Niels Otto Møller, 1835

Birth March 11, 1835 34 37
Alias
Niels Otto Frederiksen

Christening March 15, 1835 34 37 (aged 4 days)
Occupation
Landmand. Ejer af øen Egholm

Birth of a sisterHylleborg Olavia Juliane Maria Møller
March 29, 1837 (aged 2 years)
Christening of a sisterHylleborg Olavia Juliane Maria Møller
May 27, 1838 (aged 3 years)
Marriage of parentsFrederik Christian Blixencrone MøllerMaren LarsdatterView this family
February 8, 1842 (aged 6 years)
Death of a fatherFrederik Christian Blixencrone Møller
February 13, 1842 (aged 6 years)
Burial of a fatherFrederik Christian Blixencrone Møller
February 21, 1842 (aged 6 years)
Death of a sisterHylleborg Olavia Juliane Maria Møller
December 22, 1852 (aged 17 years)
Burial of a sisterHylleborg Olavia Juliane Maria Møller
December 29, 1852 (aged 17 years)
Death of a paternal grandmotherHylleborg Olavia Blixencrone Kolling
July 22, 1857 (aged 22 years)
Burial of a paternal grandmotherHylleborg Olavia Blixencrone Kolling
July 28, 1857 (aged 22 years)
MarriageSidsel NielsdatterView this family
January 25, 1861 (aged 25 years)
Death of a motherMaren Larsdatter
September 20, 1887 (aged 52 years)
Burial of a motherMaren Larsdatter
September 26, 1887 (aged 52 years)
Death of a sisterLaurine Frederikke Møller
May 18, 1911 (aged 76 years)
Burial of a sisterLaurine Frederikke Møller
May 24, 1911 (aged 76 years)
Death

Family with parents
father
18001842
Birth: about September 1800 30 28Åby, Kær herred
Death: February 13, 1842Egholm, Agersø
mother
17971887
Birth: October 8, 1797Snøde sogn, Langeland Nørre herred
Death: September 20, 1887Agersø sogn, V. Flakkebjerg h.
Marriage MarriageFebruary 8, 1842hjemme på Egholm, Agersø
-13 years
elder sister
21 months
elder brother
1831
Birth: February 13, 1831 30 33Egholm, Agersø
Death:
4 years
himself
1835
Birth: March 11, 1835 34 37Egholm, Agersø
Death:
2 years
younger sister
18371852
Birth: March 29, 1837 36 39Egholm, Agersø
Death: December 22, 1852Skælskør sogn
Family with Sidsel Nielsdatter
himself
1835
Birth: March 11, 1835 34 37Egholm, Agersø
Death:
wife
1839
Birth: April 1, 1839Agersø sogn, V. Flakkebjerg h.
Death:
Marriage MarriageJanuary 25, 1861Agersø kirke
Shared note

Niels Otto Møller

alias Niels Otto Frederiksen (Møller)

Født: 11-03-1835 på Egholm, Agersøe og døbt 15-03-1835 i Agersøe kirke. Uægte søn af Moderen Maren Larsdatter, husholderske på Egholm. Faddere: Gjordemoder Caroline Augusta Schjøt Gram; Carl Andreasens kone Ane Marie Larsdatter; gårdmand Carl Andreasen; gårdmand Frederik Pedersen; tjenestekarl Hans Pedersen, alle af Agersøe. Note: Faderen er ikke nævnt. Kilde: KB-opslag 25, nr. 2. Agersø, V. Flakkebjerg, Sorø a. År 1814-1851. KB_435_2_001_K01-25-A.

Erhverv: Landmand. Ejer af øen Egholm.

Gift 25-01-1861: Ungkarl, proprietær Niels Otto Møller til Egholm, 25 år, (konfirmeret i Korsør 07-04-1850. Hans 1. ægteskab) gifter sig 25-01-1861 i Agersø kirke med pigen Sidsel Nielsdatter på 21 år, f. 01-04-1839 på Agersø, (vac. 26-07-1840). Hendes 1. ægteskab. Hun er datter af gårdmand Niels Olsen. Kilde: KB-opslag 151, nr. 1. Agersø, V. Flakkebjerg h. År 1851-1889. KB_435_2_002_K06-08-A.

