Ingeborg Cordelia Gundersen Harboe, 18621872 (aged 9 years)

Name
Ingeborg Cordelia Gundersen /Harboe/
Birth September 26, 1862 36 24
Alias
Ingeborg Cordelia Gunnersen Harboe

Christening November 16, 1862 36 24 (aged 1 month)
Birth of a brotherHarald Carl Gustav Gunnersen Harboe
May 9, 1865 (aged 2 years)
Christening of a brotherHarald Carl Gustav Gunnersen Harboe
June 26, 1865 (aged 2 years)
Death of a fatherPoul Søltoft Christian Harboe
October 7, 1867 (aged 5 years)
Burial of a fatherPoul Søltoft Christian Harboe
October 12, 1867 (aged 5 years)
Death June 13, 1872 (aged 9 years)
Burial June 17, 1872 (4 days after death)
Family with parents
father
18261867
Birth: April 4, 1826 39 35Magleby præstegård, V. Flakkebjerg herred
Death: October 7, 1867Nyborg
mother
18381915
Birth: August 17, 1838 36 31Slagelse Skt. Peders sogn
Death: October 23, 1915Frederiksberg hospital, Godthåbs sogn
Marriage MarriageApril 4, 1856Magleby kirke
5 years
elder brother
18601938
Birth: October 23, 1860 34 22Nyborg
Death: December 13, 1938Thorvaldsensvej 13, Frbg. i Skt. Markus sogn
23 months
herself
18621872
Birth: September 26, 1862 36 24Nyborg
Death: June 13, 1872Garnisons sogn, Kbh.
3 years
younger brother
18651910
Birth: May 9, 1865 39 26Nyborg
Death: March 2, 1910Lissabon, Portugal
Mother’s family with Johan Theodor Leth
step-father
18121874
Birth: about December 5, 1812Farum
Death: August 13, 1874Farum
mother
18381915
Birth: August 17, 1838 36 31Slagelse Skt. Peders sogn
Death: October 23, 1915Frederiksberg hospital, Godthåbs sogn
Marriage MarriageOctober 29, 1872Gadstrup kirke, Ramløse herred
Mother’s family with Ole Frederik Emil Fensmark
step-father
18371888
Birth: December 10, 1837
Death: October 19, 1888Vridsløselille _fængsel
mother
18381915
Birth: August 17, 1838 36 31Slagelse Skt. Peders sogn
Death: October 23, 1915Frederiksberg hospital, Godthåbs sogn
Marriage MarriageApril 28, 1882Farum kirke
Shared note

ID 125-7d4b: Ingeborg Cordelia Gundersen Harboe

alias Ingeborg Cordelia Gunnersen Harboe

Født: 26-09-1862 i Nyborg og døbt 16-11-1862 i Nyborg kirke - datter af Poul Søltoft Christian Harboe, premierløjtnant ved 19. Bat. i Nyborg og (ID 125-7d4) hustru Cora Henriette Harboe f. Hornung, på 24 år. Kilde: KB-opslag 58, nr. 50. Nyborg sogn. Vindinge h. År 1862-1869. KB_O430_A_020_K02-28-A.

Død 13-06-1872: Ingeborg Cordelia Gunnersen Harboe dør 13-06-1872 i Garnisons sogn, Kbh., 9 år gl. og bliver begravet 17-06-1872 fra Garnisonskirken, Kbh. - datter af afdøde kaptajn Poul Søltoft Christian Harboe. Kilde: KB-opslag 44, nr. 155. Garnisons sogn. År 1870-1879. KB_019_2_026_K02-20-A.

-------------------------------------------------------------------------------- ID 125-7d4b: Ingeborg Cordelia Gundersen Harboe's moster:

ID 125-7d3: Emma Adolphine Natalia Harboe f. Hornung var gift med Søren Gotlob Harboe, der er bror til Poul Søltoft Christian Harboe.

Moderen Cora og mosteren Emma's oldeforældre er ægteparret:

ID 250: Conrad Haugaard og hustru ID 251: Marie Elisabeth Hansdatter

Og dette ægtepar er Lise-Lone's 4 x tipoldeforældre.