Juliane Maria Zefting, 17771839 (aged 61 years)

Birth May 18, 1777
Alias
Juliane Marie Mortensdatter Zefting og Juliane Maria Møller f. Zefting

Christening May 25, 1777 (aged 7 days)
MarriageRasmus Kejlberg MøllerView this family
May 25, 1810 (aged 33 years)
Birth of a sonUlrik Bugge Møller
May 23, 1811 (aged 34 years)
Christening of a sonUlrik Bugge Møller
July 12, 1811 (aged 34 years)
Birth of a daughterJensine Martine Møller
October 27, 1812 (aged 35 years)
Christening of a daughterJensine Martine Møller
December 2, 1812 (aged 35 years)
Birth of a daughterAnna Catrina Møller
January 10, 1815 (aged 37 years)
Christening of a daughterAnna Catrina Møller
February 12, 1815 (aged 37 years)
Birth of a daughterMaren Andrea Møller
July 2, 1817 (aged 40 years)
Christening of a daughterMaren Andrea Møller
July 27, 1817 (aged 40 years)
Birth of a sonMartin Zeptsing Høyelse Møller
January 12, 1820 (aged 42 years)
Christening of a sonMartin Zeptsing Høyelse Møller
July 19, 1820 (aged 43 years)
Marriage of a childNiels Jacob HolstJensine Martine MøllerView this family
May 24, 1831 (aged 54 years)
Death of a fatherMorten Sefting

Death of a motherDorthe Sophie Jensdatter

Death May 3, 1839 (aged 61 years)
Burial May 10, 1839 (7 days after death)
Family with parents
father
mother
Marriage Marriagebefore 1777
5 months
herself
17771839
Birth: May 18, 1777Bredegade, Slagelse Skt. Peders sogn
Death: May 3, 1839Slagelse Sankt Mikkels sogn
Family with Rasmus Kejlberg Møller
husband
17851867
Birth: about September 21, 1785 31Korsør Skt. Povls sogn
Death: August 25, 1867Slagelse Sankt Mikkels sogn
herself
17771839
Birth: May 18, 1777Bredegade, Slagelse Skt. Peders sogn
Death: May 3, 1839Slagelse Sankt Mikkels sogn
Marriage MarriageMay 25, 1810Helligkorskirken, Kbh.
1 year
son
18111887
Birth: May 23, 1811 25 34Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: June 11, 1887Slagelse Sankt Mikkels sogn
17 months
daughter
18121846
Birth: October 27, 1812 27 35Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: September 10, 1846Slagelse Sankt Mikkels sogn
2 years
daughter
18151897
Birth: January 10, 1815 29 37Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: January 3, 1897Skindergade 39, Kbh.
3 years
daughter
18171877
Birth: July 2, 1817 31 40Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: May 26, 1877Vor Frue sogn, Kbh.
3 years
son
18201903
Birth: January 12, 1820 34 42Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: April 4, 1903Nansensgade, Slagelse Skt. Mikkels bysogn
Shared note

Juliane Marie Zefting (Mortensdatter)

Ved dåben indskrevet som Juliana Maria og Juliane Marie Seftingsdatter/Sefting

alias Juliane Marie Mortensdatter Zefting og Juliane Maria Møller f. Zefting

Født: 18-05-1777 på Bredegade, Slagelse Skt. Peders sogn og døbt 25-05-1777 i Slagelse Skt. Peders kirke - datter af Morten Sefting, snedker på Bredegade (og hustru Dorthe Sophie Jensdatter). Moderen introduceret 03-08-1777. Kilde: KB-opslag 16, nr. 6. Slagelse Skt. Peders sogn. Slagelse h. Sorø a. År 1771-1816. KB_428_1_004_K01-16-A.

