Anna Kirstine Petersen, 1881

Birth September 27, 1881
Alias
Anna Kirstine Stallknecht f. Petersen

MarriageVillium Harald Valdemar StallknechtView this family
December 17, 1909 (aged 28 years)
Birth of a daughterKaren Kamma Vibeke Stallknecht
December 8, 1910 (aged 29 years)
Death

Family with Villium Harald Valdemar Stallknecht
husband
herself
Marriage MarriageDecember 17, 1909b.v. på Københavns Rådhus
1 year
daughter
Shared note

Anna Kirstine Petersen

alias Anna Kirstine Stallknecht f. Petersen

Født: 27-09-1881 i København

Gift 17-12-1909: Ungkarl, metalarbejder Villium Harald Valdemar Stallknecht, borgerligt kopuleret 17-12-1909 med Anna Kirstine Petersen. Kilde: Datteren Karen Kamma Vibeke Stallknecht's fødsel den 08-12-1910 i Skt. Stefan sogn

Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-11-1896 Villiam Harald Stallknecht, f. 13-07-1882 i København, Sølvarbejder. Metalarbejder Gift 1.g. med Astrid Caroline Ingeborg Sofie, f. 07-03-1883; død 13-05-1905. >> Gift 2.g. med Anna Kirstine (f. Petersen) f. 27-09-1881 i Kbh. Børn: Ellen Agnes Ingrid Stallknecht, f. 25-09-1901 Karen Kamma Vibeke Stallknecht, f. 08-12-1910 i Kbh. Ester Anna Edith Stallknecht, f. ca. 06-03-1912 Adresser: 01-05-1896: Ny Stormgade 122, 1. 01-11-1897: Absalonsgade 41, 5. 01-11-1898: Charlottegade 5, stuen 01-05-1899: Guldbergsgade 4, stuen - hos forældrene 01-11-1899: Fælledvej 13, 2. 01-05-1900: Jægersborggade 48, 3. 01-11-1903: Nørre Farimagsgade 44, 1. 01-11-1905: Vølundsgade 22, 2. 01-11-1906: Poppelgade 8, 1. sal 24-08-1908: til Tyskland 01-05-1909: Poppelgade 8, 2. sal 01-05-1910: Asminderødgade 17, 4. 01-05-1913; Thorsgade 113, 4. sal 01-11-1915: Svendborggade 6, 3. sal Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 3715, rl 42, St 7 (Østerbro)