Adolph Vilhelm Axel Nørregaard, 1870

Name
Adolph Vilhelm Axel /Nørregaard/
Birth October 4, 1870 57 27
Alias
Adolf Vilhelm Axel Nørregaard

Occupation
Smedelærling i 1889

Hjemmedøbt March 13, 1871 (aged 5 months)
Christening April 10, 1871 57 27 (aged 6 months)
Birth of a brotherHans Theodor Janus Nørregaard
January 17, 1872 (aged 1 year)
Birth of a sisterSophie Elisabeth Nørregaard
January 17, 1872 (aged 1 year)
Death of a motherJuliane Sophie Lovise Muxoll
February 3, 1872 (aged 1 year)
Death of a fatherAdolph Vilhelm Nørregaard
February 6, 1872 (aged 1 year)
Christening of a brotherHans Theodor Janus Nørregaard
February 12, 1872 (aged 1 year)
Christening of a sisterSophie Elisabeth Nørregaard
February 12, 1872 (aged 1 year)
Burial of a fatherAdolph Vilhelm Nørregaard
February 12, 1872 (aged 1 year)
Burial of a motherJuliane Sophie Lovise Muxoll
February 12, 1872 (aged 1 year)
Death of a sisterSophie Elisabeth Nørregaard
June 1, 1872 (aged 1 year)
Burial of a sisterSophie Elisabeth Nørregaard
June 5, 1872 (aged 1 year)
Death of a maternal grandfatherAnias Axel Muxoll
April 27, 1886 (aged 15 years)
Burial of a maternal grandfatherAnias Axel Muxoll
May 3, 1886 (aged 15 years)
Death of a half-brotherLudvig Ditlev Nørregaard
February 18, 1911 (aged 40 years)
Burial of a half-brotherLudvig Ditlev Nørregaard
February 24, 1911 (aged 40 years)
Death of a half-brotherRudolph Herman Nørregaard
February 6, 1916 (aged 45 years)
Burial of a half-brotherRudolph Herman Nørregaard
February 11, 1916 (aged 45 years)
Death of a brotherHans Theodor Janus Nørregaard
December 25, 1952 (aged 82 years)
Burial of a brotherHans Theodor Janus Nørregaard
December 30, 1952 (aged 82 years)
Death

Family with parents
father
18131872
Birth: June 14, 1813 45 35Tønsberg, Vestfold, Norge
Death: February 6, 1872Hillested, Fuglse h, Maribo a
mother
18431872
Birth: September 30, 1843 31 26Føns sogn, Vends herred
Death: February 3, 1872Hillested, Fuglse h, Maribo a
Marriage MarriageAugust 19, 1870brudens hjem i Riddertofte, Kappel sogn
2 months
himself
1870
Birth: October 4, 1870 57 27Binnitze hovedgård, Hillested sogn
Death:
16 months
younger brother
18721952
Birth: January 17, 1872 58 28Binnitze hovedgård, Hillested sogn
Death: December 25, 1952Gentofte Amtssygehus
younger sister
18721872
Birth: January 17, 1872 58 28Binnitze hovedgård, Hillested sogn
Death: June 1, 1872Hillested, Fuglse h, Maribo a
Father’s family with Maren Nielsen
father
18131872
Birth: June 14, 1813 45 35Tønsberg, Vestfold, Norge
Death: February 6, 1872Hillested, Fuglse h, Maribo a
step-mother
18061849
Birth: February 7, 1806Maribo
Death: December 20, 1849Tjørneby, Utterslev sogn
Marriage MarriageJanuary 1840
-13 months
half-brother
18381911
Birth: November 2, 1838 25 32Vesterborg sogn
Death: February 18, 1911Kommunehospitalet, Kbh
19 months
half-brother
18401916
Birth: June 7, 1840 26 34Vesterborg sogn
Death: February 6, 1916Jernbanegade 3, Kbh.
3 years
half-brother
1843
Birth: February 4, 1843 29 36Vesterborg sogn
Death:
3 years
half-brother
Shared note

Adolph Vilhelm Axel Nørregaard

alias Adolf Vilhelm Axel Nørregaard

Født: 04-10-1870 på Binnitze hovedgård, Hillested sogn og hjemmedøbt 13-03-1871 i Hillested. Fremstillet i Hillested kirke d. 10-04-1871 - søn af fhv. forpagter Adolph Vilhelm Nørregaard i Hillested og hustru Sophie Louise Nørregaard f. Muxoll, 27 år gl. Kilde: KB-opslag 35, nr. 15, side 34. Hillested s, Fuglse h, Maribo a. År 1852-1888. KB_592_2_005_K02-11-A.

Konfirmeret 11-10-1885: Adolf Vilhelm Axel Nørregaard (f. 04-10-1870, hjemmedøbt 13-03-1871, og fremstillet 10-04-1871 i Hillested kirke) bliver konfirmeret 11-10-1885 i Vor Frelsers kirke, Kbh. - Han bor da på Sofiegade 14, Kbh. hos sin plejefar, politibetjent Jens Hansen (gift med mosteren Camilla Elisabeth Hansen f. Muxoll). Note: Han er søn af afdøde forpagter Adolph Vilhelm Nørregaard i Hillested og ligeledes afdøde hustru Sophie Louise Nørregaard f. Muxoll. Kilde: 113, nr. 21, side 221. Vor Frelsers sogn. År 1873-1888. KB_047_2_029_K04-23-A.

Erhverv: Smedelærling i 1889

Den 14-04-1889 står smedelærling Adolf Nørregaard, Sømandshjem, fadder ved Osvald Gothold Muxoll's dåb i Vor Frelsers kirke, Kbh. Osvald er søn af styrmand Harald Anton Frederik Muxoll og hustru Peterline Hansen, 37 år, Sømandshjem 67 H, 2. sal.

Folketælling:

FT-1885: København (Staden), Christianhavns Kvarter, Sofiegade 14, Matr. 338 Forhus 2.sal, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C0494 Jens Hansen, 36, Gift, Husfader, Politibetjent, Amager Camilla Hansen, 31, Gift, Husmoder, Nakskov (alias Camilla Elisabeth Hansen f. Muxoll) >> Adolf Nørgaard, 14, Ugift, -, Maribo (alias Adolph Vilhelm Axel Nørregaard, søn af afdøde forpagter Adolph Vilhelm Nørregaard i Hillested og ligeledes afdøde hustru Sophie Louise Nørregaard f. Muxoll) Hulda Hansen, 8, Ugift, Datter, København Helga Hansen, 5, Ugift, Datter, København Alma Hansen, 3, Ugift, Datter, København