Thora Julie Iversen, 1862

Birth July 30, 1862 45 25
Alias
Thora Julie Christensen f. Iversen

Hjemmedøbt August 13, 1862 (aged 14 days)
Christening November 9, 1862 46 25 (aged 3 months)
MarriageAxel Marinus Nicolai ChristensenView this family
about 1886 (aged 23 years)

Birth of a daughterEva Carla Christensen
December 27, 1887 (aged 25 years)
Christening of a daughterEva Carla Christensen
July 29, 1892 (aged 29 years)
Birth of a daughterHedevig Adelheide Christensen
April 19, 1894 (aged 31 years)
Birth of a sonThorald Halvor Christensen
December 13, 1895 (aged 33 years)
Birth of a sonAxel Iver Vilhelm Christensen
May 28, 1897 (aged 34 years)
Marriage of a childVilhelm v. SchwanenflügelEva Carla ChristensenView this family
June 1, 1909 (aged 46 years)
Marriage of a childJoseph Antonius JacobsenHedevig Adelheide ChristensenView this family
October 24, 1920 (aged 58 years)
Death of a fatherIver Hendriksen

Death of a motherKaren Lauritzen

Death

Family with parents
father
mother
Marriage Marriageabout 1861
19 months
herself
Thora Julie Iversen gift Christensen f. 30-07-1862
1862
Birth: July 30, 1862 45 25Horsens Vor Frelser sogn
Death:
Family with Axel Marinus Nicolai Christensen
husband
1859
Birth: May 11, 1859 29 38Lemvig
Death:
herself
Thora Julie Iversen gift Christensen f. 30-07-1862
1862
Birth: July 30, 1862 45 25Horsens Vor Frelser sogn
Death:
Marriage Marriageabout 1886
2 years
daughter
1887
Birth: December 27, 1887 28 25Horsens Vor Frelser sogn
Death:
6 years
daughter
Birthe f. 1930, Tove f. 1923, Rosa f. 1921 - døtre af Hedevig Adelheide Christensen taget i 1933.jpg
18941972
Birth: April 19, 1894 34 31Bülowsgade 14, Århus
Death: February 20, 1972Vor Frue sogn, Kbh.
20 months
son
1895
Birth: December 13, 1895 36 33Århus domsogn
Death:
18 months
son
1897
Birth: May 28, 1897 38 34Torvet 2, Horsens
Death:
Shared note

Thora Julie Iversen

alias Thora Julie Christensen f. Iversen

Født: 30-07-1862 i Horsens Vor Frelser sogn og hjemmedøbt 13-08-1862. Dåben publiceret i Horsens Vor Frelser kirke 09-11-1862. Datter af daglejer Iver Hendriksen, f. 26-10-1816 i Horsens og hustru Karen f. Lauritzen, på 27 år, f. 12-12-1836 i Horsens Vor Frelser sogn. Kilde: KB-opslag 144, nr. 99. Horsens Vor Frelser s. Nim h. Skanderborg a. År 1857-1864. KB_C414A_B_011_K05-23-A.

Gift ca. 1886: Axel Marinus Nicolai Christensen gifter sig med Thora Julie Iversen.

Bopæl:

Den 01-06-1909 ved datteren Eva Carla Christensen's bryllup bor handelsrejsende Axel Marinus Nicolai Christensen og hustru Thora Julie Christensen f. Iversen på Baldersgade 76, 1., Kbh.

Den 20-03-1910 ved sønnen Thorald Halvor Christensen's konfirmation bor fabrikant Axel Marinus Nicolai Christensen og hustru Thora Julie Christensen f. Iversen på Baldersgade 76, 1., Kbh.

--------------------------------------------------------------------- Thora Julie Iversen er John Eddy Anderssons oldemor ---------------------------------------------------------------------