Emilie Andrea Sørensen, 18411919 (aged 77 years)

Name
Emilie Andrea /Sørensen/
Birth December 11, 1841
Alias
Emilie Andrea Sihm f. Sørensen og Andrea Emilie Sihm f. Sørensen

Christening February 20, 1842 (aged 2 months)

MarriageCarl Hans SihmView this family
August 20, 1869 (aged 27 years)
Birth of a sonOve Nicolai Sophus Emil Sihm
June 6, 1870 (aged 28 years)

Death of a husbandCarl Hans Sihm
before 1906 (aged 64 years)

Death June 2, 1919 (aged 77 years)
Burial June 10, 1919 (8 days after death)
Family with Carl Hans Sihm
husband
18381906
Birth: February 11, 1838 34 26Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: before 1906
herself
18411919
Birth: December 11, 1841Adelgade 223, Kbh.
Death: June 2, 1919Nordre Frihavnsvej 91, Kbh.
Marriage MarriageAugust 20, 1869Hørsholm kirke
10 months
son
Shared note

Emilie Andrea Sørensen

alias Emilie Andrea Sihm f. Sørensen og Andrea Emilie Sihm f. Sørensen

Født: 11-12-1841 på Adelgade 223, Kbh. og døbt 20-02-1842 i Trinitatis kirke, Kbh. - datter af sømand Peter Sørensen og hustru Emilie Urban, boende Adelgade 223, Kbh. Kilde: KB-opslag 401, nr. 348, side 793-794. Trinitatis. År 1836-1844. KB_012_2_004_K14-17-A.

Gift 20-08-1869: Ungkarl, styrmand, reserveløjtnant Carl Hans Sihm, født på Fødselsstiftelsen d. 11-02-1838, 31 år gl. gifter sig 20-08-1869 i Hørsholm kirke med jomfru Emilie Andrea Sørensen, født 11-12-1841 i Kbh., 28 år gl., Tom ?? Hegn, Usserød, Birkerød Herred. Forlovere: assessor Hans Nicolai Sihm og Svend Petersen, grosserer i Kbh. Kilde: KB-opslag 129, nr. 5. Side 323. Hørsholm. År 1847-1875. KB_190_2_007_K05-15-A.

Død 02-06-1919: Andrea Emilie Sihm f. Sørensen, enke, født 11-12-1841 i Kbh., dør 02-06-1919 på Nordre Frihavnsvej 91, 1., Kbh. i Rosenvængets sogn, Kbh., 77 år gl. og bliver begravet 10-06-1919 på Assistents kirkegaard, Kbh. Kilde: KB-opslag 267, nr. 38. Side 265. Rosenvænget. År 1912-1921. KB_1892_022_3_008_0265a-DK.

Børn: Carl Hans Sihm og hustru Andrea Emilie Sihm f. Sørensen får 3 børn.

Folketællinger:

FT-1840: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Adelgade, Gaarden nr. 233, 2. Sal, matr. nr. 229 F4 ddd.dda.dk, FT-1840, C5130: * Peter Sørensen, 31, Gift, Styrmand * Emilie Urban, 36, Gift, hans Kone Carl Sørensen, 2, Ugift, deres Søn Margretha Urban, 65, Enke, er hos sin Datter Frederik Urban, 28, Ugift, hendes Søn, Snedkersvend

FT-1850: København (Staden), Øster kvarter II, Dybensgade 177, 1ste sal, fam. nr. 1031, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1887 Peter Søren Sørensen, 40, Gift, skibskok, huusfaderen fraværende i koffardifart, f. på Taasinge, Svendborg Emilie Urban, 45, Gift, hans kone, Helsingør Carl Edmil Sørensen, 11, Ugift, deres børn, f. i Kjøbenhavn * Andrea Emilie Sørensen, 9, Ugift, deres børn, f. 11-12-1841 i Kjøbenhavn Magretha Urban, 74, Enke, konens moder, f. i Norge Jens Jørgensen, 36, Ugift, skibsforvalter og cand i den phsbf., logerende, Kjøbenhavn