Carl Joseph Ludvig v. Scheele, 1841

Name
Carl Joseph Ludvig v. /Scheele/
Birth November 6, 1841

Alias
Carl Joseph Ludvig von Scheele

MarriageThora Alvilde SihmView this family
October 1, 1869 (aged 27 years)
Occupation
Landmand og jernbaneassistent

Death

Family with Thora Alvilde Sihm
himself
1841
Birth: November 6, 1841
Death:
wife
1840
Birth: August 6, 1840 36 29Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death:
Marriage MarriageOctober 1, 1869Hof- og slotskirken, Kbh.
Shared note

Carl Joseph Ludvig von Scheele

Født: 06-11-1841. Kilde: Hans vielse.

Erhverv: Landmand og jernbaneassistent

Gift 01-10-1869: Ungkarl, landmand Carl Joseph Ludvig von Scheele på 27 år, f. 06-11-1841, boende Ved Stranden 14, Kbh. gifter sig 01-10-1869 i Hof- og slotskirken, Kbh. med jomfru Thora Alvilde Sihm på 29 år, f. 06-08-1840, boende Vingaardsstræde 21, 1. hos __ Sihm. Kilde: KB-opslag 12, nr. 12, side 10. Hof og Slot. År 1866-1891. KB_084_2_009_K01-11-A.

Den 15-10-1872 står jernbaneassistent Carl Joseph Ludvig v. Scheele fadder til: Axel Anton Nicolai Viale Født: 21-09-1872 i Nørre Sundby og døbt 15-10-1872 i Nørre Sundby kirke - søn af jernbaneassistent Francois Charles Antoine Viale og hustru Andrea Frederikke Marie Emilie Sihm på 27 år. Boende i Nørresundby. Faddere: Jernbaneassistent Carl Joseph Ludvig v. Scheele; kjøkkenmester Carlo Antonio Viale af Kjøbenhavn; particulier Hans Nicolai Sihm af Kjøbenhavn; agent Leopold Hans Peter Viale af Nykjøbing paa Falster; barnets moder samt jernbaneassistent Scheeles hustru: Thyra v. Scheele - alias Thora Alvilda von Scheele f. Sihm. Kilde: KB-opslag 53, nr. 34. Side 51. Nørre Sundby, Kær, Ålborg. År 1868-1875. KB_C142_A_008_K02-24-A.