Barbara Mathilde Augusta Schmidth, 18581921 (aged 63 years)

Name
Barbara Mathilde Augusta /Schmidth/
Birth January 11, 1858 37 32
Alias
Barbara Mathilde Augusta Malling f. Schmidth

Christening February 21, 1858 37 32 (aged 1 month)
MarriageNiels MallingView this family
before 1892 (aged 33 years)

Birth of a daughterEllen Vilhelmine Malling
May 23, 1892 (aged 34 years)
Christening of a daughterEllen Vilhelmine Malling
July 7, 1892 (aged 34 years)
Death of a husbandNiels Malling
before April 1913 (aged 55 years)

Marriage of a childFritz Carl Peter DohlmannEllen Vilhelmine MallingView this family
April 12, 1913 (aged 55 years)
Death of a fatherCarl Sophus Wilhelm Schmidth

Death of a motherJulie Mathilde Løndahl

Death after November 1921 (aged 63 years)

Family with parents
father
mother
Marriage Marriageabout 1848
10 years
herself
18581921
Birth: January 11, 1858 37 32Roskilde
Death: after November 1921
Family with Niels Malling
husband
18491913
Birth: August 1, 1849 40 30Århus domsogn
Death: before April 1913
herself
18581921
Birth: January 11, 1858 37 32Roskilde
Death: after November 1921
Marriage Marriagebefore 1892
5 months
daughter
Ellen Vilhelmine Dohlmann f. Malling - sammenkomst i haven v. Bygårdsstræde 12, Køge ca. 1913
18921927
Birth: May 23, 1892 42 34Fredensgade 36, Aarhus Domsogn
Death: August 30, 1927Skovshoved
Shared note

Barbara Mathilde Augusta Schmidth

alias Barbara Mathilde Augusta Malling f. Schmidth

Født: 11-01-1858 i Roskilde og døbt 21-02-1858 i Roskilde Domkirke - datter af Carl Sophus Wilhelm Schmidth, uhrmager og hustru Julie Mathilde født Løndahl - i Roskilde. Kilde: KB-opslag 262, nr. 2. Roskilde Domkirke. År 1844-1858. KB_270_2_004_K10-05-A.

Gift før 1892: Niels Malling gifter sig med Barbara Mathilde Augusta Schmidth.

Død: Efter nov. 1921.

-----

Folketællinger:

FT-1860: Roskilde, Sømme, Roskilde Købstad, Støden 308 (Matr 58), Stuen, 752, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5110: Carl Sophus Schmith, 37, Gift, Husfader. Uhrmager, Aalborg Julie Mathilde f. Løndahl, 32, Gift, hans Kone, Roskilde Jacob Wilhelm, 11, Ugift, deres Barn, Roskilde Søren Albert Idus, 7, Ugift, deres Barn, Roskilde (f. 17-06-1853 i Roskilde) >> Barbara Mathilda Augusta, 2, Ugift, deres Barn, Roskilde

FT-1911: Bopæl: Forhåbningsholms Alle 23, 1. sal. Frbg. C. Niels Malling, f. 01-08-1849 i Aarhus, assistent ved Statsbanerne og hustru Barbara Mathilde Augusta Malling f. Schmidt, født 11-01-1858 i Roskilde Kilde: FT-1911, FT-opslag 57. Forhåbningsholms Alle 23, 1. Frbg. FT1911_0013_01098.

Broderen Søren Albert Idus Schmith i 1911:

FT-1911: Roskilde, Ramsø, Køge Købstad, , 176 FGHI, 272, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1911, D6247 Søren Svarre, 18510926E, ??, Bladudgiver, Redaktør og Bogtrykker, Slagelse Margrethe Bark, 18680416U, Husbestyrerinde, Nord Slesvig Louise Mariane Jensen, 18881018U, Tjenestepige, Vallø >> Søren Albert Idus Schmith, 18530617G, Husfader, Fhv. Manufakturhandler & Sparekassedirektør, Roskilde Cecilie Birgithe Schmith født Sperling18550626G, Husmoder, Randers Gerda Mathilde Schmith, 18841004U, Barn, Journalistelev, Køge Julie Johanne Schmith, 18821111U, Barn, Bogbinderelev, Køge Sofie Petersen, 18870416U, Tjenestepige, Sonnerup, Sædder

I FT-1916: Forhåbningsholms Alle 21, 2.tv. Frbg: >> Barbara Mathilde Augusta Malling f. Schmidt, enke, f. 11-01-1858 i Roskilde. Kilde: FT-1916. FT-opslag 124. FT1916_08020_00987.

FT-1921: Frits Carl Peter Dohlmann og familie bor på Skjoldhøj Alle 1, Gentofte, Matr. 4 en eller eu, Skovshoved sogn, Sokkelund, Kbhs. Amt: ID 12-3a: Fritz Dohlmann, f. 16-10-1868, gift, husfar, grosserer, tilflyttet kommunen fra Frederiksberg i 1915 hustru Ellen Dohlmann, f. 25-05-1892 i Aarhus (læs: 23-05-1892), husmor, tilflyttet kommunen fra Frederiksberg i 1915 12-3a1: Mogens Dohlmann, f. 14-12-1914 på Frbg., barn, tilflyttet kommunen fra Frederiksberg i 1915 12-3a2: Jørgen Dohlmann, f. 06-09-1917 i Skovshoved, barn, født i kommunen i 1917 Marie Schmidt, f. 26-01-1887 i Tyskland, ugift, tjenestepige, tilflyttet kommunen i 1920 Marie Schubert, f. 06-02-1897 i Tyskland, ugift, tjenestepige, tilflyttet kommunen i 1920 >> Mathilde Malling, enke, f. 11-01-1858 i Roskilde, gæst (læs: svigermor til Fritz Dohlmann) Estrid Lund, f. 01-07-1901 i Horsens, ugift, gæst Kilde: FT-1921, FT-opslag 3, Skjoldhøj Alle 1, Gentofte kommune. FT1921_00047_00272.