Frederik Carl Christian Hansen, 1813

Name
Frederik Carl Christian /Hansen/
Birth about April 9, 1813
Alias
Frederik Carl Christian Lucassen

Christening May 16, 1813 (aged 1 month)
MarriageCaroline Frederikke JohansenView this family
December 19, 1841 (aged 28 years)
Birth of a sonFrederik Emil Hansen
June 12, 1847 (aged 34 years)
Christening of a sonFrederik Emil Hansen
July 25, 1847 (aged 34 years)
Marriage of a childFrederik Emil HansenIda Wilhelmine GeislerView this family
March 11, 1873 (aged 59 years)
Death of a sonFrederik Emil Hansen
January 4, 1899 (aged 85 years)
Burial of a sonFrederik Emil Hansen
January 11, 1899 (aged 85 years)
Death

Family with Caroline Frederikke Johansen
himself
1813
Birth: about April 9, 1813Horsens Vor Frelser sogn
Death:
wife
1814
Birth: December 19, 1814Bogense
Death:
Marriage MarriageDecember 19, 1841Karlslunde kirke
6 years
son
18471899
Birth: June 12, 1847 34 32Karlslunde
Death: January 4, 1899Egede, Strøby sogn
Shared note

Frederik Carl Christian Hansen

alias Frederik Carl Christian Lucassen

Født: ca. 29-03-1813 i Horsens Vor Frelser sogn og døbt (4. søndag efter påske) 16-05-1813 i Horsens Vor Frelser kirke - søn af høker Hans Andersen Lucassen og hustru Catrine Eriksdatter Poulsen. Kilde: KB-opslag 178, nr. 33. Horsens Vor Frelser sogn. Nim h., Skanderborg amt. År 1787-1813. KB_C414A_A_004_K03-60-A.

Konfirmeret 1828: Frederik Carl Christian Lucassen bliver konfirmeret 1828 i Horsens Vor Frelser kirke - søn af høker Hans Andersen Lucassen. Kilde: KB-opslag 129, nr. 15. Horsens Vor Frelser sogn. Nim h., Skanderborg amt. År 1819-1829. KB_C414A_B_007_K05-05-A.

Gift 19-12-1841: Skolelærer og kirkesander i Carlslunde, Frederik Carl Christian Hansen på 29 år (f. i Horsens. Konfirmeret i 1828 samme sted. Vac. 1819) gifter sig 19-12-1841 i Karlslunde kirke med jomfru Caroline Frederikke Petersen på 27 år (vac. 24-03-1815. Konfirmeret 1830 i Christiansfeld). Kilde: KB-opslag 278, nr. 6. Karlslunde, Tune h, Roskilde a. År 1826-1850. KB_282_2_002_K10-19-A.

Folketællinger:

FT-1845: Roskilde, Tune, Karlslunde, Skolen, 3. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B4676: * Frederik Carl Christian Hansen, 32, Gift, Skolelærer og Kirkesanger, Horsens, Skanderborg Amt, døbt 16-05-1813 Caroline Fredericha Petersen, 30, Gift, hans Kone, Christiansfeld, Haderslev A., f. ca. 1814 Cathrine Petersen født Grønkier, 57, Enke, Sidstnævntes Moder, Christiansfeld, Haderslev A., f. ca. 1787 Carl Christian Hansen, 3, Ugift, Skolelærerens Børn, Her i Sognet, f. ca. 1841 Caroline Marie Hansen, 1, Ugift, Skolelærerens Børn, Her i Sognet, f. ca. 1843 Karen Pouelsdatter, 20, Ugift, Tjenestepige, Kildebrønde, Kjøbhns. A.

FT-1850: Roskilde, Tune, Karlslunde, Skole, 105 Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B7878: * Fred C. Chr. Hansen, 37, Gift, Skolelærer og kirkesanger, Horsens, f. april 1813 Caroline Frederica Petersen, 36, Gift, Hans kone, Christiansfeld, f. ca. 1814 C.Chr. L. Hansen, 8, Ugift, Deres børn, Karlslunde, f. ca. 1841 Fred. Emil Hansen, 3, Ugift, Deres børn, Karlslunde, f. 12-06-1847 Caroline M. Hansen, 6, Ugift, Deres børn, Karlslunde, f. ca. 1843 Agnes Cahtrine Hansen, 1, Ugift, Deres børn, Karlslunde Cathrine Grønkjer, 62, Enke, Husfaders svigermoder, Christiansfeld C. J. Østergaard, 16, Ugift, Tjenestepige, Kjøge

FT-1870: Roskilde, Tune, Karlslunde, Karlslunde, Skolen, 47, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1870, C1326: * Frederik Carl Christian Hansen, 56, Gift, Huusfader, Lærer / Kirkesanger, Horsens, f. ca. april 1813 Caroline Frederikke Petersen, 55, Gift, Huusmoder, ?? / Hustru, Bogense (læs: f. ca. 1814 i Christiansfeld) Caroline Marie Hansen, 25, Ugift, Huusfaderens datter, Carlslunde, f. ca. 1843 Julius Henrik Hansen, 12, Ugift, Huusfaderens søn, Carlslunde, f. ca. 1857 Adolph Heinrik Valentiner, 37, Ugift, Kostgænger, Greve, Roeskilde Amt Ane Pedersdatter, 23, Ugift, Tyende, Tjenestepige, Kildebrønde, Roeskilde Amt