Maren Andrea Møller, 18171877 (aged 59 years)

Birth July 2, 1817 31 40
Alias
Maren Møller og Maren Andrea Hansen f. Møller

Christening July 27, 1817 31 40 (aged 25 days)
Birth of a brotherMartin Zeptsing Høyelse Møller
January 12, 1820 (aged 2 years)
Christening of a brotherMartin Zeptsing Høyelse Møller
July 19, 1820 (aged 3 years)
Death of a motherJuliane Maria Zefting
May 3, 1839 (aged 21 years)
Burial of a motherJuliane Maria Zefting
May 10, 1839 (aged 21 years)
MarriageOle HansenView this family
November 22, 1839 (aged 22 years)
Death of a sisterJensine Martine Møller
September 10, 1846 (aged 29 years)
Burial of a sisterJensine Martine Møller
September 15, 1846 (aged 29 years)
Death of a fatherRasmus Kejlberg Møller
August 25, 1867 (aged 50 years)
Burial of a fatherRasmus Kejlberg Møller
August 30, 1867 (aged 50 years)
Death of a husbandOle Hansen
June 8, 1870 (aged 52 years)
Burial of a husbandOle Hansen
June 14, 1870 (aged 52 years)
Death May 26, 1877 (aged 59 years)
Burial June 1, 1877 (6 days after death)
Family with parents
father
17851867
Birth: about September 21, 1785 31Korsør Skt. Povls sogn
Death: August 25, 1867Slagelse Sankt Mikkels sogn
mother
17771839
Birth: May 18, 1777Bredegade, Slagelse Skt. Peders sogn
Death: May 3, 1839Slagelse Sankt Mikkels sogn
Marriage MarriageMay 25, 1810Helligkorskirken, Kbh.
1 year
elder brother
18111887
Birth: May 23, 1811 25 34Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: June 11, 1887Slagelse Sankt Mikkels sogn
17 months
elder sister
18121846
Birth: October 27, 1812 27 35Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: September 10, 1846Slagelse Sankt Mikkels sogn
2 years
elder sister
18151897
Birth: January 10, 1815 29 37Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: January 3, 1897Skindergade 39, Kbh.
3 years
herself
18171877
Birth: July 2, 1817 31 40Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: May 26, 1877Vor Frue sogn, Kbh.
3 years
younger brother
18201903
Birth: January 12, 1820 34 42Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: April 4, 1903Nansensgade, Slagelse Skt. Mikkels bysogn
Family with Ole Hansen
husband
18121870
Birth: about June 1, 1812Ringsted
Death: June 8, 1870Ringsted
herself
18171877
Birth: July 2, 1817 31 40Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: May 26, 1877Vor Frue sogn, Kbh.
Marriage MarriageNovember 22, 1839Slagelse Sankt Mikkels kirke
Shared note

Maren Andrea Møller

alias Maren Møller og Maren Andrea Hansen f. Møller

Født: 02-07-1817 i Slagelse Skt. Mikkels sogn og døbt 27-07-1817 i Slagelse Skt. Mikkel kirke - datter af Rasmus Møller (alias Rasmus Kejlberg Møller), bødker og hustru Juliane Maria Zefting. Kilde: KB-opslag 99, nr. 17. Slagelse Skt. Mikkels sogn, Slagelse h. Sorø a. År 1814-1835. KB_427_2_001_K02-37-A.

Gift 22-11-1839: Ungkarl Ole Hansen, søm af avlsbruger Søren Hansen, Ringsted, (døbt 10-07-1812 i Ringsted kirke, vac. d. 27-08-1812, konfirmeret i 1827 i Ringsted, borger og bagermester i Ringsted, skudsmålsb__ i orden) gifter sig 22-11-1839 i Slagelse Skt. Mikkels kirke med jomfru Maren Andrea Møller, datter af bødkermester Møller, f. 02-07-1817, døbt 27-07-1817 i Slagelse Skt. Mikkels kirke, vac. af hospitalslæge Hundrop d. 25-07-1874, konfirmeret i 1833). Kilde: KB-opslag 233, nr. 25. Slagelse Skt. Mikkels sogn, Slagelse h. Sorø a. År 1835-1846. KB_427_2_004_K09-01-A.

