Giertrud Henrichsdatter, 17821821 (aged 38 years)

Name
Giertrud /Henrichsdatter/
Birth about December 1782

Alias
Giertrud Andersen f. Henrichsdatter

MarriageAnders AndersenView this family
about 1799 (aged 16 years)

Birth of a sonAnders Andersen
June 17, 1808 (aged 25 years)
Christening of a sonAnders Andersen
July 29, 1808 (aged 25 years)
Death November 18, 1821 (aged 38 years)
Burial November 23, 1821 (5 days after death)
Family with Anders Andersen
husband
17681836
Birth: about 1768
Death: June 6, 1836Skælskør
herself
17821821
Birth: about December 1782
Death: November 18, 1821Skælskør sogn
Marriage Marriageabout 1799
10 years
son
18081839
Birth: June 17, 1808 40 25Skælskør sogn
Death: September 28, 1839Skælskør
Shared note

Gjertrud Henrichsdatter

alias Gjertrud Andersen f. Henrichsdatter

Født: ca. dec. 1782.

Gift ca. 1799: Værtshusholder Anders Andersen gifter sig med Giertrud Henrichsdatter.

Død 18-11-1821: Gjertrud Hendrichsdatter dør 18-11-1821 i Skælskør, 38 år gl. og bliver begravet 23-11-1821 på Skælskør kirkegård. Dødsårsag: Lungesyge. Borger og brændevinsbrænder Anders Andersen hustru. Kilde: KB-opslag 396, nr. 9. Skælskør År 1814-1835. KB_459_2_001_K07-24-A.

Folketælling:

FT-1801: Sorø, Vester Flakkebjerg, Skælskør Købstad, Schielschiør Kiøbstæd, Ahlgadens Nordre Side 22, 25, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B6507: Anders Andersen, 40, Gift, Huusbonde, Vertshuusmand, f. ca. 1768 >> Giertrud Henrichsdatter, 21, Gift, Hans Kone, f. ca. 1779 Anna Kirstine Andersdatter, 1, Ugift, deres Datter, f. 04-12-1800 i Skælskør *) Niels Mathiasen, 27, Ugift, Tienestefolk Niels Hansen, 27, Ugift, Tienestefolk Karen Pedersdatter, 21, Ugift, Tienestefolk

*) Anna Kirstine Andersdatter Født: 04-12-1800 i Skælskør og hjemmedøbt af capellanen. Båret til dåb 16-01-1801 i Skælskør kirke. Datter af borger og værtshusmand Anders Andersen og hustru Giertrud Hendrichsdatter. Kilde: KB-opslag 64. Skælskør. År 1760-1815. KB_459_1_002_K03-05-A.