Paula Christine Kok, 19081953 (aged 44 years)

Birth August 11, 1908 37 29
Alias
Paula Christine Capito f. Kok

MarriageViggo CapitoView this family
January 14, 1933 (aged 24 years)
Death of a motherChristine Dorthea Andrea Nielsen
1950 (aged 41 years)

Death 1953 (aged 44 years)

Family with parents
father
mother
Marriage Marriageabout 1905
4 years
herself
19081953
Birth: August 11, 1908 37 29Århus domsogn
Death: 1953
Family with Viggo Capito
husband
19031986
Birth: September 18, 1903 32 34Skt. Jørgensbjerg, Kalundborg
Death: 1986
herself
19081953
Birth: August 11, 1908 37 29Århus domsogn
Death: 1953
Marriage MarriageJanuary 14, 1933Århus Sankt Pauls kirke
Viggo Capito + Gunvor Thunvik
husband
19031986
Birth: September 18, 1903 32 34Skt. Jørgensbjerg, Kalundborg
Death: 1986
partner’s partner
Marriage MarriageJanuary 20, 1956
Shared note

Paula Christine Kok

alias Paula Christine Capito f. Kok

Født: 11-08-1908 på Søndergade 1, Århus domsogn og døbt 13-09-1908 i Århus domkirke - datter af købmand Jens Peter Pedersen Kok (død 1962) og hustru Christine Dorthea Andrea Nielsen på 29 år (død 1950). Faddere: Tømrer A. Petersen og hustru Ottine, Aarhus. Søren Kok og hustru, Randers. Samt faderen. Kilde: KB-opslag 317, nr. 146. Århus domsogn, Hasle h. Aarhus a. År 1906-1912. KB_1892_C358_G_024_0308a-fk

Gift 14-01-1933: Ugift premierløjtnant Viggo Capito, Nakskovvej, København (f. 18-09-1903 i Sct. Jørgensbjerg, Kalundborg, søn af læge Johan Aage Peter Capito og hustru Ingeborg Marie Dohlmann) gifter sig 14-01-1933 i Århus Sankt Pauls kirke med ugift Paula Christine Kok, N. V. Gadesvej 11, Aarhus (f. 11-08-1908 i Århus Domsogn, datter af købmand (sidenhen konsul) Jens Peter Pedersen Kok og hustru Christine Dorthea Andrea Nielsen. Forlovere: Brudens forældre. Kilde: KB-opslag 33, nr. 2. Århus Sankt Pauls s. Hasle h. Aarhus a. År 1931-1942. KB_1892_C362A_G_022A_0030a-V

Død 1953: Paula Christine Capito f. Kock dør i 1953. Kilder: rosekamp.dk - kbb-74 og JJF: foto 11 - Dohlmann på Rigsarkivet affotograferet 15-06-2009 af JJ.doc