Dorthe Hansdatter, 1837

Birth April 28, 1837
Alias
Dorthe Hansen og Dorthe Møller f. Hansen

Christening May 28, 1837 (aged 1 month)
MarriageLauritz Frederiksen MøllerView this family
September 6, 1859 (aged 22 years)
Death

Family with Lauritz Frederiksen Møller
husband
1831
Birth: February 13, 1831 30 33Egholm, Agersø
Death:
herself
1837
Birth: April 28, 1837Agersø sogn, V. Flakkebjerg h.
Death:
Marriage MarriageSeptember 6, 1859i hjemmet Agersøgaard, Agersø
Shared note

Dorthe Hansdatter_Hansen

alias Dorthe Møller f. Hansen

Født: 28-04-1837 i Agersø sogn, V. Flakkebjerg h. og døbt 28-05-1837 i Agersø kirke - datter af tjenestekarl Hans Peersen (læs: Hans Pedersen) og hustru Birthe Hendriksdatter af Agersøe. Kilde: KB-opslag 52, nr. 5. Agersø, V. Flakkebjerg h. År 1814-1851. KB_435_2_001_K02-23-A.

Gift 06-09-1859: Ugift Lauritz Frederiksen Møller, ejer af Agersøgaard (vac. d. 30-06-1832, f. 13-02-1831. Hans 1. ægteskab.) gifter sig 06-09-1859 i hjemmet Agersøgaard med ugift Dorthe Hansen, f. 28-04-1837, vac. 08-07-1838. Hendes 1. ægteskab). Forlovere: Hans Christian Møller og Hans Pedersen. Kilde: KB-opslag 150, nr. 2. Agersø, V. Flakkebjerg h. År 1851-1889. KB_435_2_002_K06-07-A.

Folketælling:

FT-1880: Sorø, Vester Flakkebjerg, Agersø, Agersø, Agersøgaard, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C7352: Lauritz Frederik Møller, 48, Gift, Huusfader, Propritair, Agersøe Dorthea Møller født Hansen, 42, Gift, hans Hustru, Agersøe Waldborg Maria Møller, 9, Ugift, deres Børn, Agersøe Clara Dorthea Møller, 7, Ugift, deres Børn, Agersøe Johan Hermann Wessel Blixencrone Møller, 4, Ugift, deres Børn, Agersøe Maren Møller født Larsen, 83, Enke, Huusfaderens Moder, Snøde, Langeland Hans Christensen, 32, Gift, Tjenestekarle, Agersøe Ole Jensen, 24, Ugift, Tjenestekarle, Agersøe Hans Hansen, 20, Ugift, Tjenestekarle, Agersøe Hans Christian Hansen, 14, Ugift, Tjenestekarle, Agersøe Morten Madsen, 63, Ugift, Tjenestekarle, Agersøe Sophie Charlotte Møller, 20, Ugift, Lærerinde, Skjelskør Caroline Andersen, 17, Ugift, Tjenestepiger, Agersøe Maren Kirstine Hansen, 15, Ugift, Tjenestepiger, Agersøe Caroline Hansen, 17, Ugift, Tjenestepiger, Agersøe Gjertrud Marie Petersen, 20, Ugift, Tjenestepiger, Agersøe

FT-1890: Sorø, Vester Flakkebjerg, Agersø, Agersø, , 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C7353: Niels Otto Møller, 54, Gift, Huusfader, Eier af Øen Eegholm, Landmand, Agersøe Sidsel Møller født Nielsen, 50, Gift, Huusmoder, Hustru, Agersøe Katrine Elisabet Møller, 22, Ugift, Barn, Huusjomfru, Agersøe Dorthea Møller, 17, Ugift, Barn, Hjælp i Huusholdning, Agersøe Niels Møller, 19, Ugift, Barn, Landvæsenelev, Agersøe Lauritz Eegholm Møller, 6, Ugift, Barn, Agersøe Henrik Hansen, 16, Ugift, Tjenestekarl, ved Landvæsenet, Agersøe Hans Frederik Hansen, 14, Ugift, Tjenestekarl, ved Landvæsenet, Agersøe Ane Marie Rasmusen, 18, Ugift, Tjenestepige, ved Landvæsenet, Agersøe ----------------------- Lauritz Frederik Møller, 58, Gift, Huusfader, Eier af Gaarden, Landmand, Agersøe Dorthea Møller født Hansen, 52, Gift, Huusmoder, Huustrue, Agersøe Walborg Maria Møller, 19, Ugift, Børn, Medhjelp i Huusholdning, Agersøe Clara Dorthea Møller, 17, Ugift, Børn, Medhjelp i Huusholdning, Agersøe Jens Hansen, 22, Ugift, Tjenestekarle, ved Landvæsenet, Agersøe Morten Lars Christiansen, 21, Ugift, Tjenestekarle, ved Landvæsenet, Agersøe Christen Hansen, 19, Ugift, Tjenestekarle, ved Landvæsenet, Agersøe Lars Jensen, 17, Ugift, Tjenestekarle, ved Landvæsenet, Omøe, Sorøe Amt Caroline Hansen, 26, Ugift, Tjenestepiger, ved Landvæsenet, Agersøe Bodil Maria Frederikke Frederiksen, 28, Ugift, Tjenestepiger, ved Landvæsenet, Agersøe Hylleborg Sophie Johansen, 20, Ugift, Tjenestepiger, ved Landvæsenet, Agersøe