Maren Larsdatter, 17971887 (aged 89 years)

Birth October 8, 1797
Alias
Maren Larsen og Maren Møller

Occupation
Husholderske på Egholm

Birth of a daughterLaurine Frederikke Møller
May 20, 1829 (aged 31 years)
Christening of a daughterLaurine Frederikke Møller
May 28, 1829 (aged 31 years)
Birth of a sonLauritz Frederiksen Møller
February 13, 1831 (aged 33 years)
Christening of a sonLauritz Frederiksen Møller
February 20, 1831 (aged 33 years)
Birth of a sonNiels Otto Møller
March 11, 1835 (aged 37 years)
Christening of a sonNiels Otto Møller
March 15, 1835 (aged 37 years)
Birth of a daughterHylleborg Olavia Juliane Maria Møller
March 29, 1837 (aged 39 years)
Christening of a daughterHylleborg Olavia Juliane Maria Møller
May 27, 1838 (aged 40 years)
MarriageFrederik Christian Blixencrone MøllerView this family
February 8, 1842 (aged 44 years)
Death of a husbandFrederik Christian Blixencrone Møller
February 13, 1842 (aged 44 years)
Burial of a husbandFrederik Christian Blixencrone Møller
February 21, 1842 (aged 44 years)
Marriage of a childJørgen Gottfried Thuerecht HarboeLaurine Frederikke MøllerView this family
June 26, 1851 (aged 53 years)
Death of a daughterHylleborg Olavia Juliane Maria Møller
December 22, 1852 (aged 55 years)
Burial of a daughterHylleborg Olavia Juliane Maria Møller
December 29, 1852 (aged 55 years)
Marriage of a childLauritz Frederiksen MøllerDorthe HansdatterView this family
September 6, 1859 (aged 61 years)
Marriage of a childNiels Otto MøllerSidsel NielsdatterView this family
January 25, 1861 (aged 63 years)
Death September 20, 1887 (aged 89 years)
Burial September 26, 1887 (6 days after death)
Family with Frederik Christian Blixencrone Møller
husband
18001842
Birth: about September 1800 30 28Åby, Kær herred
Death: February 13, 1842Egholm, Agersø
herself
17971887
Birth: October 8, 1797Snøde sogn, Langeland Nørre herred
Death: September 20, 1887Agersø sogn, V. Flakkebjerg h.
Marriage MarriageFebruary 8, 1842hjemme på Egholm, Agersø
-13 years
daughter
21 months
son
1831
Birth: February 13, 1831 30 33Egholm, Agersø
Death:
4 years
son
1835
Birth: March 11, 1835 34 37Egholm, Agersø
Death:
2 years
daughter
18371852
Birth: March 29, 1837 36 39Egholm, Agersø
Death: December 22, 1852Skælskør sogn
Shared note

Maren Larsdatter

alias Maren Larsen og Maren Møller

Født: 08-10-1797 i Snøde sogn, Langeland Nr. herred, Svendborg amt Kilde: Hendes død.

Erhverv: Tjenestepige i Snøde, Langeland. Husholderske på Egholm.

Gift 08-02-1842: Frederik Christian Blixencrone Møller, 41 år, forvalter af Egholm og forvalter over fæstegodset, gifter sig 08-02-1842 med Maren Larsen, husholderske på Egholm, f. 08-10-1797 i Snøde sogn, Langeland. Forlovere: Sognefoged Ole Larsen og lægsmand Carl Andreassen, af Agersøe. Anmærkning: Viet hjemme på Egholm, Agersø grundet brudgommens dødelige sygdom. Kilde: KB-opslag 79, side 77. Agersø, V. Flakkebjerg h, Sorø a. År 1814-1851. KB_435_2_001_K03-21-A.

Ægtefællen død 13-02-1842: Frederik Christian Blixenchrone Møller dør 13-02-1842 på Egholm, Agersøe, 41 år gl. Kilde: KB-opslag 90, nr. 2. Agersø, V. Flakkebjerg h., Sorø a. År 1814-1851. KB_435_2_001_K04-03-A.

Død 20-09-1887: Maren Møller f. Larsen dør 20-09-1887 i Agersø sogn, 89 år gl. og bliver begravet 26-09-1887 på Agersø kirkegård. Hendes fødselsdag var d. 08-10-1797. Født i Snøde sogn, Langeland. Gift d. 08-02-1842 med proprietær Fred. Chr. Blixenkrone Møller, Egholm. Kilde: KB-opslag 223, nr. 2 midt for. Agersø, V. Flakkebjerg h., Sorø amt. År 1851-1889. KB_435_2_002_K08-21-A.

Folketællinger:

FT-1834: Sorø, Vester Flakkebjerg, Agersø, Agersø bye, Egholm, 62, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C7199: Frederik Christian Møller, 35, Ugift, Bestyrer Egholm, Agersøegaard og underliggende Gods >> Maren Larsdatter, 38, Ugift, Huusholderske Laurits Frederiksen, 4, Ugift, Hendes Søn Kristiane Larsdatter, 20, Ugift, Tjenestepige Hans Pedersen, 23, Ugift, Tjenestekarl Hans Hansen, 16, Ugift, Tjenestedreng Peder Christian Hansen, 19, Ugift, Matros

FT-1840: Sorø, Vester Flakkebjerg, Agersø, Agersø, Egholm, 1 Gaard, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C7219: Frederik Christian Møller, 41, Ugift, Forvalter, lever af Jordbruget >> Maren Larsdatter, 44, Ugift, Huusholderske Laurine Frederiksdatter, 11, Ugift, hendes Børn Laurits Frederiksen, 10, Ugift, hendes Børn Niels Otto Frederiksen, 5, Ugift, hendes Børn Hylleborg Olavia Juliane Marie Frederiksdatter, 2, Ugift, hendes Børn Hans Hansen, 22, Ugift, Tjenestefolk Niels Hansen, 21, Ugift, Tjenestefolk Christopher Hansen, 16, Ugift, Tjenestefolk Maren Rasmusdatter, 23, Ugift, Tjenestefolk

FT-1880: Sorø, Vester Flakkebjerg, Agersø, Agersø, Agersøgaard, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C7352: Lauritz Frederik Møller, 48, Gift, Huusfader, Propritair, Agersøe Dorthea Møller født Hansen, 42, Gift, hans Hustru, Agersøe Waldborg Maria Møller, 9, Ugift, deres Børn, Agersøe Clara Dorthea Møller, 7, Ugift, deres Børn, Agersøe Johan Hermann Wessel Blixencrone Møller, 4, Ugift, deres Børn, Agersøe >> Maren Møller født Larsen, 83, Enke, Huusfaderens Moder, Snøde, Langeland Hans Christensen, 32, Gift, Tjenestekarle, Agersøe Ole Jensen, 24, Ugift, Tjenestekarle, Agersøe Hans Hansen, 20, Ugift, Tjenestekarle, Agersøe Hans Christian Hansen, 14, Ugift, Tjenestekarle, Agersøe Morten Madsen, 63, Ugift, Tjenestekarle, Agersøe Sophie Charlotte Møller, 20, Ugift, Lærerinde, Skjelskør Caroline Andersen, 17, Ugift, Tjenestepiger, Agersøe Maren Kirstine Hansen, 15, Ugift, Tjenestepiger, Agersøe Caroline Hansen, 17, Ugift, Tjenestepiger, Agersøe Gjertrud Marie Petersen, 20, Ugift, Tjenestepiger, Agersøe