Gunnar Søfrin Hempel, 1916

Name
Gunnar Søfrin /Hempel/
Birth July 24, 1916 36 37
Alias
Gunnar Hempel

Christening February 18, 1917 36 37 (aged 6 months)
Occupation
Prokurist

Death of a fatherValdemar Hempel
August 15, 1917 (aged 1 year)
Burial of a fatherValdemar Hempel
August 21, 1917 (aged 1 year)
Death of a paternal grandfatherPreben Hempel
November 13, 1918 (aged 2 years)
Burial of a paternal grandfatherPreben Hempel
November 19, 1918 (aged 2 years)
Death of a paternal grandmotherHulda Jespersen
November 28, 1928 (aged 12 years)
Burial of a paternal grandmotherHulda Jespersen
December 2, 1928 (aged 12 years)
Death of a motherGerda Dohlmann
October 26, 1962 (aged 46 years)

Death

Family with parents
father
18801917
Birth: February 26, 1880 39 26Hammel sogn
Death: August 15, 1917Kommunehospitalet, Kbh.
mother
18791962
Birth: July 2, 1879 41 36Frederiksberg
Death: October 26, 1962
Marriage MarriageApril 23, 1912Paris, Frankrig
4 years
himself
1916
Birth: July 24, 1916 36 37Ribegade 3, Kbh. i Skt. Jakobs sogn
Death:
Shared note

ID 12-3d1: Gunnar Søfrin Hempel

alias Gunnar Hempel

Født: 24-07-1916 på Ribegade 3, 3. sal, th., Kbh. i Skt. Jakobs sogn og døbt 18-02-1917 i Vor Frue kirke, Kbh. - søn af ekspeditionssekretær Valdemar Hempel og hustru (ID 12-3d) Gerda f. Dohlmann, 37 år, Ribegade 3, 3. sal, th., Kbh. Forældrene viet 23-04-1912 i Paris. Kilde: KB-opslag 129, nr. 43. Skt. Jakobs sogn. År 1912-1923. KB_1892_023_3_013_0160a-FM.

Erhverv: Prokurist i 1961

Død: Dato ukendt. Kilde: Peter Høncke

Folketællinger:

FT-1921: Ribegade 3, 3. sal, Kbh.: ID 12-3d: Gerda Hempel, f. 02-07-1879 på Frederiksberg, enke, husmor Caroline Louise Christensen, f. 21-01-1875 i Gjerslev, tilflyttet fra Birkerød i 1918, husassistent >> ID 12-3d1: Gunnar Hempel, f. 24-07-1916 i København, ugift, søn Kilde: FT-opslag 7. FT1921_00043_00198

FT-1925 - 5. nov.: Ribegade 3, 3. sal, Kbh.: ID 12-3d: Gerda Hempel, f. 02-07-1879 på Frederiksberg, enke, husmor >> ID 12-3d1: Gunnar Hempel, f. 24-07-1916 i København, ugift, søn Kilde: FT-opslag 39. FT1925_0421_01357

FT-1930 - 5. nov.: Ribegade 3, 3. sal, Kbh.: ID 12-3d: Gerda Hempel, f. 02-07-1879 på Frederiksberg, enke, husmor >> ID 12-3d1: Gunnar Hempel, f. 24-07-1916 i København, ugift, søn Kilde: FT-opslag 37. FT1930_00321_00457.

FT-1940 - 5. nov.: Rosenvængets Sideallé 9, 3. sal, Kbh.: ID 12-3d: Gerda Hempel, f. 02-07-1879 på Frederiksberg, enke, husmor, formue >> ID 12-3d1: Gunnar Søfrin Hempel, f. 24-07-1916 i København, ugift, søn, lige hjemmeldt b.B.-(Politi) Else Gudrun Emilie Pedersen, f. 24-01-1922 i København, ugift, husassistent Kilde: FT-opslag 117 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=239582#239582,45684957

Kraks vejviser i 1950: >> Gerda, Enkefrue, Rosenv. Sidealle 9, 3., Østerbro. Gunnar fremgår ikke.

Kraks vejviser i 1961: Gerda, Frue, Nybrov. 2 >> Gunnar, Prokurist, Sundvej 16B, Hellerup.