16, Slagelse. Kilde: KB-opslag 131, nr. 2. Skørpinge sogn. V. Flakkebjerg h. Sorø a. År 1924-1965. KB_1892_460_3_009_0225a-V.