Benthe Hansdatter, 18111895 (aged 84 years)

Birth April 17, 1811
Alias
Benthe Hansen, Benthe Sihm f. Hansen og Bertha Sophia Sihm født Hansen

Christening May 23, 1811 (aged 1 month)

Birth of a sonCarl Hans Sihm
February 11, 1838 (aged 26 years)
Christening of a sonCarl Hans Sihm
February 13, 1838 (aged 26 years)
Birth of a daughterThora Alvilde Sihm
August 6, 1840 (aged 29 years)
Christening of a daughterThora Alvilde Sihm
August 11, 1840 (aged 29 years)
Birth of a sonHarald Sophus Nicolai Sihm
December 7, 1841 (aged 30 years)
Christening of a sonHarald Sophus Nicolai Sihm
April 14, 1842 (aged 30 years)
MarriageHans Nicolai SihmView this family
October 29, 1843 (aged 32 years)
Birth of a daughterAndrea Frederikke Marie Emilie Sihm
October 15, 1844 (aged 33 years)
Christening of a daughterAndrea Frederikke Marie Emilie Sihm
April 13, 1845 (aged 33 years)
Marriage of a childCarl Hans SihmEmilie Andrea SørensenView this family
August 20, 1869 (aged 58 years)
Marriage of a childCarl Joseph Ludvig v. ScheeleThora Alvilde SihmView this family
October 1, 1869 (aged 58 years)
Marriage of a childFrancois Antoine Christian VialeAndrea Frederikke Marie Emilie SihmView this family
September 15, 1871 (aged 60 years)
Death of a husbandHans Nicolai Sihm
August 24, 1880 (aged 69 years)

Marriage of a childHarald Sophus Nicolai SihmElna NilssonView this family
about 1882 (aged 70 years)

Death August 10, 1895 (aged 84 years)
Burial August 17, 1895 (7 days after death)
Family with Hans Nicolai Sihm
husband
18041880
Birth: about 1804Vor Frue sogn, Kbh.
Death: August 24, 1880
herself
18111895
Birth: April 17, 1811Køge
Death: August 10, 1895Lille Kannikestræde 4, Kbh.
Marriage MarriageOctober 29, 1843Hvidovre kirke
1 year
daughter
18441923
Birth: October 15, 1844 40 33Rådhusstrædet, Kbh.
Death: June 15, 1923Frederiksberg hospital
-7 years
son
18381906
Birth: February 11, 1838 34 26Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: before 1906
3 years
daughter
1840
Birth: August 6, 1840 36 29Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death:
16 months
son
1841
Birth: December 7, 1841 37 30Badstuestræde 220, Kbh.
Death:
Shared note

Benthe Hansdatter

alias Benthe Hansen, Benthe Sihm f. Hansen og Bertha Sophia Sihm født Hansen

Født: 17-04-1811 i Køge og døbt 23-05-1811 - datter af arbejdsmand Hans Hansen og Maren Pedersdatter. Kilde: Hendes konfirmation.

Konfirmeret i 1827: Benthe Hansdatter, hos Saabyes enke, bliver konfirmeret i 1827 i Køge Skt. Nikolaj kirke - datter af arbejdsmand Hans Hansen og Maren Pedersdatter på Islemark, Rødovre sogn. Anmærkning: Født 17. april (1811), og døbt 23. maj 1811. Kilde: KB-opslag 219, nr. 31. Køge Skt. Nikolaj. År 1820-1927. KB_287_2_002_K08-19-A.

Gift 29-10-1843: Ungkarl Hans Nicolai Sihm på 40 år, fuldmægtig i det Kgl. Zahlkammer, af København, gifter sig den 29-10-1843 i Hvidovre kirke med jomfru Benthe Hansen på 32 år, af Kongens Enghauge, Valby 6. Kilde: KB-opslag 520, nr. 10, side 510. Hvidovre. År 1816-1845. KB_152_2_001_K14-13-A.

Død 10-08-1895: Enkefru Benthe Sihm dør 10-08-1895 på Lille Kannikestræde 4, 3. sal, Kbh., 85 år gl. og bliver begravet 17-08-1895 fra Vor Frue kirke, Kbh. Adresse ved død: Lille Kannikestræde 4, 3. sal, Kbh. Kilde: KB-opslag 157, nr. 100. Side 156. Vor Frue. År 1892-1914. KB_1892_013_3_072_0156a-DK.

Børn: Hans Nicolai Sihm og hustru Benthe Sophie Sihm f. Hansdatter får 4 børn (2 sønner og 2 døtre).

Folketællinger:

FT-1845: København (Staden), Vester Kvarter, Vandkunsten 176, Stuen, fam.nr. 1. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C4240: Hans Frederik Lauritz Larsen, 28 , Ugift, , Kongelig Postskriver, Kjøbenhavn Marie Elisabeth Larsen, 59 , Enke, , hans Stifmoder, Pension, Ringsted Elisabeth Hammer, 27, Ugift, Tjenestepige, Vesterlarskjær Sogn, Bornholms Amt Hans Nicolaj Sihm, 40 , Gift, Fuldmægtig i det Kgl. Zahlkammer, f. ca. 1804 i Kjøbenhavn >> Bertha Sophia Sihm født Hansen, 32 , Gift, hans Kone - alias Benthe Sihm f. Hansen, f. 17-04-1811 i Kjøge Hans Carl Sihm, 7 år, Ugift, deres Børn, f. ca. 1838 i Kjøbenhavn Thora Alvilda Sihm, 5 år, Ugift, deres Børn, f. 06-08-1840 i Kjøbenhavn - alias Thora Alvilde Sihm Harald Sophus Nicolaj Sihm, 4 år, Ugift, deres Børn, f. 07-12-1841 i Kbh. i Kjøbenhavn - alias Harald Sophus Nicolai Sihm Udøbt Pigebarn, 1 år, Ugift, deres Børn - alias Andrea Frederikke Marie Emilie Sihm, f. 15-10-1844 i Kjøbenhavn Ane Dorthea Jensen, 27, Ugift, Tjenestepige, f. i Sandberg i Frederiksborg Amt.

FT-1850: København (Staden), Vester Kvarter II, Vandkunsten no 176, stuen til wenstre, fam.nr. 1262. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1886: Hans Nicolai Sihm, 44, Gift, fuldmægtig i Finanshowedkassen, f. i Kjöbenhavn >> Bentha Sophia Hansen, 36, Gift, hans kone, alias Benthe Sihm f. Hansen, f. 17-04-1811 i Kjöge Hans Carl Sihm, 10, Ugift, deres børn, f. ca. 1838 i Kjøbenhavn Thora Alvilda Sihm, 9 år, Ugift, deres børn, f. i Kjøbenhavn Harald Sophus Nicolai Sihm, 8 år, Ugift, deres børn, f. 07-12-1842 i Kjøbenhavn Andrea Freder. Maria Sihm, 6 år, Ugift, deres børn, f. 14-10-1844 i Kjøbenhavn Iver Kristian Iversen, 28, Ugift, studios. theologia, Hadersleben