Carla Anna Sophie Kohl, 1874

Birth October 5, 1874 39 33
Alias
Carla Anna Sophie Mogensen f. Kohl

Christening October 25, 1874 39 33 (aged 20 days)
Occupation
Cand. phil, ansat hos fabrikant i Hellerup

Birth of a sisterPige Kohl
December 23, 1875 (aged 1 year)
Death of a sisterPige Kohl
December 23, 1875 (aged 1 year)
Birth of a sisterValborg Kohl
December 23, 1875 (aged 1 year)
Christening of a sisterValborg Kohl
March 28, 1876 (aged 1 year)
Death of a paternal grandfatherCarl Frederik Christian Kohl
December 16, 1877 (aged 3 years)
Burial of a paternal grandfatherCarl Frederik Christian Kohl
December 21, 1877 (aged 3 years)
MarriageHermann Emil MogensenView this family
March 6, 1897 (aged 22 years)

Death of a fatherGeorg Emil Theodor Kohl
June 8, 1903 (aged 28 years)
Burial of a fatherGeorg Emil Theodor Kohl
June 14, 1903 (aged 28 years)
Death of a motherAnna Pauline Amalie Dohlmann
November 29, 1906 (aged 32 years)
Burial of a motherAnna Pauline Amalie Dohlmann
December 6, 1906 (aged 32 years)
Death of a sisterValborg Kohl
November 1, 1964 (aged 90 years)
Burial of a sisterValborg Kohl
November 5, 1964 (aged 90 years)
Death

Family with parents
father
18351903
Birth: September 16, 1835 46 39hjørnet af Kompagnie- og Badstuestrædet 65, Kbh.
Death: June 8, 1903Klinikken, Hauserplads 32, Kbh. i Trinitatis sogn
mother
Ida f.1845, Augusta f.1847, Marie f.1852, Anna f.1841 alle Dohlmann taget ca. 1872
18411906
Birth: May 7, 1841 40 31Store Svanemosegaard, Frbg.
Death: November 29, 1906Maglekildevej 12, Frbg.
Marriage MarriageNovember 29, 1872Frederiksberg kirke
10 months
elder brother
18731873
Birth: October 8, 1873 38 32St. Kannikestræde 15, Kbh.
Death: December 30, 1873St. Kannikestræde 10, Kbh.
1 year
herself
1874
Birth: October 5, 1874 39 33Store Kannikestræde 15, Kbh.
Death:
15 months
younger sister
18751875
Birth: December 23, 1875 40 34St. Kannikestræde 15, Kbh.
Death: December 23, 1875St. Kannikestræde 15, Kbh.
younger sister
18751964
Birth: December 23, 1875 40 34Holmens sogn, Kbh.
Death: November 1, 1964plejecentret Hareskovbo, Bagsværd sogn
Father’s family with Pige (?) Hansen
father
18351903
Birth: September 16, 1835 46 39hjørnet af Kompagnie- og Badstuestrædet 65, Kbh.
Death: June 8, 1903Klinikken, Hauserplads 32, Kbh. i Trinitatis sogn
step-mother
Marriage Marriage
half-sister
1859
Birth: June 20, 1859 23Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death:
Family with Hermann Emil Mogensen
husband
herself
1874
Birth: October 5, 1874 39 33Store Kannikestræde 15, Kbh.
Death:
Marriage MarriageMarch 6, 1897
Shared note

ID 12-5b: Carla Anna Sophie Kohl

Født: 05-10-1874 på Store Kannikestræde 15, Kbh. og døbt 25-10-1874 i Holmens kirke, Kbh. - datter af (ID 12-5) Anna Pauline Amalie Kohl f. Dohlmann og fabrikant, pr. lieutenant Georg Emil Theodor Kohl. Anm. Ifølge _ 4/4-1855. Kilde: KB-opslag 179, side 178. Holmens sogn, Kbh. År 1869-1880.

Se også: Fødte kvindekøn: Kilde: KB-opslag 336, nr. 228 side 347. Vor Frue sogn, Kbh. År 1869-1875.

Erhverv: Cand. phil. - ansat hos fabrikant i Hellerup.

Gift 06-03-1896: Carla Anna Sophie Kohl gifter sig 06-03-1897 med fabrikant Hermann Emil Mogensen, Odense.