Hanne Lovise Nellemann, 17831865 (aged 82 years)

Birth March 4, 1783
Alias
Hanne Lovise Uldall f. Nellemann

Christening March 11, 1783 (aged 7 days)
MarriageWilhelm August UldallView this family
June 19, 1804 (aged 21 years)
Birth of a daughterPetrine Wilhelmine Uldall
November 3, 1807 (aged 24 years)
Christening of a daughterPetrine Wilhelmine Uldall
December 23, 1807 (aged 24 years)
Birth of a daughterChristine Juliane Marie Uldall
June 19, 1814 (aged 31 years)

Birth of a sonOtto Sophus Frederik Joachim Uldall
about August 1827 (aged 44 years)

Marriage of a childChristian Abraham MølmarkPetrine Wilhelmine UldallView this family
May 4, 1836 (aged 53 years)
Death of a sonOtto Sophus Frederik Joachim Uldall
June 26, 1846 (aged 63 years)

Death of a husbandWilhelm August Uldall
January 29, 1852 (aged 68 years)
Burial of a husbandWilhelm August Uldall
February 4, 1852 (aged 68 years)
Death of a daughterPetrine Wilhelmine Uldall
January 6, 1864 (aged 80 years)

Birth of a sonPeter Ludvig Christian Uldall

Death July 8, 1865 (aged 82 years)
Family with Wilhelm August Uldall
husband
17811852
Birth: March 2, 1781Vor Frue sogn, Kbh.
Death: January 29, 1852Næstved Skt. Peder sogn
herself
17831865
Birth: March 4, 1783Assens
Death: July 8, 1865Næstved St. Peder sogn
Marriage MarriageJune 19, 1804Løgismose, Assens
3 years
daughter
7 years
daughter
13 years
son
son
Shared note

Hanne Lovise Nellemann

alias Hanne Lovise Uldall f. Nellemann

Født: 4. marts 1783 i Assens og døbt lørdag, 11-03-1783 i Assens kirke - datter af kancelliråd og byfoged Rasmus Ludvig Nellemann og kone A. Marg. Uldall. Kilde: KB-opslag 88. Assens. Båg herred. År 1778-1805. KB_O051_A_004_K02-30-A.

Gift 19-06-1804: Cand.jur. Wilhelm August Uldall til Henneberg Ladegaard ved Snoghøj, Jylland gifter sig den 19-06-1804 i Assens med Johanne Lovise Nellemann, f. 4. marts 1783 i Assens, datter af kancelliråd og byfoged Rasmus Ludvig Nellemann. Ifølge kongebrev viet på Løgismose. Kilde: KB-opslag 51. Assens, Båg h. År 1778-1805. KB_O051_A_004_K01-51-A.

Død 08-07-1865: Hanne Louise Uldall f. Nellemann, enke efter justitsråd og toldkasserer Uldall, dør 08-07-1865 på Vinhusgaden, Næstved St. Peder sogn, 82 år gl. og bliver begravet 12-07-1865 fra Næstved Skt. Peder kirke. Dødsårsag: Alderdom. Kilde: KB-opslag 193, nr. 14, side 230. Næstved Skt. Peder. År 1854-1867. KB_519_2_003_K07-26-A.

Andre kilder: Petrine Wilhelmine Uldall, f. 3. Nov. 1807 i Assens, dbkf. 23. Dec., død 6. Jan. 1864 i Ørslev (D. af Told- og Konsumtionskasserer, Justitsraad, cand.jur. Wilhelm August Uldall til Henneberg Ladegaard, f. 2. Marts 1781 i København, dbt. 1. April (Helligg.), død 29. Jan. 1852 i Næstved (St. Peder, bisat fra St. Mortens Kirke og begr. 4. Febr. i København); g. 19. Juni 1804 i Assens m. Hanne Lovise Nellemann, f. 4. Marts 1783 smst., dbt. 11. s. M., død 8. Juli 1865 i Næstved (St. Peder)). Kilde: SLÆGTEN MØLMARK af Knud Bierfreund og E. Juel Hansen, Personalhistorisk Tidsskrift. 1964. Sjette Slægtled I, Nr. 45.a.

Børn: Wilhelmine Petrine Uldall - gift Mølmark Christine Juliane Marie Uldall Peter Ludvig Christian Uldall Otto Sophus Frederik Joachim Uldall