Joachine Adelaide Geisler, 1840

Name
Joachine Adelaide /Geisler/
Birth December 6, 1840 39 35
Alias
Joachine Adelaide Johansen f. Geisler

MarriageView this family

Birth of a sisterEmma Magdalene Geisler
December 6, 1840 (aged 0 days)
Christening March 26, 1841 39 35 (aged 3 months)
Christening of a sisterEmma Magdalene Geisler
March 26, 1841 (aged 3 months)
Birth of a sisterMaria Petrea Louise Geisler
March 25, 1843 (aged 2 years)
Birth of a sisterIda Wilhelmine Geisler
August 15, 1845 (aged 4 years)
Christening of a sisterIda Wilhelmine Geisler
September 28, 1845 (aged 4 years)
Death of a motherJohanne Frederikke Hey
February 11, 1875 (aged 34 years)
Burial of a motherJohanne Frederikke Hey
February 18, 1875 (aged 34 years)
Death of a sisterEmma Magdalene Geisler
October 30, 1875 (aged 34 years)
Burial of a sisterEmma Magdalene Geisler
November 5, 1875 (aged 34 years)
Death of a fatherHenrik Garb Geisler
August 26, 1880 (aged 39 years)
Burial of a fatherHenrik Garb Geisler
August 31, 1880 (aged 39 years)
Death of a brotherEdvard Joachim Geisler
June 4, 1886 (aged 45 years)
Burial of a brotherEdvard Joachim Geisler
June 10, 1886 (aged 45 years)
Death of a sisterMaria Petrea Louise Geisler
July 15, 1899 (aged 58 years)
Burial of a sisterMaria Petrea Louise Geisler
July 20, 1899 (aged 58 years)
Death of a sisterIda Wilhelmine Geisler
September 12, 1930 (aged 89 years)
Burial of a sisterIda Wilhelmine Geisler
September 17, 1930 (aged 89 years)
Death

Family with parents
father
Henrik Garb Geisler 1801-1880
18011880
Birth: about April 29, 1801Korsør
Death: August 26, 1880Mårum
mother
Johanne Frederikke Hey f. Geisler 1805-1875
18051875
Birth: about March 27, 1805Esbønderup
Death: February 11, 1875Esbønderup
Marriage MarriageApril 13, 1826Esbønderup kirke
6 months
elder sister
2 years
elder brother
1828
Birth: December 2, 1828 27 23Esbønderup
Death:
3 years
elder brother
3 years
elder sister
1834
Birth: August 24, 1834 33 29Esbønderup
Death:
3 years
elder brother
18371886
Birth: April 2, 1837 35 32Esbønderup
Death: June 4, 1886Smedegade 210, Slagelse Skt. Mikkels bysogn
4 years
herself
1840
Birth: December 6, 1840 39 35Esbønderup
Death:
twin sister
Emma Magdalene Hornung f. Geisler 1840-1875
18401875
Birth: December 6, 1840 39 35Esbønderup
Death: October 30, 1875Slagelse Sankt Mikkels sogn
2 years
younger sister
18431899
Birth: March 25, 1843 41 37Esbønderup
Death: July 15, 1899Lægeklinikken på Læssøesgade 2, Kbh.
2 years
younger sister
18451930
Birth: August 15, 1845 44 40Esbjerg
Death: September 12, 1930Sankt Josefs Hospital, Kbh.
… … + Joachine Adelaide Geisler
herself
1840
Birth: December 6, 1840 39 35Esbønderup
Death:
Marriage Marriage
Shared note

Joachine Adelaide Geisler

- tvilling til søsteren Emma Magdalene Geisler

alias Joachine Adelaide Johansen f. Geisler

Født: 06-12-1840 i Esbønderup, Holbo herred og døbt 26-03-1841 i Esbønderup kirke - datter af sygevarter Henrik Garb Geisler og hustru Johanne Frederikke Hey, af Esbønderup. Kilde: KB-opslag 122, nr. 22. Esbønderup, Holbo, Frederiksborg amt. År 1830-1840. KB_224_2_002_K05-09-A.

