Else Margueritha Seitzberg, 1915

Name
Else Margueritha /Seitzberg/
Birth September 24, 1915 32 22
Alias
Else Margueritha Andersen f. Seitzberg

Occupation
syerske i 1937

Christening of a half-sisterTove Kristine Seitzberg
September 26, 1915 (aged 2 days)
Hjemmedøbt October 12, 1916 (aged 1 year)
Death of a fatherRobert Christian Seitzberg
March 27, 1927 (aged 11 years)
MarriageVilly Johannes AndersenView this family
October 10, 1937 (aged 22 years)
Christening December 19, 1937 54 44 (aged 22 years)
Death of a half-sisterTove Kristine Seitzberg
August 30, 1988 (aged 72 years)

Burial of a half-sisterTove Kristine Seitzberg
about September 6, 1988 (aged 72 years)
Death of a motherAnna Hansine Johanne Olsson

Death

Family with parents
father
18831927
Birth: June 25, 1883 32 22Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: March 27, 1927Kommunehospitalet i Kbh.
mother
herself
1915
Birth: September 24, 1915 32 22Rigshospitalet, Kbh.
Death:
sister
Alma Grethe Seitzberg
Father’s family with Karen Marie Kirstine Hansen
father
18831927
Birth: June 25, 1883 32 22Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: March 27, 1927Kommunehospitalet i Kbh.
step-mother
1881
Birth: December 16, 1881 37 33Gjøderup, Glim sogn
Death:
Marriage MarriageDecember 22, 1912Blågårds kirke, Kbh.
Divorce DivorceDecember 14, 1917
-6 years
half-brother
1907
Birth: June 25, 1907 24 25Rigensgade 10-12, Kbh. i Skt. Paul sogn
Death:
13 months
half-brother
19081913
Birth: July 10, 1908 25 26Vor Frue sogn, Kbh.
Death: September 8, 1913Kommunehospitalet, Kbh.
23 months
half-sister
1910
Birth: June 6, 1910 26 28Stengade 11, 1., Kbh. i Hellig Kors sogn
Death:
19 months
half-brother
19111912
Birth: December 17, 1911 28 30Baggesensgade 29, Kbh.
Death: February 28, 1912Baggesensgade 29, Kbh.
3 years
half-sister
19141988
Birth: August 12, 1914 31 32Baggesensgade 29, Kbh.
Death: August 30, 1988
Family with Villy Johannes Andersen
husband
1915
Birth: April 10, 1915 26 20Sundby sogn, Kbh.
Death:
herself
1915
Birth: September 24, 1915 32 22Rigshospitalet, Kbh.
Death:
Marriage MarriageOctober 10, 1937Taastrup sogn
Shared note

Else Margueritha Seitzberg

alias Else Margueritha Andersen f. Seitzberg

Født: 24-09-1915 på Rigshospitalet, Kbh. og navngivet 12-10-1916 samme sted og døbt i Taastrup Nykirke den 19-12-1937 - datter af skibsværftsarbejder Robert Christian Seitzberg og Anna Hansine Johanne f. Olsson, på 22 år, født 01-07-1893. Forældrene: Skibsværftsarbejder Robert Christian Seitzberg og Anna Hansine Johanne Olsson viet 30-11-1919 i Frederikskirken, Kbh. Kilde: KB-opslag 373, nr. 1036. Barn nr. 1129A og mor nr. 1158A. Rigshospitalet. År 1915-1916. KB_1892_076A_3_020_0375a-FK.

Erhverv: Syerske

Gift 10-10-1937: Ugift syerske, Else Margueritha Seitzberg, Gravervænget 1, 3. sal - født den 24-09-1915 på Rigshospitalet i Kbh., datter af afdøde skibsværfsarbejder Robert Christian Seitzberg og efterlevende hustru Anna Hansine Johanne Seitzberg f. Olsson, Gravervænget 1, 3. sal, Kbh. - gifter sig, efter lysning den 12-09-1937 i Grundtvigskirken, den 10-10-1937 i Taastrup sogn med ungkarl, murerarbejdsmand Villy Johannes Andersen, Sengeløsevej 25, Taastrup, født 10-04-1915 i Sundby sogn, Kbh., søn af murerarbejdsmand Ansgarius Johannes Albert Andersen (Andersson) og hustru Emma Emilie Andersen (Andersson) f. Jørgensen, boende Sengeløsevej 25, Taastrup. Anmærkning: Bruden var ved lysningen kun navngivet. Kilde: KB-opslag 137, nr. 0, side 149. Bispebjerg. År 1937-1941. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148345#148345,24511605

Bopæl: I 1937: Ugift syerske, Else Margueritha Seitzberg bor på Gravervænget 1, 3. sal - hos sin mor, der er enke.