Christian Meisner, 17351768 (aged 33 years)

Birth about 1735
Alias
Christian Christophersen Meisner

EngagementBirde Catrine PedersdatterView this family
October 27, 1758 (aged 23 years)
MarriageBirde Catrine PedersdatterView this family
June 8, 1759 (aged 24 years)
Occupation
Snedkermester i Skælskør

Birth of a sonChristopher Meisner
about December 27, 1759 (aged 24 years)
Burial of a sonChristopher Meisner
February 1761 (aged 26 years)
Death of a sonChristopher Meisner
February 14, 1761 (aged 26 years)
Birth of a sonChristopher Meisner
November 9, 1761 (aged 26 years)
Christening of a sonChristopher Meisner
about November 1761 (aged 26 years)
Birth of a sonThomas Petersen Meisner
February 3, 1764 (aged 29 years)
Christening of a sonThomas Petersen Meisner
March 1764 (aged 29 years)
Birth of a daughterJuliana Maria Meisner
October 11, 1766 (aged 31 years)
Christening of a daughterJuliana Maria Meisner
October 19, 1766 (aged 31 years)
Death of a fatherChristopher Meisner

Death of a motherFru_Christopher Meisner

Death about 1768 (aged 33 years)

Family with parents
father
mother
Marriage Marriageabout 1729
10 months
elder brother
17291808
Birth: about October 24, 1729Eisenberg, Dresden, Sachen, Tyskland
Death: August 9, 1808Skælskør sogn
6 years
himself
17351768
Birth: about 1735Vor Frue sogn, Kbh.
Death: about 1768
Family with Birde Catrine Pedersdatter
himself
17351768
Birth: about 1735Vor Frue sogn, Kbh.
Death: about 1768
wife
1741
Birth: about August 1741 24 21
Death:
Marriage MarriageJune 8, 1759Skælskør kirke
7 months
son
17591761
Birth: about December 27, 1759 24 18Skælskør sogn
Death: February 14, 1761Skælskør sogn
23 months
son
17611839
Birth: November 9, 1761 26 20Skælskør
Death: April 16, 1839Randers Sankt Mortens sogn
2 years
son
17641801
Birth: February 3, 1764 29 22Skælskør sogn
Death: about May 24, 1801Kerteminde
3 years
daughter
1766
Birth: October 11, 1766 31 25Skælskør sogn
Death:
Shared note

ID 248: Christian Meisner

alias Christian Christophersen Meisner

Født: ca. 1735 i København - søn af (ID 496) korporal Christopher Meisner, og (ID 497) fru Christopher Meisner. Kilde: (ID 62-1g6a1) Poul Viktor Feodor Carl Meisner

Konfirmeret 1751: Christian Christophersen Meisner på 16 år bliver konfirmeret i 1751 i Skælskør kirke. Kilde: KB-opslag 191. Højre spalte. Skælskør sogn. E.M. År 1689-1760. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155592#155592,26001437

Erhverv: Snedkermester i Skælskør. Den 07-01-1758 tager han borgerskab som snedkermester i Skælskør.

Gift 08-06-1759: Den 27-10-1758 trolovedes (ID 248) Christian Christophersen Meisner og (ID 249) Birde Catrine Pedersdatter. Vielsen fandt sted 08-06-1759 i Skælskør kirke. Kilde: KB-opslag 182, højre spalte øverst, side 361. Skælskør, V. Flakkebjerg. Sorø amt. E.M. År 1689-1760. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155592#155592,26001428

Død 1768: Christian Christophersen Meisner dør i 1768. Kilder: (ID 62-1c3b3) Svend Bjørn Meisner og (ID 62-1g6a1) Poul Viktor Feodor Carl Meisner

--------------------------------------------------------------------------------------- ID 248: Christian Meisner (alias Christian Christophersen Meisner) er Lise-Lone's 4 x tipoldefar ---------------------------------------------------------------------------

ID 248: Christian Meisner er bror til: ID 248-1: Hans Christian Meisner Deres far antages at være korporal Christopher Meisner.

ID 496: Korporal Christopher Meisner er sandsynligvis født i Tyskland hvor han gifter sig. Efter sin søn Hans Christian Meisner’s fødsel kommer familien Meisner til Danmark hvor de bosætter sig.

Det har ikke været muligt at spore korporal Meisner’s aner. Men han har mange efterkommere i Danmark.