Folketællinger:

FT-1840: Sorø, Vester Flakkebjerg, Agersø, Agersø, Egholm, 1 Gaard, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C7219: Frederik Christian Møller, 41, Ugift, Forvalter, lever af Jordbruget Maren Larsdatter, 44, Ugift, Huusholderske Laurine Frederiksdatter, 11, Ugift, hendes Børn Laurits Frederiksen, 10, Ugift, hendes Børn >> Niels Otto Frederiksen, 5, Ugift, hendes Børn Hylleborg Olavia Juliane Marie Frederiksdatter, 2, Ugift, hendes Børn Hans Hansen, 22, Ugift, Tjenestefolk Niels Hansen, 21, Ugift, Tjenestefolk Christopher Hansen, 16, Ugift, Tjenestefolk Maren Rasmusdatter, 23, Ugift, Tjenestefolk

FT-1850: Sorø, Slagelse, Korsør Købstad, Algade, 1Hus, 48, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C5307: Hilda Amalie Allingham, 44, Enke, Holder skole, Langeland Ane Christine Dahl, 16, Ugift, Dicipel, Glenstrup, Randers Amt Hylleborg Olivia Møller, 12, Ugift, Dicipel, Egholm, Sorø Amt >> Niels Otto Møller, 15, Ugift, Dicipel, Egholm, Sorø Amt Petrine Jørgensen, 16, Ugift, Tjenestefolk, Korsør Johan Peter Paaske, 53, Ugift, Logerende, København

FT-1890: Sorø, Vester Flakkebjerg, Agersø, Agersø, , 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C7353: >> Niels Otto Møller, 54, Gift, Huusfader, Eier af Øen Eegholm, Landmand, Agersøe Sidsel Møller født Nielsen, 50, Gift, Huusmoder, Hustru, Agersøe Katrine Elisabet Møller, 22, Ugift, Barn, Huusjomfru, Agersøe Dorthea Møller, 17, Ugift, Barn, Hjælp i Huusholdning, Agersøe Niels Møller, 19, Ugift, Barn, Landvæsenelev, Agersøe Lauritz Eegholm Møller, 6, Ugift, Barn, Agersøe Henrik Hansen, 16, Ugift, Tjenestekarl, ved Landvæsenet, Agersøe Hans Frederik Hansen, 14, Ugift, Tjenestekarl, ved Landvæsenet, Agersøe Ane Marie Rasmusen, 18, Ugift, Tjenestepige, ved Landvæsenet, Agersøe ----------------------- Lauritz Frederik Møller, 58, Gift, Huusfader, Eier af Gaarden, Landmand, Agersøe Dorthea Møller født Hansen, 52, Gift, Huusmoder, Huustrue, Agersøe Walborg Maria Møller, 19, Ugift, Børn, Medhjelp i Huusholdning, Agersøe Clara Dorthea Møller, 17, Ugift, Børn, Medhjelp i Huusholdning, Agersøe Jens Hansen, 22, Ugift, Tjenestekarle, ved Landvæsenet, Agersøe Morten Lars Christiansen, 21, Ugift, Tjenestekarle, ved Landvæsenet, Agersøe Christen Hansen, 19, Ugift, Tjenestekarle, ved Landvæsenet, Agersøe Lars Jensen, 17, Ugift, Tjenestekarle, ved Landvæsenet, Omøe, Sorøe Amt Caroline Hansen, 26, Ugift, Tjenestepiger, ved Landvæsenet, Agersøe Bodil Maria Frederikke Frederiksen, 28, Ugift, Tjenestepiger, ved Landvæsenet, Agersøe Hylleborg Sophie Johansen, 20, Ugift, Tjenestepiger, ved Landvæsenet, Agersøe