Hylleborg Olavia Juliane Maria Møller, 18371852 (aged 15 years)

Name
Hylleborg Olavia Juliane Maria /Møller/
Birth March 29, 1837 36 39
Alias
Hylleborg Olavia Juliane Maria Frederiksdatter

Christening May 27, 1838 37 40 (aged 1 year)
Marriage of parentsFrederik Christian Blixencrone MøllerMaren LarsdatterView this family
February 8, 1842 (aged 4 years)
Death of a fatherFrederik Christian Blixencrone Møller
February 13, 1842 (aged 4 years)
Burial of a fatherFrederik Christian Blixencrone Møller
February 21, 1842 (aged 4 years)
Death December 22, 1852 (aged 15 years)
Burial December 29, 1852 (7 days after death)
Family with parents
father
18001842
Birth: about September 1800 30 28Åby, Kær herred
Death: February 13, 1842Egholm, Agersø
mother
17971887
Birth: October 8, 1797Snøde sogn, Langeland Nørre herred
Death: September 20, 1887Agersø sogn, V. Flakkebjerg h.
Marriage MarriageFebruary 8, 1842hjemme på Egholm, Agersø
-13 years
elder sister
21 months
elder brother
1831
Birth: February 13, 1831 30 33Egholm, Agersø
Death:
4 years
elder brother
1835
Birth: March 11, 1835 34 37Egholm, Agersø
Death:
2 years
herself
18371852
Birth: March 29, 1837 36 39Egholm, Agersø
Death: December 22, 1852Skælskør sogn
Shared note

Hylleborg Olavia Juliane Maria Møller

alias Hylleborg Olavia Juliane Maria Frederiksdatter (Møller) og Hylleborg Olivia Møller

Født: 29-03-1838 på Egholm, Agersøe sogn og døbt 27-05-1838 i Agersøe kirke - uægte datter af Maren Larsdatter, husholderske på Egholm. Faddere: Moderen, ugift fruentimmer Maren Larsdatter; gjordemoder mad. Schøt; sognefoged Ole Larsen; gårdmand Iver Mortensen og Carl Andreassen, alle af Aggersøe. (Udlagt fader: Forvalter Møller på Egholm Kilde: KB-opslag 53, nr. 4. Agersø, V. Flakkebjerg h., Sorø a. År 1814-1851. KB_435_2_001_K02-24-A.

Død 22-12-1852: Hylleborg Olavia Juliane Maria Møller dør 22-12-1852 i Skælskør, 14 år gl. (læs: 15 år), og bliver begravet 29-12-1852 fra Skælskør kirke. Datter af forvalter (Frederik Christian) Møller på Egholm, Agersø. Kilde: KB-opslag 302, nr. 22. Skælskør sogn (ny). År 1836-1855. KB_M_459_3_005_007221006_00304

Folketællinger:

FT-1840: Sorø, Vester Flakkebjerg, Agersø, Agersø, Egholm, 1 Gaard, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C7219: Frederik Christian Møller, 41, Ugift, Forvalter, lever af Jordbruget Maren Larsdatter, 44, Ugift, Huusholderske Laurine Frederiksdatter, 11, Ugift, hendes Børn Laurits Frederiksen, 10, Ugift, hendes Børn Niels Otto Frederiksen, 5, Ugift, hendes Børn >> Hylleborg Olavia Juliane Marie Frederiksdatter, 2, Ugift, hendes Børn Hans Hansen, 22, Ugift, Tjenestefolk Niels Hansen, 21, Ugift, Tjenestefolk Christopher Hansen, 16, Ugift, Tjenestefolk Maren Rasmusdatter, 23, Ugift, Tjenestefolk

FT-1850: Sorø, Slagelse, Korsør Købstad, Algade, 1Hus, 48, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C5307: Hilda Amalie Allingham, 44, Enke, Holder skole, Langeland Ane Christine Dahl, 16, Ugift, Dicipel, Glenstrup, Randers Amt >> Hylleborg Olivia Møller, 12, Ugift, Dicipel, Egholm, Sorø Amt Niels Otto Møller, 15, Ugift, Dicipel, Egholm, Sorø Amt Petrine Jørgensen, 16, Ugift, Tjenestefolk, Korsør Johan Peter Paaske, 53, Ugift, Logerende, København