Marie Henriette Caroline Lentz, 18221859 (aged 37 years)

Name
Marie Henriette Caroline /Lentz/
Birth July 8, 1822
Alias
Henriette Caroline Marie Lentz

Birth of a daughterMarie Caroline Rée
June 6, 1844 (aged 21 years)
Christening of a daughterMarie Caroline Rée
July 18, 1844 (aged 22 years)
Birth of a sonHerman Ludvig Rée
January 5, 1846 (aged 23 years)
Christening of a sonHerman Ludvig Rée
March 18, 1846 (aged 23 years)
Birth of a daughterHelene Sophie Frederikke Rée
February 1, 1848 (aged 25 years)
Birth of a sonWilhelm Georg Christian Rée
June 4, 1849 (aged 26 years)
Christening of a sonWilhelm Georg Christian Rée
June 29, 1849 (aged 26 years)
Birth of a daughterCharlotte Mariane Rée
October 21, 1850 (aged 28 years)
Birth of a daughterConstanze Henriette Rée
October 28, 1851 (aged 29 years)
Christening of a daughterConstanze Henriette Rée
January 22, 1852 (aged 29 years)
Birth of a daughterElisa Andrea Rée
March 13, 1855 (aged 32 years)
Christening of a daughterElisa Andrea Rée
May 27, 1855 (aged 32 years)
Birth of a sonCarl Vilhelm Bernhard Lentz Rée
December 16, 1856 (aged 34 years)
Christening of a sonCarl Vilhelm Bernhard Lentz Rée
June 28, 1857 (aged 34 years)
Death of a sonWilhelm Georg Christian Rée
October 3, 1858 (aged 36 years)
Burial of a sonWilhelm Georg Christian Rée
October 8, 1858 (aged 36 years)
Death August 5, 1859 (aged 37 years)
Burial August 10, 1859 (5 days after death)
Family with Benny Nicolaus Carl Rée
partner
herself
daughter
1844
Birth: June 6, 1844 28 21Frederiksberg Alle 6, Frbg.
Death:
19 months
son
18461908
Birth: January 5, 1846 30 23Frederiksberg Alle 6, Frbg.
Death: January 21, 1908Vor Frue sogn, Kbh.
2 years
daughter
1848
Birth: February 1, 1848 32 25Vanløse, Brønshøj sogn
Death:
16 months
son
18491858
Birth: June 4, 1849 33 26Vanløse, Brønshøj sogn
Death: October 3, 1858Vanløse, Brønshøj sogn
17 months
daughter
18501917
Birth: October 21, 1850 35 28Vanløse, Brønshøj sogn
Death: after 1917
1 year
daughter
18511935
Birth: October 28, 1851 36 29Vanløse, Brønshøj sogn
Death: June 21, 1935Smallegade 36E, Frbg. i Solbjerg sogn
3 years
daughter
18551881
Birth: March 13, 1855 39 32Vanløse, Brønshøj sogn
Death: February 8, 1881Vor Frue sogn, Kbh.
21 months
son
18561916
Birth: December 16, 1856 41 34Vanløse, Brønshøj sogn
Death: May 13, 1916Ny Adelgade 3, Kbh.
Shared note

Marie Henriette Caroline Lentz

alias Henriette Caroline Marie Lentz

Født: 08-07-1822 i Holsten, Tyskland. Kilde: Se herunder

Gift 10-09-1843: Benny Nicolaus Carl Rée gifter sig 10-09-1843 i Kbh. med Marie Henriette Caroline Lentz (alias Henriette Caroline Marie Lentz), f. 08-07-1822 i Holsten, Tyskland.

Kilde: Bogen - "Hartvig Philip Rée og hans slægt" - udgivet på foranledning af vekselmægler, direktør Eduard Rée - ved Josef Fischer; side 65.

Død 05-08-1859: Marie Henriette Caroline Rée f. Lentz dør 05-08-1859 i Vanløse, Brønshøj sogn, 37 år gl., og bliver begravet 10-08-1859 på Brønshøj kirkegård. Proprietær Carl Rée's hustru i Vandløse (Vanløse). Død af gigtfeber. Kilde: KB-opslag 260, nr. 320. Brønshøj sogn. År 1843-1859. KB_117_2_006_K09-26-A.

Folketælling:

Ægtefællen som enkemand i FT-1860:

FT-1860: København, Sokkelund, Brønshøj, Brønshøj Skoledistrikt, Vanløse, En Gaard, 120, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5201: >> Benny Nicolaus Carl Ree, 45, Enkemand, Proprietær, København Marie Caroline Ree, 16, Ugift, Hans Barn, Frederiksberg, Københavns Amt Herman Ludvig Ree, 15, Ugift, Hans Barn, Frederiksberg, Københavns Amt Helene Sophie Frederikke Ree, 13, Ugift, Hans Barn, Brønshøj Sogn, Københavns Amt Charlotte Mariane Ree, 10, Ugift, Hans Barn, Brønshøj Sogn, Københavns Amt Constance Henriette Ree, 9, Ugift, Hans Barn, Brønshøj Sogn, Københavns Amt Elisa Andrea Ree, 5, Ugift, Hans Barn, Brønshøj Sogn, Københavns Amt Carl Vilhelm Bernhard Ree, 4, Ugift, Hans Barn, Brønshøj Sogn, Københavns Amt Andrea Louise Mathilde Bergen, 26, Ugift, Husbestyrerinde, Frederiksværk Hedevig Sophie Prebine Henriette Stein, 32, Ugift, Lærerinde, Odense Hanne Laurine Krausnicht, 26, Ugift, Husholderske, København Ane Margrethe Hansen, 24, Ugift, Tjenestepige, Rødovre Sogn, Københavns Amt Emma Vilhelmine Andersen, 22, Ugift, Tjenestepige, København Pouline Marie Bruun, 24, Ugift, Tjenestepige, København Anna Svendsdatter Sandberg, 41, Ugift, Tjenestepige, Sverige Stine Jørgensen, 24, Ugift, Tjenestefolk, Skølstrup ?? Peter Andersen, 34, Ugift, Tjenestefolk, Haarslev Sogn, Sorø Amt Jørgen Petersen, 39, Ugift, Tjenestefolk, Højby Sogn, Holbæk Amt Ole Jensen, 50, Ugift, Tjenestefolk, Brønshøj Sogn, Københavns Amt Hans Olsen, 21, Ugift, Tjenestefolk, Glostrup Sogn, Københavns Amt Ole Hansen, 54, Ugift, Tjenestefolk, Brønshøj Sogn, Københavns Amt Niels Frederiksen, 18, Ugift, Tjenestefolk, Brønshøj Sogn, Københavns Amt