Katy Meding, 1890

Birth December 28, 1890 44 33
Alias
Katy Harboe f. Meding

Christening March 29, 1891 44 33 (aged 3 months)
Death of a fatherCarl Abraham Vittus Meding
September 24, 1899 (aged 8 years)
Burial of a fatherCarl Abraham Vittus Meding
October 2, 1899 (aged 8 years)
Death of a maternal grandmotherEmma Adolphine Natalia Hornung
July 27, 1902 (aged 11 years)
Burial of a maternal grandmotherEmma Adolphine Natalia Hornung
August 2, 1902 (aged 11 years)
MarriagePoul Henrik Rasmus HarboeView this family
August 26, 1916 (aged 25 years)
Birth of a sonCarl Jørgen Harboe
March 8, 1918 (aged 27 years)
Christening of a sonCarl Jørgen Harboe
April 14, 1918 (aged 27 years)
Birth of a daughterAnna Louise Harboe
June 14, 1924 (aged 33 years)
Christening of a daughterAnna Louise Harboe
September 14, 1924 (aged 33 years)
Death of a sisterEmma Margrethe Meding
June 11, 1948 (aged 57 years)

Death of a motherAnna Caroline Gundersen Harboe
March 17, 1949 (aged 58 years)
Burial of a motherAnna Caroline Gundersen Harboe
March 22, 1949 (aged 58 years)
Marriage of a childCarl Jørgen HarboeHenny Else Dagny NielsenView this family
May 14, 1953 (aged 62 years)
Death of a sisterAnna Meding
June 27, 1965 (aged 74 years)
Burial of a sisterAnna Meding
June 30, 1965 (aged 74 years)
Death of a sisterThyra Meding
November 18, 1965 (aged 74 years)
Burial of a sisterThyra Meding
November 22, 1965 (aged 74 years)
Death of a daughterAnna Louise Harboe
January 7, 1968 (aged 77 years)

Death of a husbandPoul Henrik Rasmus Harboe
1979 (aged 88 years)

Death of a sonCarl Jørgen Harboe
May 27, 1982 (aged 91 years)
Death

Family with parents
father
18461899
Birth: August 14, 1846 35 35Skælskør sogn
Death: September 24, 1899Skælskør sogn
mother
18571949
Birth: May 7, 1857 30 21Skælskør sogn
Death: March 17, 1949Algade 20, Skælskør
Marriage MarriageJuly 14, 1880Skælskør kirke
15 months
elder sister
18811948
Birth: October 15, 1881 35 24Skælskør sogn
Death: June 11, 1948
15 months
elder sister
18831965
Birth: January 21, 1883 36 25Skælskør sogn
Death: June 27, 1965Maglebyvej 13, Skælskør
18 months
elder sister
1884
Birth: July 7, 1884 37 27Skælskør sogn
Death:
3 years
elder sister
18871965
Birth: August 26, 1887 41 30Skælskør sogn
Death: November 18, 1965Skælskør Sygehus
21 months
elder sister
18891889
Birth: May 24, 1889 42 32Skælskør sogn
Death: December 5, 1889Skælskør sogn
19 months
herself
1890
Birth: December 28, 1890 44 33Skælskør sogn
Death:
Family with Poul Henrik Rasmus Harboe
husband
18901979
Birth: December 13, 1890 32 29Skælskør sogn
Death: 1979
herself
1890
Birth: December 28, 1890 44 33Skælskør sogn
Death:
Marriage MarriageAugust 26, 1916Skælskør kirke
19 months
son
19181982
Birth: March 8, 1918 27 27Frantz Howitz Fødehjem, Frbg. i Solbjerg sogn
Death: May 27, 1982Frederiksberg
6 years
daughter
19241968
Birth: June 14, 1924 33 33Kanslergade 2, Kbh. i Skt. Jakobs sogn
Death: January 7, 1968
Shared note

ID 125-7d3a6: Katy Meding

alias Katy Harboe f. Meding

Født: 28-12-1890 i Skælskør og døbt 29-03-1891 i Skælskør kirke - datter af konsul Carl Abraham Vittus Meding og (ID 125-7d3a) hustru Anna Caroline Gunnersen Harboe på 33 år. Faddere: Manufakturhandler T. Meding og hustru; farmaceut H. Meding af Stubbekøbing og frøken Dagmar Bergh; (ID 125-7d3b) jernstøber Conrad Harboe. Kilder: KB-opslag 151, nr. 45. Skælskør sogn. H.M. År 1876-1892. KB_459_2_005_K06-07-A. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205592#205592,39009481 samt KB-opslag 163, nr. 45. Skælskør sogn. K.M. År 1870-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155598#155598,26002761

Gift 26-08-1916: Ungkarl, ingeniør, Poul Henrik Rasmus Harboe på 25 år, af Holbæk (f. 13-12-1890 i Skælskør, døbt 27-02-1891 i Skælskør kirke og konfirmeret i Roskilde domkirke 2. søndag før påske 1905, søn af civilingeniør Peter Gunnersen Harboe (død 1940) og hustru Louise Kathrine Henriette Heilmann), gifter sig 26-08-1916 med pige Katy Meding på 25 år, af Skælskør (f. 28-12-1890 i Skælskør, døbt 29-03-1891 i Skælskør kirke og konfirmeret samme sted 01-10-1905, datter af afdøde konsul Carl Abraham Vitus Meding og hustru Anna Caroline Gunnersen Harboe). Forlovere: Peter Gunnersen Harboe, driftsdirektør, Holbæk og Einar Gunnersen Harboe, ingeniør, København. Kilde: KB-opslag 242, nr. 7. side 254. Skælskør. År 1914-1928. KB_1892_459_3_010_0254a-V.

Parret får sammen 2 børn.

Folketælling:

FT-1916: Ahlgade 20, 1. sal, matr. 138, Skælskør. Ejer: Enkefru Meding: ID 125-7d3a: Anna Karoline Meding, f. 07-05-1857 i Skælskør, enkefru, husmoder, lever af sin formue - alias Anna Caroline Meding f. Gundersen Harboe, , enke efter købmand Carl Abraham Vittus Meding. >> ID 125-7d3a6: Katty Meding, alias Katy Meding, f. 28-12-1890 i Skælskør, ugift, datter Emma Petersen, f. 10-07-189, ugift tjenestepige. husgerning Kilde: FT-opslag 122. FT1916_00087_01252.

FT-1930 - 5. nov.: Kanslergade 2, 1. sal, Kbh.: Poul Henrik Rasmus Harboe, f. 13-12-1890 i Skælskør, gift i 1916, husfar, kontorchef for Statens Tilsyn med Privatbanerne >> ID 125-7d3a6: Katy Harboe, f. 28-12-1890 i Skælskør, gift i 1916, husmor ID 125-7d3a6a: Carl Jørgen Harboe, f. 08-03-1918 på Frederiksberg, barn ID 125-7d3a6b: Anna Louise Harboe, f. 14-06-1924 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 7 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=110393#110393,17052122