Thyra Gundersen Harboe, 18631921 (aged 57 years)

Birth May 27, 1863 36 27
Alias
Thyra Gunnersen Harboe

Christening September 21, 1863 36 28 (aged 3 months)
Birth of a brotherEinar Gundersen Harboe
October 13, 1867 (aged 4 years)
Christening of a brotherEinar Gundersen Harboe
April 25, 1868 (aged 4 years)
Birth of a brotherSøren Adolph Gottlob Gunnersen Harboe
April 18, 1871 (aged 7 years)
Death of a fatherSøren Gotlob Harboe
July 7, 1871 (aged 8 years)
Christening of a brotherSøren Adolph Gottlob Gunnersen Harboe
July 13, 1871 (aged 8 years)
Burial of a fatherSøren Gotlob Harboe
July 13, 1871 (aged 8 years)
Death of a brotherSøren Adolph Gottlob Gunnersen Harboe
January 29, 1872 (aged 8 years)
Burial of a brotherSøren Adolph Gottlob Gunnersen Harboe
February 2, 1872 (aged 8 years)
Death of a maternal grandfatherConrad Christian Hornung
January 11, 1873 (aged 9 years)
Burial of a maternal grandfatherConrad Christian Hornung
January 18, 1873 (aged 9 years)
Death of a paternal grandmotherAnna Olynor Truchs
September 10, 1881 (aged 18 years)
Burial of a paternal grandmotherAnna Olynor Truchs
September 16, 1881 (aged 18 years)
Death of a brotherValdemar Gundersen Harboe
September 17, 1886 (aged 23 years)
Burial of a brotherValdemar Gundersen Harboe
September 23, 1886 (aged 23 years)
Death of a maternal grandmotherCaroline Vilhelmine Augusta Mau
March 4, 1891 (aged 27 years)
Burial of a maternal grandmotherCaroline Vilhelmine Augusta Mau
March 11, 1891 (aged 27 years)
Death of a motherEmma Adolphine Natalia Hornung
July 27, 1902 (aged 39 years)
Burial of a motherEmma Adolphine Natalia Hornung
August 2, 1902 (aged 39 years)
Death of a brotherConrad Christian Gundersen Harboe
November 22, 1911 (aged 48 years)
Burial of a brotherConrad Christian Gundersen Harboe
November 27, 1911 (aged 48 years)
Death February 13, 1921 (aged 57 years)
Burial February 19, 1921 (6 days after death)
Family with parents
father
18271871
Birth: April 25, 1827 40 36Magleby præstegård, V. Flakkebjerg herred
Death: July 7, 1871Skælskør
mother
18351902
Birth: September 21, 1835 33 28Slagelse Skt. Peders sogn
Death: July 27, 1902Bianco Lunos Alle 1, Frbg.
Marriage MarriageApril 4, 1856Skælskør kirke
13 months
elder sister
18571949
Birth: May 7, 1857 30 21Skælskør sogn
Death: March 17, 1949Algade 20, Skælskør
22 months
elder brother
18591911
Birth: February 12, 1859 31 23Skælskør sogn
Death: November 22, 1911Spegerborg, Skælskør
22 months
elder brother
18601886
Birth: December 17, 1860 33 25Skælskør sogn
Death: September 17, 1886Skælskør sogn
3 years
herself
18631921
Birth: May 27, 1863 36 27Skælskør sogn
Death: February 13, 1921Søllerød Sanatorium, Søllerød sogn
4 years
younger brother
18671929
Birth: October 13, 1867 40 32Skælskør sogn
Death: May 22, 1929Hollændervej 16, Frbg.
4 years
younger brother
18711872
Birth: April 18, 1871 43 35Skælskør sogn
Death: January 29, 1872Skælskør sogn
Shared note

ID 125-7d3d: Thyra Gundersen Harboe

Thyra Gunnersen Harboe

Født: 27-05-1863 i Skælskør og døbt 21-09-1863 i Skælskør kirke - datter af dampmøller, cand. jur. Søren Gottlob Harboe og hustru Emma Adolphine Natalia Hornung, 28 år gl. Faddere: Frøken Olavia Petersen. Frøken Adolphine Hardek. Instrumentmager Hornung. Møller Rasmus Harboe. Købmand Adolph Harboe. Kilde: KB-opslag 123, nr. 11. Skælskør. År 1854-1866. KB_459_2_003_K05-07-A.

Død 13-02-1921: Ugift Thyra Gunnersen Harboe dør 13-02-1921 på Søllerød Sanatorium, Søllerød sogn, 57 år gl. og bliver begravet 19-02-1921 på Skælskør kirkegård. Adresse ved død: Engeltoftsvej 7, Kbh. Født 27-05-1863 i Skælskør. Datter af dampmøller cand. jur. Søren Gottlob Harboe og hustru Emma Adolphine Natalia Hornung. Kilde: KB-opslag 163, side 172. Skælskør. V. Flakkebjerg. År 1909-1926. KB_1892_459_3_013_0172a-DK.

Folketælling:

FT-1880: Sorø, Vester Flakkebjerg, Skælskør Købstad, Algade, Matr. 100 a, Forhus, Stue, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C3061: ID 125-7d3: Emma Adolphine Nathalia Harboe, f. Hasning, 44, Enke, Husmoder, Slagelse (alias Emma Adolphine Natalia Harboe f. Hornung ID 125-7d3a: Anna Caroline ?? Harboe, 22, Ugift, Hendes Datter, Skelskør >> ID 125-7d3d: Thyra Gunnersen Harboe, 16, Ugift, Hendes Datter, Skelskør Hansine Hansen, 32, Ugift, Tjenestepige, Taarnborg Sogn, Sorø Amt

--------------------------------------------------------------------------------

ID 125-7d3d: Thyra Gundersen Harboe's moster:

ID 125-7d4: Cora Henriette Harboe f. Hornung var gift med Poul Søltoft Christian Harboe, der er bror til Søren Gottlob Harboe.

Moderen Emma og mosteren Cora's oldeforældre er ægteparret:

ID 250: Conrad Haugaard og hustru ID 251: Marie Elisabeth Hansdatter

Og dette ægtepar er Lise-Lone's 4 x tipoldeforældre.