Frederich Carl Christian Viale, 18351870 (aged 34 years)

Name
Frederich Carl Christian /Viale/
Birth March 28, 1835 32 25
Alias
Frity Viale

Christening June 8, 1835 32 25 (aged 2 months)
Occupation
Dragonofficer, premierløjtnant

Death of a maternal grandmotherSophie Margrethe Withfeldt
April 30, 1837 (aged 2 years)
Burial of a maternal grandmotherSophie Margrethe Withfeldt
May 6, 1837 (aged 2 years)
Birth of a brotherHans Peter Antoine Leopold Viale
September 14, 1837 (aged 2 years)
Christening of a brotherHans Peter Antoine Leopold Viale
October 31, 1837 (aged 2 years)
Birth of a sisterCaroline Amalie Francisca Viale
June 8, 1839 (aged 4 years)
Christening of a sisterCaroline Amalie Francisca Viale
July 5, 1839 (aged 4 years)
Death of a maternal grandfatherHans Peter Sørensen
after 1840 (aged 4 years)

Birth of a brotherCarl Marianus Charles Viale
June 10, 1841 (aged 6 years)
Christening of a brotherCarl Marianus Charles Viale
July 28, 1841 (aged 6 years)
Birth of a sisterAgathe Jeanette Viale
December 29, 1842 (aged 7 years)
Christening of a sisterAgathe Jeanette Viale
May 27, 1843 (aged 8 years)
Death of a motherSophie Cathrine Sørensen
October 25, 1843 (aged 8 years)
Burial of a motherSophie Cathrine Sørensen
November 1, 1843 (aged 8 years)
MarriageMarie Caroline RéeView this family
December 16, 1863 (aged 28 years)
Death January 27, 1870 (aged 34 years)
Family with parents
father
18021875
Birth: September 5, 1802 27Vingtimiglia_Ventimiglia, Italien
Death: July 6, 1875Ermelundshuset i Gentofte
mother
18091843
Birth: October 3, 1809 33 31Trinitatis sogn, Kbh.
Death: October 25, 1843Vor Frue sogn, Kbh.
Marriage MarriageApril 30, 1830Trinitatis kirke, Kbh.
9 months
elder brother
18311906
Birth: January 12, 1831 28 21Bredgade 169, Kbh.
Death: April 28, 1906Blegdamsvej 66, Kbh.
23 months
elder sister
18321909
Birth: November 22, 1832 30 23Christiansborg slot
Death: May 22, 1909Linnésgade 26, Kbh.
2 years
himself
18351870
Birth: March 28, 1835 32 25Fredericia Michalis sogn
Death: January 27, 1870Hyères, Frankrig
3 years
younger brother
18371911
Birth: September 14, 1837 35 27Fredericia Michalis sogn
Death: August 8, 1911Svanemosegårdsvej 21, Frbg. i Skt. Thomas sogn
21 months
younger sister
Caroline Dohlmann f. 1839 døbt Viale - med sit lille barn
18391921
Birth: June 8, 1839 36 29Fredericia Michalis sogn
Death: April 12, 1921Gl. Kongevej 140, Frbg.
2 years
younger brother
18411909
Birth: June 10, 1841 38 31Odense Vor Frue sogn
Death: February 15, 1909Frederiksstadsgade 1, Kbh.
19 months
younger sister
18421893
Birth: December 29, 1842 40 33Hof- og Slot kirken (sogn)
Death: June 30, 1893Frederiksberg Alle 23, Frbg.
Family with Marie Caroline Rée
himself
18351870
Birth: March 28, 1835 32 25Fredericia Michalis sogn
Death: January 27, 1870Hyères, Frankrig
wife
1844
Birth: June 6, 1844 28 21Frederiksberg Alle 6, Frbg.
Death:
Marriage MarriageDecember 16, 1863Brønshøj kirke
Gottlieb Carl Joseph Hecksher + Marie Caroline Rée
partner’s partner
18391890
Birth: November 14, 1839Vor Frue sogn, Kbh.
Death: December 26, 1890
wife
1844
Birth: June 6, 1844 28 21Frederiksberg Alle 6, Frbg.
Death:
Marriage MarriageNovember 23, 1877Garnisonskirken, Kbh.
Shared note

Frederich Carl Christian Viale

alias Frederik Carl Christian Viale og Frity Viale

Født: 28-03-1835 i Fredericia Michaelis sogn og døbt 08-06-1835 i Fredericia Michaelis kirke - søn af Francois Charles Antoine Viale, mundkok hos hans kgl. majestæt Frederik d. VII på Christiansborg Slot og hustru Sophie Cathrine Viale født Sørensen. Kilde: KB-opslag 14, nr. 100. side 14. Fredericia Michaelis. År 1831-1850. KB_C461_A_007_01c05c06.

Faderen: Antonio Viale forlod Italien med Kong Frederik d. VII og blev ansat som kongens køkkenchef. Efter Kong Frederik d. VII's død forblev han i Kong Christian d. IX's tjeneste til sin død i 1875. Kilde: JJF: foto 10 - Dohlmann på Rigsarkivet affotograferet 15-06-2009.

Erhverv: Dragonofficer, secondløjtnant, premierløjtnant

Gift 16-12-1863: Ungkarl, secondløjtnant Frederik Carl Christian Viale på 28 år gifter sig 16-12-1863 i Brønshøj kirke med frøken Marie Caroline Rée på 19 år, af Vandløse. Forlovere: Proprietær Benny Nicolaus Carl Rée af Vandløse; køkkenmester Francois Charles Antoine Viale i Kbh. Kilde: KB-opslag 314, nr. 64, side 339. Brønshøj. År 1859-1880. KB_117_2_013_K11-20-A.

Død 27-01-1870: Frederich Carl Christian Viale dør 27-01-1870 i Hyères, Frankrig. Viale, Fr. Carl Chr., Premierløjtnant, 27.1.70 i Hyères (Fader, Antoine V.). B 26 Kilde: Dødsannonce indrykket af hans far - rosekamp.dk