Magda Elise Behn, 1906

Birth April 18, 1906 35 31
Alias
Magda Elise Heding f. Behn

Christening July 15, 1906 35 31 (aged 2 months)
Birth of a sonHenrik Heding
April 18, 1935 (aged 29 years)
Christening of a sonHenrik Heding
August 4, 1935 (aged 29 years)
Death of a husbandEmil Poul Geisler Heding
October 5, 1971 (aged 65 years)

Death of a sonHenrik Heding
1974 (aged 67 years)

Death of a fatherPeter Rudolph Behn

Death of a motherElna Louise Poulsen

Death

Family with parents
father
1870
Birth: November 26, 1870Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
mother
Marriage MarriageJuly 2, 1897Frederiksberg kirke
9 years
herself
1906
Birth: April 18, 1906 35 31Svanholmsvej 16, Frbg. i Skt. Markus sogn
Death:
Family with Emil Poul Geisler Heding
husband
19031971
Birth: September 3, 1903 26 25Egede, Strøby sogn
Death: October 5, 1971
herself
1906
Birth: April 18, 1906 35 31Svanholmsvej 16, Frbg. i Skt. Markus sogn
Death:
son
19351974
Birth: April 18, 1935 31 29Vodroffsvej 50 B, Frbg. i Skt. Markus sogn, Frbg.
Death: 1974
daughter
Inger Heding
Shared note

Magda Elise Behn

alias Magda Elise Heding f. Behn

Født: 18-04-1906 på Svanholmsvej 16, 1. sal, Frbg. i Skt. Markus sogn, Frbg. og døbt 15-07-1906 i Skt. Markus kirke, Frbg. - datter af handelsrejsende Peter Rudolph Behn og hustru Elna Louise Behn f. Poulsen på 31 år, Svanholmsvej 16, 1. sal, Frbg. Forældrene viet 02-07-1897 i Frederiksberg kirke. Kilde: KB-opslag 116, nr. 41. side 114. Skt. Markus. År 1902-1911. KB_1892_069_3_005_0114a-FK.

Gift 08-12-1929: Ungkarl, beregner, Emil Poul Geisler Heding (f. 03-09-1903 i Egede, Strøby sogn, Stevns herred, søn af lærer Erik Vilhelm Marius Heding og hustru Marie Caroline Agathe f. Dohlmann) gifter sig 08-12-1929 i Køge kirke med ung pige, Magda Elise Behn (f. 18-04-1906 i Skt. Markus sogn, Frbg., datter af handelsrejsende Peter Rudolph Behn og hustru Elna Louise f. Poulsen). Forlovere: Brudgommens far og brudens mor. Kilde: KB-opslag 75, nr. 25, side 72. Køge Skt. Nikolaj sogn. Ramsø h. Roskilde a. År 1922-1937. KB_1892_287_3_030_0072a-V

Børn: Emil Poul Geisler Heding og Magda Elise Heding f. Behn får sammen to børn:

ID 12-4g2a: Henrik Heding ID 12-4g2b: Inger Heding