Niels Møller Mølmark, 18601864 (aged 4 years)

Name
Niels Møller /Mølmark/
Birth April 24, 1860 49 39
Alias
Niels Møller Møllmark

Christening June 29, 1860 49 39 (aged 2 months)
Birth of a brotherPreben Annæus Mølmark
July 10, 1861 (aged 1 year)
Christening of a brotherPreben Annæus Mølmark
August 18, 1861 (aged 1 year)
Death of a paternal grandmotherAnna Cathrine Henningia Volkersen
January 22, 1862 (aged 1 year)
Burial of a paternal grandmotherAnna Cathrine Henningia Volkersen
January 30, 1862 (aged 1 year)
Birth of a sisterAnna Møllmark
June 16, 1863 (aged 3 years)
Christening of a sisterAnna Møllmark
July 28, 1863 (aged 3 years)
Death of a motherMarie Møller

Death September 17, 1864 (aged 4 years)
Burial September 23, 1864 (6 days after death)
Family with parents
father
18111867
Birth: March 1, 1811 38 30Svendborg Sct. Nicolai sogn
Death: March 7, 1867Møllergade, Svendborg
mother
1820
Birth: December 2, 1820Svendborg Sct. Nicolai sogn
Death:
Marriage MarriageJuly 8, 1859Svendborg Sct. Nicolai kirke
10 months
himself
18601864
Birth: April 24, 1860 49 39Svendborg Vor Frue sogn
Death: September 17, 1864Svendborg Vor Frue sogn
15 months
younger brother
18611900
Birth: July 10, 1861 50 40Svendborg
Death: before January 31, 1900USA
2 years
younger sister
18631948
Birth: June 16, 1863 52 42Svendborg
Death: April 19, 1948Vor Frue sogn, Kbh.
Father’s family with Nielsine Caroline Hansen
father
18111867
Birth: March 1, 1811 38 30Svendborg Sct. Nicolai sogn
Death: March 7, 1867Møllergade, Svendborg
step-mother
18191858
Birth: May 2, 1819Vejle Sct. Nicolai sogn
Death: September 11, 1858Svendborg
Marriage MarriageMay 31, 1842Vejle Sct. Nicolai kirke
9 months
half-sister
18431843
Birth: March 2, 1843 32 23Svendborg Sct. Nicolai sogn
Death: March 2, 1843Svendborg Sct. Nicolai sogn
16 months
half-brother
18441911
Birth: June 20, 1844 33 25Svendborg
Death: July 26, 1911Svendborg Sct. Nicolai Sogn
2 years
half-brother
18461920
Birth: November 13, 1846 35 27Svendborg Sct. Nicolai sogn
Death: January 8, 1920Frogner, Kristiania, Norge
18 months
half-sister
18481896
Birth: April 26, 1848 37 28Svendborg
Death: October 26, 1896Diakonissestiftelsen, Kbh.
2 years
half-brother
18501878
Birth: May 11, 1850 39 31Svendborg Sct. Nicolai sogn
Death: January 8, 1878Mentona, WI, USA
5 years
half-sister
18541927
Birth: December 4, 1854 43 35Svendborg Vor Frue sogn
Death: November 25, 1927Kastelsvej 21, Kbh.
3 years
half-sister
18571938
Birth: July 6, 1857 46 38Svendborg
Death: February 14, 1938Omaha, USA
Shared note

Niels Møller Mølmark

Ved dåben indskrevet som Niels Møller Møllmark

Født: 24-04-1860 i Svendborg og døbt 29-06-1860 i Svendborg Vor Frue kirke - søn af praktiserende læge Frederik Møllmark og hustru Marie Møller. Kilde: KB-opslag 100, nr. 28, side 99. Svendborg Vor Frue. År 1847-1865. KB_O388_A_008_K04-16-A.

Død 17-09-1864: Niels Møller Mølmark dør 17-09-1864 i Svendborg Vor Frue sogn, 4 år gl. og begravet 23-09-1864 på Svendborg kirkegård. Søn af praktiserende læge Mølmark, Møllergade, Svendborg. Kilde: KB-opslag 443, nr. 33, side 468. Svendborg Vor Frue sogn. År 1847-1865. KB_O388_A_008_K15-29-A.