Gift 25-05-1810: Rasmus Møller gifter sig 25-05-1810 i Helligåndskirken, Kbh. med Juliane Maria Zefting: "Den 2den maj blev ungkarl og bødkersvend Rasmus Møller og pigen Juliane Marie Zeftsingsdatter, som tjener på hjørnet af Løvstrædet og Kjøbmagergade, __ som forlovede, til at lyse for - forlovere vare: for ungkarlen: J. Møller, kunstdrejer, boende i Syrengade 38. For pigen: Bugge, Klædekræmmer, boende på Amager Torv. Copulerede d. 25. maj 1810 af B." Kilde: KB-opslag 185. spalte 2, venstre side. Helligånds sogn. År 1763-1817. KB_006_1_006_K07-11-A

Død 03-05-1839: Juliane Marie Møller f. Zefting dør 03-05-1839 i Slagelse, 61 år gl. og bliver begravet 10-05-1839 fra Slagelse Skt. Mikkels kirke. Bødkermester Møllers kone i Slagelse. Kilde: KB-opslag 412, nr. 7. Slagelse Skt. Mikkel. År 1835-1846. KB_427_2_004_K15-06-A.

Parret får sammen 5 børn.

Folketællinger:

FT-1787: Sorø, Slagelse, Slagelse Købstad, Slagelse, Bredgade 140, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C6787: Dorthe Jensdatter, 46, Enke, Huusmoder, Snedker * Juliane Zefdinge !!, 10, Ugift, hendes Datter Jens Lambech, 48, Gift, Hosbonde, Wershuusholdere Barbara Sivertsdatter, 37, Gift, hans Kone Johan Lambech, 11, Ugift, deres Søn Jens Lambech, 9, Ugift, deres Søn Anne Simonsdatter, 12, Ugift, Tjenere Jokum Hellebrant, 37, Ugift, logerendes, Steenhuger Marie Hansdatter, 26, Ugift, logerendes

FT-1801: København (Staden), Øster Kvarter, Øster Kvarter, Matr. 10, 19, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, A5021: Johan Georg Ponsaing, 42, Gift, Husbonde, Silke og Klædekræmmer Anne Kirstine Winkelsøe, 34, Gift, Kone Carl Georg [Ponsaing], 8, Ugift, Søn Anne Maria [Ponsaing], 5, Ugift, Døttre Juliane Elisa [Ponsaing], 4, Ugift, Døttre Johan Tortsen, 21, Ugift, -, Kræmmer Svend Bent Edvard Lorentzen, 20, Ugift, -, Lære Drenge Hans Jacob Plum, 19, Ugift, -, Lære Drenge Bodil Kirstine Ibsen, 24, Ugift, Tieneste folk * Juliane Zepsing, 24, Ugift, Tieneste folk Karen Hiortholm, 31, Ugift, Tieneste folk

FT-1834: Sorø, Slagelse, Slagelse Købstad, Rosengade No. 196, 367, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C3782 Rasmus Møller, 49, Gift, Bødker, f. ca. 1784 i Korsør, alias Rasmus Jensen Borch Møller * Juliane Nielsen, 50, Gift, Hans kone [Rasmus Møller], alias Juliane Maria Møller f. Zefting Ulrich Møller, 23, Ugift, Deres Søn [Rasmus Møller og Juliane Nielsen], Bødkersvend, f. 23-05-1811 i Slagelse - alias Ulrik Bugge Møller Trine Møller, 19, Ugift, Deres andre Børn [Rasmus Møller og Juliane Nielsen], f. 10-01-1815 i Slagelse Maren Møller, 16, Ugift, Deres andre Børn [Rasmus Møller og Juliane Nielsen], alias Maren Andrea Møller, f. 02-07-1817 i Slagelse - datter af Rasmus Jensen Borch Møller og Juliane Maria Zefting Martin Møller, 15, Ugift, Deres andre Børn [Rasmus Møller og Juliane Nielsen], alias Martin Zefting Hoyelse Møller, f. 20-01-1820 i Slagelse Paul Olsen, 33, Ugift, Bødkersvend [Rasmus Møller], Jørgen Petersen, 29, Ugift, Ligesaa [Bødkersvend [Rasmus Møller]] Ane Olsdatter, 33, Enke, Tjenestepige [Rasmus Møller]