Vilhelmine Louise Jacobine Elgstrøm, 18621938 (aged 75 years)

Name
Vilhelmine Louise Jacobine /Elgstrøm/
Birth April 5, 1862
Alias
Vilhelmine Louise Jacobine Uttenreitter f. Elgstrøm

Christening June 12, 1862 (aged 2 months)
MarriageJohan Ludvig Henry UttenreitterView this family
June 15, 1883 (aged 21 years)
Birth of a sonJohan Christian Uttenreitter
May 25, 1884 (aged 22 years)
Birth of a sonEinar Uttenreitter
May 25, 1884 (aged 22 years)
Death of a sonEinar Uttenreitter
May 25, 1884 (aged 22 years)
Burial of a sonEinar Uttenreitter
May 27, 1884 (aged 22 years)
Christening of a sonJohan Christian Uttenreitter
August 16, 1884 (aged 22 years)
Death of a sonJohan Christian Uttenreitter
January 5, 1885 (aged 22 years)
Burial of a sonJohan Christian Uttenreitter
January 7, 1885 (aged 22 years)
Birth of a daughterMinna Uttenreitter
July 2, 1885 (aged 23 years)
Christening of a daughterMinna Uttenreitter
August 8, 1885 (aged 23 years)
Birth of a sonPoul Uttenreitter
December 15, 1886 (aged 24 years)
Christening of a sonPoul Uttenreitter
April 7, 1887 (aged 25 years)
Birth of a sonErik Uttenreitter
December 9, 1890 (aged 28 years)
Christening of a sonErik Uttenreitter
May 24, 1891 (aged 29 years)
Marriage of a childPoul Carl Sophus DohlmannMinna UttenreitterView this family
April 7, 1906 (aged 44 years)
Death of a husbandJohan Ludvig Henry Uttenreitter
1925 (aged 62 years)

Death 1938 (aged 75 years)

Family with Johan Ludvig Henry Uttenreitter
husband
18531925
Birth: August 18, 1853 37 29Lille Kongensgade 3, Kbh. i Holmens sogn
Death: 1925
herself
Marriage MarriageJune 15, 1883Skælskør kirke
2 years
daughter
18851967
Birth: July 2, 1885 31 23Havnegade 13, Kbh. i Holmens sogn
Death: after 1967
-1 years
son
18841885
Birth: May 25, 1884 30 22Holbergsgade 28, Kbh. i Holmens sogn, Kbh.
Death: January 5, 1885Holbergsgade 28, Kbh. i Holmens sogn, Kbh.
son
18841884
Birth: May 25, 1884 30 22Holbergsgade 28, Kbh. i Holmens sogn, Kbh.
Death: May 25, 1884Holbergsgade 28, Kbh. i Holmens sogn, Kbh.
3 years
son
18861956
Birth: December 15, 1886 33 24Havnegade 13, Kbh. i Holmens sogn
Death: December 25, 1956Amager Fælledvej 24, Kbh.
4 years
son
1890
Birth: December 9, 1890 37 28Vodroffsvej 3A, Frbg.
Death:
Shared note

Vilhelmine Louise Jacobine Elgstrøm

alias Vilhelmine Louise Jacobine Uttenreitter f. Elgstrøm

Født: 05-04-1862 i Skælskør og døbt 12-06-1862 i Skælskør kirke - datter af købmand Christian Ferdinand Elgstrøm og hustru Andrea Frederikke Sevel, 23 år gl. Kilde: KB-opslag 117, nr. 11. Skælskør sogn. V. Flakkebjerg h. Sorø a. År 1854-1866. KB_459_2_003_K05-01-A.

Gift 15-06-1883: Ungkarl Johan Ludvig Henry Uttenreitter på 30 år, f. 18-08-1853 i Kbh., assistent i Livsforsikrings- og Forsørgelses-Anstalten af 1871*) i København, gifter sig 15-06-1883 i Skælskør kirke med pigen Vilhelmine Louise Jakobine (læs: Jacobine) Elgstrøm på 21 år, f. 05-04-1862 i Skælskør, boende hos faderen. Datter af købmand C. F. Elgstrøm (alias Christian Ferdinand Elgstrøm). Forlovere: Brudgommens far, particulier Joh. Uttenreitter af København og brudens far. Kilde: KB-opslag 235, nr. 5. Skælskør s. V. Flakkebjerg h. Sorø a. År 1876-1892. KB_459_2_005_K09-01-A.

*) Livsforsikrings- og Forsørgelsesanstalten af 1871 blev grundlagt i 1848 under navnet Direktionen for Livrente- og forsørgelsesanstalten af 1842. I 1871 skiftede det navn til Livsforsikrings- og Forsørgelsesanstalten af 1871, og i 1893 til Statsanstalten for Livsforsikring.

Død 1938: Vilhelmine Louise Jacobine Uttenreitter f. Elgstrøm, f. 05-04-1862, dør i 1938. Kilde: Sønnen Poul Uttenreitter's levnedsbeskrivelse.

Folketællinger og bosteder:

FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Øster Kvarter, Holbergsgade 28,matr.393 Forhus, 3.Sal, 12, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D3694: Johan Ludvig Uttenreitter, 31, Gift, Husfader, Assistent, Kjøbenhavn >> Vilhelmine Louise Uttenreitter, 22, Gift, Husmoder, Skjelskjør Anna Margrethe Hansen, 22, Ugift, Tyende, Tystofte Mark Laurine Nielsen, 21, Ugift, Tyende, Vemmeløv

FT-1901: Chr. Winthersvej 25 B, 1. sal, Frbg.: Johan Ludvig Henry Uttenreitter, f. 18-08-1853 i Kbh., gift 1883, husfader, kontorchef i Statsanstalten for Livsforsikring. 3 levende og 2 børn døde i ægteskabet >> Vilhelmine Louise Jacobine Uttenreitter f. Elgstrøm, f. 05-04-1862 i Skælskør, gift 1883, husmor. 3 levende og 2 børn døde i ægteskabet Minna Uttenreitter, f. 02-07-1885 i Kbh., ugift, datter Poul Uttenreitter. f. 15-12-1886 i Kbh., ugift, søn Erik Uttenreitter, f. 09-12-1890 i Kbh., ugift, søn 2 tjenestepiger Kilde: FT-opslag 25. FT1901_0005_00324

Den 07-04-1906 bor ægteparret på Chr. Winthersvej 25 B, 1. sal, Frbg. Kilde: Datteren Minna's bryllup.