Anna Selma Guttmann, 18701960 (aged 90 years)

Birth September 16, 1870
Alias
Anna Selma Harboe f. Guttmann

Death of a fatherCarl Wilhelm Guttmann
before March 1907 (aged 36 years)

MarriageEinar Gundersen HarboeView this family
March 26, 1907 (aged 36 years)
Death of a motherMaria Treder
after March 1907 (aged 36 years)

Death of a husbandEinar Gundersen Harboe
May 22, 1929 (aged 58 years)
Burial of a husbandEinar Gundersen Harboe
May 28, 1929 (aged 58 years)
Death November 4, 1960 (aged 90 years)
Burial November 9, 1960 (5 days after death)
Family with parents
father
mother
Marriage Marriage
herself
18701960
Birth: September 16, 1870Danzig, Tyskland
Death: November 4, 1960Frederiksberg hospital
Family with Einar Gundersen Harboe
husband
18671929
Birth: October 13, 1867 40 32Skælskør sogn
Death: May 22, 1929Hollændervej 16, Frbg.
herself
18701960
Birth: September 16, 1870Danzig, Tyskland
Death: November 4, 1960Frederiksberg hospital
Marriage MarriageMarch 26, 1907Frederiksberg kirke
Shared note

Anna Selma Guttmann

alias Anna Selma Harboe f. Guttmann

Født: 16-09-1870 i Danzig, Tyskland - datter af arbejder Carl Wilhelm Guttmann og hustru Maria f. Treder. Kilde: Hendes vielse

Gift 26-03-1907: Ungkarl, ingeniør Einar Gunnersen Harboe på 39 år, f. 13-10-1867, boende Hollændervei 16 (søn af mølleejer, cand. jur. Søren Gottlob Harboe og hustru Emma Adolphine Nathalia f. Hornung - døde), gifter sig 26-03-1907 i Frederiksberg kirke med pigen Anna Selma Guttmann på 36 år, f. 16-09-1870 i Danzig, boende Hollændervei 16, 1. sal (datter af afdøde arbejder Carl Wilhelm Guttmann og hustru Maria f. Treder af Berlin). Forlovere: Forretningsfører Hans Ferdinand Emil Weikop, Yrsavei 18, st. og jernstøber Conrad Christian Gundersen Harboe, Skælskør. Kilde: KB-opslag 168, nr. 36. side 167. Frederiksberg sogn. År 1904-1908. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149709#149709,24777533

Anmærkninger ved vielsen: Vi undertegnede Einar Gunnersen Harboe af den evangelsk-lutherske Trosbekendelse og Anna Selma Guttmann af den romersk-katholske Trosbekendelse, som agte at indgaa Ægteskab med hinansen, forpligte os paa Ære og Samvittighed til at lade alle de Børn hvormed dette Ægteskab maate vorde velsignet, undervise og opdrage i den evangelsk-lutherske Trosbekendelse.

Død 04-11-1960: Enke Anna Selma Harboe f. Guttmann dør 04-11-1960 på Frederiksberg hospital, 90 år gl., og bliver begravet 09-11-1960 på Solbjerg Parkkirkegård, Frbg. Adresse ved død: Helenevej 1A, Frbg. i Skt. Markus sogn. Født 16-09-1870 i Danzig, Tyskland, datter af Carl Wilhelm Guttmann og hustru Maria Treder. Enke efter ingeniør Einar Gunnersen Harboe. Anmærkn.: Frederiksberg Skifteret 07-11-1960. (mormon). Kilde: KB-opslag 12, nr. 77. Skt. Markus sogn, Frbg. År 1960-1978. KB_1892_069_3_070_0008a-DK

Folketællinger:

FT-1911: Hollændervej 16, 1. sal, tv. Frbg: ID 125-7d3e: Einar Gunnersen Harboe, f. 13-10-1867 i Skælskør, folkekirken. Gift. Husfader. Ingeniør ved Frbg. kommune. Tilflyttet 1886 fra Skælskør >> Anna Selma Harboe, f. 16-09-1870 i Danzig, katolik. Gift. Husmoder. Tilflyttet 1903 fra Berlin, Tyskland. Kilde: FT-opslag 64. FT1911_0022_00250.

FT-1916: Hollændervej 16, 1. sal, tv. Frbg: ID 125-7d3e: Einar Gunnersen Harboe, f. 13-10-1867 i Skælskør, Luthersk. Gift.Husfader. Ingeniør ved Frbg. kommune. Tilflyttet 1886 fra Skælskør >> Anna Selma Harboe, f. 16-09-1870 i Danzig, katolik. Gift. Husmoder. Tilflyttet 1903 fra Berlin, Tyskland. ID 125-7d3a3: Ingeborg Meding, f. 07-07-1884 i Skælskør, Luthersk. Ugift. Kilde: FT-opslag 127. FT1916_08033_01139.

FT-1921: Hollændervej 16, 1. sal, tv. Frbg: ID 125-7d3e: Einar Gunnersen Harboe, f. 13-10-1867 i Skælskør, folkekirken. Gift.Husfader. Cand.polyt. Ingeniør ved Frbg. kommune. Tilflyttet 1886 fra Skælskør >> Anna Selma Harboe, f. 16-09-1870 i Danzig, katolik. Gift. Husmoder. Tilflyttet 1903 fra Berlin, Tyskland. Kilde: FT-opslag 55. FT1921_00023_00543.

FT-1925: Hollændervej 16, 1. sal, tv. Frbg: ID 125-7d3e: Einar Gunnersen Harboe, f. 13-10-1867 i Skælskør, folkekirken. Gift.Husfader. Cand.polyt. Ingeniør ved Frbg. kommune. Tilflyttet 1886 fra Skælskør >> Anna Selma Harboe, f. 16-09-1870 i Danzig, katolik. Gift. Husmoder. Tilflyttet 1903 fra Berlin, Tyskland. Helene Guttmann, f. 01-12-1907 i Tyskland. ugift slægtning. Kilde: FT-opslag 61. FT1925_0499_01217.

FT-1930: Hollændervej 16, 1. sal, tv. Frbg: >> Anna Selma Harboe, f. 16-09-1870 i Danzig, katolik. enke. Husmoder, pensionist. Helene Guttmann, f. 01-12-1907 i Tyskland. ugift, slægtning, barneplejerske. Kilde: FT-opslag 91. FT1930_00170_00671.