Vitta Meding, 18891889 (aged 6 months)

Birth May 24, 1889 42 32
Alias
Vita Meding

Christening July 14, 1889 42 32 (aged 1 month)
Death December 5, 1889 (aged 6 months)
Burial December 9, 1889 (4 days after death)
Family with parents
father
18461899
Birth: August 14, 1846 35 35Skælskør sogn
Death: September 24, 1899Skælskør sogn
mother
18571949
Birth: May 7, 1857 30 21Skælskør sogn
Death: March 17, 1949Algade 20, Skælskør
Marriage MarriageJuly 14, 1880Skælskør kirke
15 months
elder sister
18811948
Birth: October 15, 1881 35 24Skælskør sogn
Death: June 11, 1948
15 months
elder sister
18831965
Birth: January 21, 1883 36 25Skælskør sogn
Death: June 27, 1965Maglebyvej 13, Skælskør
18 months
elder sister
1884
Birth: July 7, 1884 37 27Skælskør sogn
Death:
3 years
elder sister
18871965
Birth: August 26, 1887 41 30Skælskør sogn
Death: November 18, 1965Skælskør Sygehus
21 months
herself
18891889
Birth: May 24, 1889 42 32Skælskør sogn
Death: December 5, 1889Skælskør sogn
19 months
younger sister
1890
Birth: December 28, 1890 44 33Skælskør sogn
Death:
Shared note

ID 125-7d3a5: Vitta Meding

alias Vita Meding

Født: 24-05-1889 i Skælskør og døbt 14-07-1889 i Skælskør kirke - datter af købmand Carl Abraham Vittus Meding og (ID 125-7d3a) hustru Anna Caroline Gunnersen Harboe på 32 år. Faddere: Enkefru E. Harboe; frøken Nikoline Smith; student E. Harboe; alle af København. (ID 125-7d3b) jernstøber C. Harboe samt barnets fader. Kilder: KB-opslag 144, nr. 11. Skælskør sogn. H.M. År 1876-1892. KB_459_2_005_K05-30-A. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205592#205592,39009474 samt KB-opslag 157, nr. 11. Skælskør sogn. K.M. År 1870-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155598#155598,26002755

Død 05-12-1889: Vita Meding dør 05-12-1889 i Skælskør. 6 mdr. gl. og bliver begravet 09-12-1889 på Skælskør kirkegård. Datter af købmand Carl Meding. Kilder: KB-opslag 302, nr. 22. Skælskør sogn. H.M. År 1876-1892. KB_459_2_005_K11-08-A. samt KB-opslag 255, nr. 21. Skælskør sogn. K.M. År 1870-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155598#155598,26002853