Sophie Margrethe Withfeldt, 17781837 (aged 58 years)

Name
Sophie Margrethe /Withfeldt/
Birth after May 1, 1778

Alias
Sophie Margrethe Sørensen

MarriageHans Peter SørensenView this family
about 1803 (aged 24 years)

Birth of a daughterSophie Cathrine Sørensen
October 3, 1809 (aged 31 years)
Christening of a daughterSophie Cathrine Sørensen
October 23, 1809 (aged 31 years)
Marriage of a childAntonio Christiano Charles VialeSophie Cathrine SørensenView this family
April 30, 1830 (aged 51 years)
Death April 30, 1837 (aged 58 years)
Burial May 6, 1837 (6 days after death)
Family with Hans Peter Sørensen
husband
17761840
Birth: about 1776Flensborg
Death: after 1840
herself
17781837
Birth: after May 1, 1778
Death: April 30, 1837Borgergade 166, Kbh.
Marriage Marriageabout 1803
7 years
daughter
18091843
Birth: October 3, 1809 33 31Trinitatis sogn, Kbh.
Death: October 25, 1843Vor Frue sogn, Kbh.
Shared note

Sophie Margrethe Withfeldt

(Wethfeldt/Vestfeldt/Wesfeld)

alias Sophie Margrethe Sørensen

Født: ca. 1778

Gift ca. 1803: Skipper Hans Peter Sørensen gifter sig med Sophie Margrethe Withfeldt (Wethfeldt/Vestfeldt).

Død 30-04-1837: Skipperkone, Sophie Margrethe Sørensen f. Wethfeldt (Withfeldt) dør 30-04-1837 på Borgergade 166, Kbh., 58 år gl. og bliver begravet 06-05-1837 fra Trinitatis kirke, Kbh. Bopæl: Borgergade 166, Kbh. Kilde: KB-opslag 380, nr. 88, side 381. Trinitatis. År 1833-1845. KB_012_2_024_K10-28-A.

Folketælling:

FT-1834: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Borgergade 166, Forhuset Stuen, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C5734: Hans Peter Sørensen, 59, Gift, Skipper og Vertshuusholder >> Sophie Margrethe Sørensen, 55, Gift, hans Kone, f. ca. 1778 Margrethe Sophie Sørensen, 16, Ugift, deres Datter, f. ca. 1817 Hans Peter Sørensen, 29, Ugift, deres Søn, farer ellers som Styrmand, f. ca. 1804 i København