Sophie Elisabeth Nørregaard, 18721872 (aged 4 months)

Name
Sophie Elisabeth /Nørregaard/
Birth January 17, 1872 58 28
Alias
tvilling til Hans Theodor Janus Nørregaard

Birth of a brotherHans Theodor Janus Nørregaard
January 17, 1872 (aged 0 days)
Death of a motherJuliane Sophie Lovise Muxoll
February 3, 1872 (aged 17 days)
Death of a fatherAdolph Vilhelm Nørregaard
February 6, 1872 (aged 20 days)
Christening February 12, 1872 58 28 (aged 26 days)
Christening of a brotherHans Theodor Janus Nørregaard
February 12, 1872 (aged 26 days)
Burial of a fatherAdolph Vilhelm Nørregaard
February 12, 1872 (aged 26 days)
Burial of a motherJuliane Sophie Lovise Muxoll
February 12, 1872 (aged 26 days)
Death June 1, 1872 (aged 4 months)
Burial June 5, 1872 (4 days after death)
Family with parents
father
18131872
Birth: June 14, 1813 45 35Tønsberg, Vestfold, Norge
Death: February 6, 1872Hillested, Fuglse h, Maribo a
mother
18431872
Birth: September 30, 1843 31 26Føns sogn, Vends herred
Death: February 3, 1872Hillested, Fuglse h, Maribo a
Marriage MarriageAugust 19, 1870brudens hjem i Riddertofte, Kappel sogn
2 months
elder brother
1870
Birth: October 4, 1870 57 27Binnitze hovedgård, Hillested sogn
Death:
16 months
twin brother
18721952
Birth: January 17, 1872 58 28Binnitze hovedgård, Hillested sogn
Death: December 25, 1952Gentofte Amtssygehus
herself
18721872
Birth: January 17, 1872 58 28Binnitze hovedgård, Hillested sogn
Death: June 1, 1872Hillested, Fuglse h, Maribo a
Father’s family with Maren Nielsen
father
18131872
Birth: June 14, 1813 45 35Tønsberg, Vestfold, Norge
Death: February 6, 1872Hillested, Fuglse h, Maribo a
step-mother
18061849
Birth: February 7, 1806Maribo
Death: December 20, 1849Tjørneby, Utterslev sogn
Marriage MarriageJanuary 1840
-13 months
half-brother
18381911
Birth: November 2, 1838 25 32Vesterborg sogn
Death: February 18, 1911Kommunehospitalet, Kbh
19 months
half-brother
18401916
Birth: June 7, 1840 26 34Vesterborg sogn
Death: February 6, 1916Jernbanegade 3, Kbh.
3 years
half-brother
1843
Birth: February 4, 1843 29 36Vesterborg sogn
Death:
3 years
half-brother
Shared note

Sophie Elisabeth Nørregaard

- tvillingsøster til Hans Theodor Janus Nørregaard

Født: 17-01-1872 på hovedgården Binnitze, Hillested og døbt 12-02-1872 i Hillested kirke - søn af forhenværende forpagter Adolph Vilhelm Nørregaard i Hillested og og hustru Sophie Louise Nørregaard f. Muxoll, 29 år gl. Note: Begge forældre dør og bliver begravet 12-02-1872, samme dag som deres tvillingebørn bliver døbt i Hillested kirke! Kilde: KB-opslag 114, nr. 2, side 117. Hillested s, Fuglse h, Maribo a. År 1852-1888. KB_592_2_005_K04-30-A.

Død: 01-06-1872 i Hillested, 4 mdr. gl. og begravet 05-06-1872 fra Hillested kirke. Datter af afdøde forpagter Adolph Vilhelm Nørregaard og afdøde hustru Sophie Louise Nørregaard f. Muxoll. Kilde: KB-opslag 245, nr. 7. side 266. Hillested s, Fuglse h, Maribo a. År 1852-1888. KB_592_2_005_K09-14-A.