Peter Frederich Christian Koefoed, 18341917 (aged 83 years)

Name
Peter Frederich Christian /Koefoed/
Birth April 13, 1834 48 33
Alias
Peter Frederik Christian Koefoed

MarriageMarie Sophie Christiane RamlauView this family
May 3, 1861 (aged 27 years)
Occupation
Overauditør. Etatsråd

Birth of a daughterAnna Margrethe Koefoed
October 10, 1868 (aged 34 years)
Christening of a daughterAnna Margrethe Koefoed
November 22, 1868 (aged 34 years)
Death of a fatherHans Jacob Koefoed
March 2, 1870 (aged 35 years)
Birth of a daughterInge Christine Koefoed
October 22, 1871 (aged 37 years)
Christening of a daughterInge Christine Koefoed
December 3, 1871 (aged 37 years)
Birth of a sonPoul Ramlau Koefoed
July 27, 1874 (aged 40 years)
Christening of a sonPoul Ramlau Koefoed
September 6, 1874 (aged 40 years)
Death of a motherJohanne Louise Rottbøll
July 4, 1877 (aged 43 years)
Marriage of a childCarl Christian Lorents v. KohlInge Christine KoefoedView this family
October 29, 1897 (aged 63 years)
Marriage of a childPoul Ramlau KoefoedValborg KohlView this family
December 16, 1898 (aged 64 years)
Death of a wifeMarie Sophie Christiane Ramlau
June 23, 1900 (aged 66 years)
Burial of a wifeMarie Sophie Christiane Ramlau
July 3, 1900 (aged 66 years)
Death December 11, 1917 (aged 83 years)
Burial December 19, 1917 (8 days after death)
Family with parents
father
17851870
Birth: November 5, 1785Vor Frue sogn, Kbh.
Death: March 2, 1870Vor Frue sogn, Kbh.
mother
18001877
Birth: May 18, 1800Vor Frue sogn, Kbh.
Death: July 4, 1877Vor Frue sogn, Kbh.
Marriage Marriage
himself
18341917
Birth: April 13, 1834 48 33Vor Frue sogn, Kbh.
Death: December 11, 1917Martensens Alle 8, Frbg.
Family with Marie Sophie Christiane Ramlau
himself
18341917
Birth: April 13, 1834 48 33Vor Frue sogn, Kbh.
Death: December 11, 1917Martensens Alle 8, Frbg.
wife
18341900
Birth: June 24, 1834 37 32Vor Frue sogn, Kbh.
Death: June 23, 1900Mederi, Sverige
Marriage MarriageMay 3, 1861Kronborg Slotskirke, Helsingør
8 years
daughter
1868
Birth: October 10, 1868 34 34Frederiksberg
Death:
3 years
daughter
18711950
Birth: October 22, 1871 37 37Citadels-Kastels sogn, Kbh.
Death: December 21, 1950Kommunehospitalet, Kbh.
3 years
son
18741957
Birth: July 27, 1874 40 40Gl. Kongevej 148, Frbg.
Death: March 22, 1957Fiskebækvej 9, Lille Værløse, Værløse sogn
Shared note

Peter Frederik Christian Koefoed

alias Peter Frederich Christian Koefoed

Født: 13-04-1834 i København - søn af Hans Jacob Koefoed, Gehejmekonferensraad, Højesteretsassessor (f. 05-11-1785, Kbh.; død 02-03-1870, Kbh.) og Johanne Louise Rottbøll (f. 18-05-1800, Kbh.; død 04-07-1877, Kbh.).

Erhverv: Cand.jur., Auditør i Overretten. Overauditør. Etatsråd. Ridder af Dannebrog og Dannebrogsmand. Student (priv. dimit.) 1851; cand. jur. 1857; Auditør 1859; Overauditør 1867-1887. Medlem af Bestyrelsen for Foreningen til Understøttelse af Dannebrogsridderes Efterladte.

