Frederich Ferdinand v. Ramlau, 17971861 (aged 64 years)

Name
Frederich Ferdinand v. /Ramlau/
Birth about 1797

Alias
Frederich Ferdinand von Ramlau og Frederik Ferdinand von Ramlau

MarriageLucia Elisabeth HeideView this family
about 1833 (aged 36 years)

Occupation
oberstløjtnant af ingenørkorpset

Birth of a daughterMarie Sophie Christiane Ramlau
June 24, 1834 (aged 37 years)
Birth of a sonChristian Ferdinand Ramlau
1835 (aged 38 years)

Birth of a daughterLucia Sophie Ramlau
1835 (aged 38 years)

Marriage of a childPeter Frederich Christian KoefoedMarie Sophie Christiane RamlauView this family
May 3, 1861 (aged 64 years)
Death after May 1861 (aged 64 years)

Family with Lucia Elisabeth Heide
himself
wife
Marriage Marriageabout 1833
18 months
daughter
18341900
Birth: June 24, 1834 37 32Vor Frue sogn, Kbh.
Death: June 23, 1900Mederi, Sverige
19 months
son
1 year
daughter
Shared note

Frederich Ferdinand von Ramlau

alias Frederik Ferdinand von Ramlau

Født: ca. 1797 i Vordingborg

Erhverv: Kaptain, chef for ingeniørtropperne, major, oberstløjtnant af ingeniørkorpset i 1861

Gift ca. 1833: Frederik Ferdinand von Ramlau, kaptain af Ingeniørkorpset og Lucia Elisabeth Heide gifter sig ca. 1833.

Død: efter maj 1861.

Folketællinger:

FT-1840: Bopæl: København (Staden), Øster Kvarter, Kongens Nytorv, No. 268, 2den Etage i Sidehuset, 1529, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C9482: Frederik Ferdinand von Ramlau, 42, Gift Capitain á la suite i Ingeniurcorpset, 1. Skoleofficer ved den Kongl. Milit. Høiskole, f. ca. 1797 Lucia Elisabeth Heide, 37, Gift hans Kone, f. ca. 1802 Sophie Regine Heide født Keller, 77, Enke, Huusfaderens Svigermoder Marie Sophie Christiane Ramlau, 6 år, Ugift, Huusfaderens og Kones Børn Lucie Sophie Ramlau, 4 år, Ugift, Huusfaderens og Kones Børn Christian Ferd. Ramlau, 4 år, Ugift, Huusfaderens og Kones Børn Johanne Marie Knudsen, 32, Ugift, Tjenestepige

FT-1845: København (Staden), Landetaten, Citadellet Frederikshavn, Artilleristokk forud No. 6 Under-, Mellem- og Overbarak, 351, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C2732: Frederik Ferdinand Ramlau, 47, Gift, Ingenieurcapitain og Chef for 1ste ?? Ingenieurtropper, f. i Vordingborg Lucia Elisabeth Heyee, 35, Gift, hans Kone, f. i Vordingborg - alias Lucia Elisabeth Heide Marie Sophie Christine Ramlau, 11, Ugift, deres Barn, f. i Kjøbenhavn Sophia Lucia Ramlau, 10, Ugift, deres Barn, f. i Kjøbenhavn Christian Ferdinand Ramlau, 10, Ugift, deres Barn, f. i Kjøbenhavn Christian Selchau, 19, Ugift, Forst-Studerende, f. i Sæbye Sogn, Holbek Amt Wilhelmine Caroline Zander, 22, Ugift, Tjenestepige, f. i Kjøbenhavn

FT-1850: Bopæl: København (Staden), Citadellet, Citadellet , Artilleristokken, Citadellet, ( Frederikshavn.), mellembarak 6, 42, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1882: Frederik Ferdinand V Ramlau, 52, Gift, major i det konglelige ingeniørcorps, huusfader, f. i Vordingborg Lucia Elisabeth Heyder, 36, Gift, hans kone, f. i Vordingborg - alias Lucia Elisabeth Heide Marie Sophie Christiame Ramlau, 16, Ugift, deres børn, f. i Kjøbenhavn Lucia Sophie Ramlau, 15, Ugift, deres børn, f. i Kjøbenhavn Christian Ferdinand Ramlau, 15, Ugift, deres børn, f. i Kjøbenhavn Napoleon V Schröder, 35, Ugift, captain i det kongelige ingeniørcorps - for tiden udcommanderet ved ++ i Assens, f. på Sjælland Christian Friis Ratbøll, 28, Ugift, cand. theol og bibliotekar ved det Classenske bibliotek, f. i Kjøbenhavn