Sidsel Nielsdatter, 1839

Birth April 1, 1839
Alias
Sidsel Nielsen og Sidsel Møller f. Nielsen

MarriageNiels Otto MøllerView this family
January 25, 1861 (aged 21 years)
Death

Family with Niels Otto Møller
husband
1835
Birth: March 11, 1835 34 37Egholm, Agersø
Death:
herself
1839
Birth: April 1, 1839Agersø sogn, V. Flakkebjerg h.
Death:
Marriage MarriageJanuary 25, 1861Agersø kirke
Shared note

Sidsel Nielsdatter

alias Sidsel Nielsen og Sidsel Møller f. Nielsen

Født: 01-04-1839 på Agersø - datter af gårdmand Niels Olsen

Gift 25-01-1861: Ungkarl, proprietær Niels Otto Møller til Egholm, 25 år, (konfirmeret i Korsør 07-04-1850. Hans 1. ægteskab) gifter sig 25-01-1861 i Agersø kirke med pigen Sidsel Nielsdatter på 21 år, f. 01-04-1839 på Agersø, (vac. 26-07-1840). Hendes 1. ægteskab. Hun er datter af gårdmand Niels Olsen. Kilde: KB-opslag 151, nr. 1. Agersø, V. Flakkebjerg h. År 1851-1889. KB_435_2_002_K06-08-A.

Folketælling:

FT-1890: Sorø, Vester Flakkebjerg, Agersø, Agersø, , 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C7353: Niels Otto Møller, 54, Gift, Huusfader, Eier af Øen Eegholm, Landmand, Agersøe Sidsel Møller født Nielsen, 50, Gift, Huusmoder, Hustru, Agersøe Katrine Elisabet Møller, 22, Ugift, Barn, Huusjomfru, Agersøe Dorthea Møller, 17, Ugift, Barn, Hjælp i Huusholdning, Agersøe Niels Møller, 19, Ugift, Barn, Landvæsenelev, Agersøe Lauritz Eegholm Møller, 6, Ugift, Barn, Agersøe Henrik Hansen, 16, Ugift, Tjenestekarl, ved Landvæsenet, Agersøe Hans Frederik Hansen, 14, Ugift, Tjenestekarl, ved Landvæsenet, Agersøe Ane Marie Rasmusen, 18, Ugift, Tjenestepige, ved Landvæsenet, Agersøe