Mathilde Kirstine Linnemann, 1819

Name
Mathilde Kirstine /Linnemann/
Birth about 1819

Alias
Mathilde Kirstine Malling f. Linnemann

MarriageNiels MallingView this family
July 10, 1847 (aged 28 years)
Birth of a sonNiels Malling
August 1, 1849 (aged 30 years)
Christening of a sonNiels Malling
September 19, 1849 (aged 30 years)
Marriage of a childNiels MallingBarbara Mathilde Augusta SchmidthView this family
before 1892 (aged 73 years)

Death of a sonNiels Malling
before April 1913 (aged 94 years)

Death

Family with Niels Malling
husband
herself
Marriage MarriageJuly 10, 1847i huset i Århus Domsogn
2 years
son
18491913
Birth: August 1, 1849 40 30Århus domsogn
Death: before April 1913
Shared note

Mathilde Kirstine Linnemann

alias Mathilde Kirstine Malling f. Linnemann

Født: ca. 1819 - datter af gårdmand Johan Hendrich Linnemann og hustru Madsine Johanne Buch. Kilde: FT-1834

Gift 10-07-1847: Enkemand, købmand og borger__ Niels Malling i Århus, 38 år gl., indgår sit 3. ægteskab den 10-07-1847 i huset i Århus Domsogn med jomfru Mathilde Kirstine Linnemann på 28 år, datter af gårdejer Johannes Linnemann i Gudum sogn pr. Ålborg. Parret viet ifølge kgl. bevilling af 9. juli 1847. Kilde: KB-opslag 335, nr. 29. Århus Domsogn. K.M. År 1844-1851 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=173234#173234,29112987

Folketællinger:

FT-1834: Vejle, Jerlev, Ødsted, Rugsted Bye, En Gaard, 14, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C4644: Johan Hendrich Linnemann, 44, Gift, Gaardmand Madsine Johanne Buch, 40, Gift, Hans Kone Christiane Ernestine Sørine Henriette Linnemann, 19, Ugift, Deres Børn >> Matilde Kirstine Linnemann, 15, Ugift, Deres Børn Laura Wilhelmine Linnemann, 13, Ugift, Deres Børn Andrea Marie Linnemann, 11, Ugift, Deres Børn Ernst Deichmann Linnemann, 9, Ugift, Deres Børn Caroline Elisabeth Linnemann, 7, Ugift, Deres Børn Pederikke Johanne Linnemann, 7, Ugift, Deres Børn Mads Johan Buch Linnemann, 4, Ugift, Deres Børn Arndine Sophie Hedevig Steenstrup Linnemann, 3, Ugift, Deres Børn Jensine Cathrine Hansen, 23, Ugift, Lærerinde Sidsel Christophersdatter, 24, Ugift, Tjenestefolk Ane Poulsdatter, 27, Ugift, Tjenestefolk Maren Jocumsdatter, 18, Ugift, Tjenestefolk Anne Christensdatter, 19, Ugift, Tjenestefolk Johanne Nielsdatter, 23, Ugift, Tjenestefolk Jens Pallesen, 32, Gift, Tjenestefolk Christen Thomsen, 21, Ugift, Tjenestefolk Hans Sørensen, 17, Ugift, Tjenestefolk Jens Dahl, 36, Ugift, Tjenestefolk Thomas Pedersen, 44, Gift, Tjenestefolk Rasmus Thomsen, 50, Gift, Tjenestefolk

FT-1850: Aarhus, Hasle, Aarhus Købstad, Dyndkarken, 366, 661, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, D3314: Niels Malling, 41, Gift, Husfader, Kjøbmand, Aarhus >> Mathilde Malling, 30, Gift, hans Kone, Jelling, Veile Amt Rasmus Malling, 14, Ugift, deres Barn, Aarhus (døbt 18-05-1836 i Århus domkirke - søn af Niels Malling og Jacobine Schmidt) Chatrine Malling, 12, Ugift, deres Barn, Aarhus Marie Christine, 11, Ugift, deres Barn, Aarhus Christian Lauritz, 10, Ugift, deres Barn, Aarhus Niels Svenning, 1, Ugift, deres Barn, Aarhus Andrea ??, 27, Ugift, Husjomfru, ??, Veile Amt Mette Kierstine Sørensdatter, 24, Ugift, Tjenestepige, Frederiks Sogn, Viborg Amt Ane Marie Hansen, 25, Ugift, Tjenestepige, Gjelding, Aarhus Amt Ane Marie Rasmussen, 24, Ugift, Tjenestepige, Viby, Aahus Amt Birte Jensen, 23, Ugift, Tjenestepige, Viby, Aahus Amt Peter Laurentin Kold, 36, Ugift, Tjenestekarl, Aarhus Niels Julius August Clausen, 26, Ugift, Tjenestekarl, Kiøbenhavn Laus Jensen, 21, Ugift, Tjenestekarl, Meinet, Randers Amt Niels Andersen, 25, Ugift, Tjenestekarl, ?? Peder Jensen, 27, Ugift, Tjenestekarl, Bjødstrup, Randers Amt Søren Petersen, 19, Ugift, Tjenestekarl, Bjering, Aarhus Amt Hans Andreas Gregersen, 29, Ugift, Tjenestekarl, Mariager