Søstrene konfirmeret 1. søndag efter påske i 1855 i Esbønderup kirke. Kilde: KB-opslag 127, nr. 4 og 5. Esbønderup. År 1852-1867. KB_224_2_004_K05-13-A.

Gift: Skolelærer Hans Johansen, f. ca. 1836 i Stillinge ved Slagelse, gifter sig med Joachine Adelaide Geisler. Kilde: FT-1890.

Folketællinger:

FT-1845: Frederiksborg, Holbo, Esbønderup, Esbønderup, Sygehuset, 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B3536: Henrik Geisler, 44, Gift, Sygevarter, Korsøer [Korsør], f. ca. 29-04-1801 i Korsør Johanne Frederikke Hey, 40, Gift, hans Kone, her i Sognet [Esbønderup sogn, Fborg amt], f. ca. 1805 i Esbønderup Jensine Dorthea Geisler, 19, Ugift, Deres Børn, her i Sognet [Esbønderup sogn, Fborg amt], f. 19-10-1826 Johan Emil Geisler 14, -, Deres Børn, her i Sognet [Esbønderup sogn, Fborg amt], f. 26-12-1831 Eduard Joachim Geisler, 8, -, Deres Børn, her i Sognet [Esbønderup sogn, Fborg amt], f. 02-04-1837 Emma Magdalene Geisler, 5, -, Deres Børn, her i Sognet [Esbønderup sogn, Fborg amt], f. 06-12-1840 >> Joachine Adelheide Geisler, 5, -, Deres Børn, her i Sognet [Esbønderup sogn, Fborg amt], f. 06-12-1840 Maria Lovise Geisler, 2, -, Deres Børn, her i Sognet [Esbønderup sogn, Fborg amt], f. 25-03-1843 Ole Henriksen, 22, Ugift, Snedkerlærling, Asminderød Sogn, Frederiksborg Amt Pernille Johansdatter, 27, Ugift, Tjenestepiger, her i Sognet [Esbønderup sogn, Fborg amt] Kirsten Pedersdatter, 16, Ugift, Tjenestepiger, her i Sognet [Esbønderup sogn, Fborg amt] Ane Olsdatter, 25, Ugift, Tjenestepiger, Græsted Sogn, Frederiksborg Amt

FT-1850: Frederiksborg, Holbo, Esbønderup, Esbønderup, Esbønderup, 4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C6736: Henrik Garp Geisler, 49, Gift, Læge ved sygehuset, Korsør, f. ca. 29-04-1801 i Korsør (læs: Henrik Garb Geisler. erhverv: sygevarter) Johanne Frederikke Hey, 45, Gift, Hans Hustru, Esbønderup, f. ca. 27-03-1805 i Esbønderup Jensine Dorthe Geisler, 22, Ugift, Deres barn, Esbønderup, f. 19-10-1826 Eduard Joachim Geisler, 13, Ugift, Deres barn, Esbønderup, f. 02-04-1837 Emma Magdalene Geisler, 9, Ugift, Deres barn, Esbønderup, f. 06-12-1840 >> Joachine Adalaide Geisler, 9, Ugift, Deres barn, Esbønderup, f. 06-12-1840 Maria Louise Petrea Geisler, 7, Ugift, Deres barn, Esbønderup, f. 25-03-1843 Ida Wilhelmine Geisler, 5, Ugift, Deres barn, Esbønderup, f. 15-08-1845 Maren Larsdatter, 25, Ugift, Tjenestefolk, Esbønderup Kirsten Truelsdatter, 41, Ugift, Tjenestefolk, Sverige

FT-1890: Frederiksborg, Holbo, Maarum, Maarum By, Maarum Skole, 8, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C5795 Hans Johansen, 53, Gift, Husfader, Skolelærer, Sillinge ved Slagelse >> Joachine Adelaide Geisler, 49, Gift, Husmoder, Esbønderup Sogn Marie Juditha v. Støcken? Johansen, 12, Ugift, Adoptivdatter, Korsør