Anna Sofie Archander, 18811923 (aged 41 years)

Birth July 25, 1881
Alias
Anna Sofie Schmidt f. Archander

Christening September 23, 1881 (aged 1 month)
MarriageAnton Carl Christian SchmidtView this family
after February 1, 1901 (aged 19 years)

Death of a husbandAnton Carl Christian Schmidt
March 17, 1923 (aged 41 years)
Burial of a husbandAnton Carl Christian Schmidt
March 21, 1923 (aged 41 years)
Death March 23, 1923 (aged 41 years)
Burial March 29, 1923 (6 days after death)
Family with Anton Carl Christian Schmidt
husband
18571923
Birth: September 2, 1857 34 24Vor Frue sogn, Kbh.
Death: March 17, 1923Christiansborg slot, Kbh.
herself
18811923
Birth: July 25, 1881Store Heddinge
Death: March 23, 1923Christiansborg slot, Kbh.
Marriage Marriageafter February 1, 1901
Shared note

Anna Sofie Archander

alias Anna Sofie Schmidt f. Archander

Født: 25-07-1881 i Store Heddinge og døbt 23-09-1881 i Sankt Katharina kirke, Store Heddinge sogn - datter af praktiserende læge Hans Nicolai Frederik Archander og hustru Marie Dorthea Magnusdatter på 23 år, af Store Heddinge. Kilde: KB-opslag 60, nr. 15. Store Heddinge. År 1881-1891. KB_493_2_007_K03-06-A.

Gift efter 01-02-1901: Anton Carl Christian Schmidt, grosserer gifter sig med Anna Sofie Schmidt f. Archander. Kilde: FT-1901 for Anton.

Død 23-03-1923: Anna Sophie Schmidt f. Archander dør 23-03-1923 på Christiansborg Slot, Kbh., Slotsmenigheden, 41 år gl. Hun bliver begravet 29-03-1923 på Vestre kirkegård, Kbh. Enke efter ekspeditionssekretær i den kgl. staldetat. Kilde: KB-opslag 133, nr. 3. Hof- og Slotskirkens sogn. K.M. År 1892-1926 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151470#151470,25165895

Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1891 Særlige bemærkninger: Tr. Att. 16/10-1913, 6/8-1919 Hovedperson: Anton Carl Christian Schmidt, 2-9-1857, København, død 17-03-1923 Stillinger: Grosserer Sekretær >> Ægtefælle: Anna Sofie Schmidt (født Archander), 25-07-1881, Store Heddinge Registrators kommentar: Noteret 01-11-1911 Adresser: 01-05-1891: Stormgade 6, 3. 01-11-1891: Nørregade 20, 1. 01-11-1903: Tøjhusgade 13, 1. 01-11-1909: Christiansborg Slot 01-11-1922: Christiansborg Slot Kilde: politietsregisterblade.dk, Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden) - færdigt. Filmrulle 0017. Registerblad 1186 (unikt id: 3391532) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=3391532&searchname=polit_adv

Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 26-3-1923 >> Hovedperson: Anna Sofie Schmidt (født Archander), 25-7-1881, Store Heddinge, død 23-03-1923 - Stillinger: Enke Ægtefælle: Anton Carl Christian Schmidt, 2-9-1857, København, død 17-03-1923 Adresser: 01-11-1911: Christiansborg Slot 01-11-1922: Christiansborg Slot Kilde: politietsregisterblade.dk, Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden) - færdigt. Filmrulle 0017. Registerblad 1184 (unikt id: 3391530) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=3391530&searchname=polit_adv