Død 26-05-1877: Maren Andrea Hansen f. Møller dør 26-05-1877 i København, 59 år gl., og bliver begravet 01-06-1877 i Ringsted. Bagermester Ole Hansens enke af Ringsted. Kilde: KB-opslag 113, nr. 13. Ringsted sogn og herred. Sorø a. År 1866-1891. KB_402_2_011_K04-26-A.

Folketællinger:

FT-1834: Sorø, Slagelse, Slagelse Købstad, Rosengade No. 196, 367, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C3782 Rasmus Møller, 49, Gift, Bødker, f. ca. 1784 i Korsør, alias Rasmus Jensen Borch Møller Juliane Nielsen, 50, Gift, Hans kone [Rasmus Møller], alias Juliane Maria Møller f. Zefting Ulrich Møller, 23, Ugift, Deres Søn [Rasmus Møller og Juliane Nielsen], Bødkersvend, f. 23-05-1811 i Slagelse - alias Ulrik Bugge Møller Trine Møller, 19, Ugift, Deres andre Børn [Rasmus Møller og Juliane Nielsen], f. 10-01-1815 i Slagelse * Maren Møller, 16, Ugift, Deres andre Børn [Rasmus Møller og Juliane Nielsen], alias Maren Andrea Møller, f. 02-07-1817 i Slagelse - datter af Rasmus Møller og Juliane Maria Zefting Martin Møller, 15, Ugift, Deres andre Børn [Rasmus Møller og Juliane Nielsen], alias Martin Zefting Høyelse Møller, f. 20-01-1820 i Slagelse Paul Olsen, 33, Ugift, Bødkersvend [Rasmus Møller], Jørgen Petersen, 29, Ugift, Ligesaa [Bødkersvend [Rasmus Møller]] Ane Olsdatter, 33, Enke, Tjenestepige [Rasmus Møller]

FT-1840: Sorø, Ringsted, Ringsted Købstad, Nørregaden, No 57, 55-F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C8943: Ole Hansen, 28, Gift, Bager * Maren Andrea Møller, 23, Gift, Hans kone Andreas Sørensen, 26, Ugift, Bagersvend Karen Marie Jørensen, 18, Ugift, Tjenestepige

FT-1850: Sorø, Ringsted, Ringsted Købstad, Nørregade, 1 Hus, 14, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C5012: Ole Hansen, 38, Gift, Bager, Ringsted * Maren Andrea Møller, 32, Gift, Hans Hustru, Slagelse Sophie Juliane Rasmine Hansen, 9, Ugift, Deres barn, Ringsted Søren Carl Rasmus Hansen, 3, Ugift, Deres barn, Ringsted Peder Valdemar Hansen, 1, Ugift, Deres barn, Ringsted Frederik Ludvig Bryde, 30, Ugift, Bagersvend, København Fritz Wilhelm Slaunitz, 15, Ugift, Lærling, St. Heddinge Karen Nielsdatter, 23, Ugift, Tjenestepige, Haraldsted Sogn, Sorø Amt Ane Kirstine Larsdatter, 19, Ugift, Tjenestepige, Allindemagle Sogn, Sorø Amt Ole Andersen, 20, Ugift, Tjenestedreng, Bringstrup Sogn, Sorø Amt

FT-1870: Sorø, Ringsted, Ringsted Købstad, Nørregade nr. 75, 1 ste Sal, 128, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1870, C9968: Ole Hansen, 57, Gift, Huusfader, Bager, Ringsted * Maren Andrea Hansen, 52, Gift, Huusmoder, Slagelse Sophie Juliane Rasmine Hansen, 29, Ugift, Datter, Ringsted Ane Cathrine Petersen, 19, Ugift, Tjenestepige, Tjenestepige, Glumsøe Sogn, Præstø Amt Jørgen Jensen, 19, Ugift, Tjenestekarl, Tjenestekarl, Benløse