Charlotte Sophie Myre, 18091886 (aged 77 years)

Birth about 1809
Alias
Charlotte Sophie Engberg f. Myre

MarriageLudvig Severin EngbergView this family
about 1833 (aged 24 years)

Occupation
husmor

Birth of a daughterLaura Dorthea Engberg
about 1846 (aged 37 years)
Death of a husbandLudvig Severin Engberg
April 26, 1867 (aged 58 years)
Burial of a husbandLudvig Severin Engberg
May 2, 1867 (aged 58 years)
Marriage of a childHans Peter Antoine Leopold VialeLaura Dorthea EngbergView this family
August 23, 1867 (aged 58 years)
Death of a daughterLaura Dorthea Engberg
August 27, 1882 (aged 73 years)
Death October 24, 1886 (aged 77 years)
Burial October 29, 1886 (5 days after death)
Family with Ludvig Severin Engberg
husband
18011867
Birth: about August 31, 1801Korsør
Death: April 26, 1867Rønnebæk
herself
18091886
Birth: about 1809Nexø, Bornholm
Death: October 24, 1886Næstved Skt. Morten sogn
Marriage Marriageabout 1833
14 years
daughter
18461882
Birth: about 1846 44 37Rosenfeldt hovedgård, Kastrup by
Death: August 27, 1882Nykøbing Falster
Shared note

Charlotte Sophie Myre

alias Charlotte Sophie Engberg f. Myre

Født: ca. marts 1809 i Neksø, Bornholm og døbt 29-04-1809 i Neksø kirke - datter af arbejdsmand Hans Jensen Myre og hustru Karen Marie Myre, født Kofod, f. ca. 1770 i Ipskiær sogn på Bornholm. Kilde: KB-opslag 164, venstre spalte, næstnederst side 161. Neksø, Bornholm Sønder, Bornholm. År 1757-1815. KB_105_1_002_K06-19-A.

Gift ca. 1833: Ludvig Severin Engberg gifter sig med Charlotte Sophie Myre.

Den 09-07-1868 står fru Charlotte Sofie Engberg fadder til: Anton Carl Leopold Viale Født: 23-05-1868 i Nykøbing Falster sogn og døbt 09-07-1868 i Nykøbing Klosterkirke, Nykøbing F. - søn af dampmøller Leopold Hans Peter Antoine Viale og hustru Laura Dorthea Viale f. Engberg på 21½ år, af Nykjøbing. Faddere: Fru Charlotte Sofie Engberg af Kbh. (læs Nestved); kontorchef Schmidth; fru Marie Sofie Schmidt af Kbh.; kammerassessor, kjøkkenmester hos Kongen, A.F. Viale; kjøbmand J. Th. Brohus; forvalter C.A. Viale af Kbh. Kilde: KB-opslag 16, nr. 33. side 17. Nykøbing Falster. År 1867-1880. KB_649_2_008_K01-16-A.

Død 24-10-1886: Charlotte Sophie Engberg dør 24-10-1886 i Næstved Skt. Morten sogn, 77 år gl. og bliver begravet 29-10-1886 i Rønnebæk. Enke efter particulier Ludvig Severin Engberg, der døde 26-04-1867 og blev begravet i Rønnebæk. Kilde: KB-opslag 227, nr. 26, side 351. Næstved Skt. Morten. År 1883-1891. KB_518_2_008_K08-24-A. Se også: KB-opslag 84, side 156. Rønnebæk. År 1881-1892. KB_521_2_004_K04-01-A.

Folketællinger:

FT-1834: Præstø, Bjæverskov, Valløby, Valløe Hovedgaard, , 45, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B4645: Ludvig Engberg, 31, Gift, Forpagter af hovedgaarden >> Scharlotte Sophia Engberg, 23, Gift, Hans kone

FT-1840: Præstø, Bjæverskov, Valløby, Valløe, Forpagterboeligen, 49, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, B4818: Ludvig Severin Engberg, 37, Gift, Forpagter >> Scharlotte Sophie Müre, 31, Gift, Hans kone Harald Laurits Engberg, 6, Ugift, Deres barn Johan Peder Axel Engberg, 5, Ugift, Deres barn Karen Marie Koefod, 67, Enke, Huusmoderens moder - alias Karen Marie Myre, født Kofod

FT-1845: Præstø, Hammer, Kastrup, Rosenfeldt Hovedgaard, nr. 3, en hovedgård, 59.fam., Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B5339: Ludvig Severin Engberg, 42, Gift, forpagter af hovedgården, f. i Korsør >> Charlotte Sofie Myhre, 36, Gift, hans kone, f. i Nexø på Bornholm Harald Laurits Engberg, 11, Ugift, deres børn, Wallø, Præstø amt Johan Peter Axel Engberg, 10, Ugift, deres børn, Wallø, Præstø amt Elise Marie Cecilie Engberg, 5, Ugift, deres børn, Wallø, Præstø amt Alberthe Charlotte Engberg, 2, Ugift, deres børn, f. 24-06-1843 på Rosenfeldt hovedgård, her i sognet, Kastrup Kilde: KB-opslag 17, nr. 4. Kastrup, Hammer, Præstø amt. År 1841-1846. KB_542_2_003_K01-17-A. Note: Alberta konfirmeret i 1859 i Rønnebæk. Karen Marie Myhre, født Kofod, 73, Enke, husfaderens svigermoder, som af ham forsørges, Ipskiær sogn på Bornholm

FT-1850: Præstø, Hammer, Rønnebæk, Rønnebek, 40 Grevensvænge Hovedgaard, fam. nr. 40, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C9309: Ludvig Severin Engberg, 47, Gift, Eier, Huusfader, Korsøer >> Charlotte Sophie Myhre, 41, Gift, Hans Kone, f. i Nexø på Bornholm Harald Laurits Engberg, 16, Deres Børn, f. i Walløe [Vallø] Axel Johan Peter Engberg, 15, Deres Børn, f. i Walløe [Vallø] Elise Cecilie Engberg, 10, Deres Børn, f. i Walløe [Vallø] Alberta Charlotte Engberg, 7 år, Deres Børn, f. 24-06-1843 i Kastrup, Præstø amt og konfirmeret i 1859 i Rønnebæk Laura Dorthea Engberg, 4 år, Deres Børn, f. ca. 1846 i Kastrup, Præstø amt Karen Marie Kofod, 80, Enke, Husmoders Moder, forsørges af Huusfaderen, f. i Ipskiær sogn på Bornholm - alias Karen Marie Myhre, født Kofod

FT-1880: Præstø, Tybjerg, Næstved Købstad, Ringstedgade, Matr. 146, Sidehus, F4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C2354: Jens Jensen, 27, Gift, Avlskarl, Toksværd Sogn, Præstø Amt Augusta Marie Jensen, 25, Gift, Husmoder, Broager, Slesvig Jens Christian Jensen, 11, Ugift, Deres Søn, Næstved Hans Adolph Jensen, 3, Ugift, Deres Søn, Næstved Waldemar Jensen, 1, Ugift, Deres Søn, Næstved >> Scharlotte Sophie Engberg, 70, Enke, Husmoder, f. i Nexø på Bornholm.