Gift 03-05-1861: Peter Frederik Christian Kofoed, auditeur, 27 år, og frøken Marie Sophie Christiane Ramlau, 26 år, viet 03-051861 i Kronborg Slotskirke, Helsingør Skt Mariæ sogn, Lynge-Kronborg herred. Forlovere: Hans Jacob Koefoed, Gehejmekonferensraad og Højesteretsassessor og Frederik Ferdinand von Ramlau, oberstlieutenant af ingenieurcorpset Kilde: KB-opslag 78, nr. 5. Helsingør Skt Mariæ. År 1836-1891. KB_181_2_009_K03-24-A.

Død 11-12-1917: Enkemand Peter Frederik Christian Koefoed, overauditør, etatsråd, dør 11-12-1917 på Martensens Alle 8, Frbg., 83 år gl. og bliver begravet 19-12-1917 på Garnisons kirkegård, Kbh. Bopæl: Dødsstedet. Født 13-04-1834 i Kbh. Kilde: KB-opslag 43, nr. 83. Frederiksberg. År 1917-1925. KB_1892_064_3_112_0042a-DM.

Folketællinger:

FT-1880: Bopæl: København (Staden), Gammel Kongevej (lige numre), Vestervold Kvarter, 50 a-i, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D3041: * Peter Frederik Christian Koefoed, 45, Gift, Husfader, Overauditør, f. i København Maria Sofie Christiane Koefoed, f. Ramlau, 45, Gift, Hustru, f. i København Anna Margrethe Koefoed, 11, Ugift, Datter, f. på Frederiksberg Inge Christine Koefoed, 8 år, Ugift, Datter, f. 22-10-1871 i Kbh. Poul Ramlau Koefoed, 5 år, Ugift, Søn, f. på Frederiksberg - alias Paul Ramlau Koefoed Julie Elisabeth Timm, 26, Ugift, Slægtning, f. i Sæby, Hjørring Amt Ida Nielsine Marie Sørensen, 29, Ugift, Tjenestepige, f. på Frederiksberg Hansine Thrane, 21, Ugift, Tjenestepige, f. i Frederikshavn

FT-1885: Bopæl: København (Staden), Frederiksberg, Gammel Kongevej 150, Forhuus 2.Sal, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C8245: * Peter Frederik Christian Koefoed, 50, Gift, Husfader, Overauditeur, f. i Kjøbenhavn Maria Sofie Christiane Koefoed født Ramlau, 50, Gift, hans Hustru, f. i Kjøbenhavn Anna Margrethe Koefoed, 16, Ugift, Datter, Frøken, f. på Frederiksberg Inge Christine Koefoed, 13, Ugift, Datter, Frøken, f. 22-10-1871 i Kbh. Poul Ramlau Koefoed 10 Ugift Søn Skoledreng Frederiksberg - alias Paul Ramlau Koefoed Marie Petersen, 24, Ugift, Tjenestetyende, f. i Augustenborg Anne Marie Sofie Frederikke Kromann, 25, Ugift, Tjenestetyende, f. i Marstal

FT-1906: Martensens Alle 8, 2. sal, tv. Frbg.: * Peter Frederik Christian Koefoed, f. 13-04-1834 i Kbh., enkemand, pensionist, fhv. overauditør, etatsråd Kilde: FT-opslag 46. FT1906_0027_00499

FT-1911: Martensens Alle 8, 2. sal, tv. Frbg.: * Peter Frederik Christian Koefoed, f. 13-04-1834 i Kbh., enkemand, pensionist, fhv. overauditør, etatsråd Kilde: FT-opslag 45. FT1911_0032_00995.

FT-1916: Martensens Alle 8, 2. sal, tv. Frbg.: * Peter Frederik Christian Koefoed, f. 13-04-1834 i Kbh., enkemand, pensionist, fhv. overauditør, etatsråd Kilde: FT-opslag 81. FT1916_08048_01634