Elma Rasmine Christine Marie Aarup, 18651924 (aged 58 years)

Name
Elma Rasmine Christine Marie /Aarup/
Birth September 7, 1865
Alias
Elma Aarup og Elma Rasmine Christine Marie Harboe f. Aarup

Christening October 1, 1865 (aged 24 days)
MarriageRolf Gunnersen HarboeView this family
November 15, 1905 (aged 40 years)
Birth of a daughterElise Marie Harboe
February 12, 1908 (aged 42 years)
Christening of a daughterElise Marie Harboe
August 7, 1908 (aged 42 years)
Death June 10, 1924 (aged 58 years)
Burial June 16, 1924 (6 days after death)
Family with Rolf Gunnersen Harboe
husband
18601938
Birth: October 23, 1860 34 22Nyborg
Death: December 13, 1938Thorvaldsensvej 13, Frbg. i Skt. Markus sogn
herself
18651924
Birth: September 7, 1865Kallestrup, Hvam sogn
Death: June 10, 1924Københavns Amtssygehus, Frederiksberg
Marriage MarriageNovember 15, 1905Nyborg kirke
2 years
daughter
1908
Birth: February 12, 1908 47 42Vesterå 24, Ålborg Budolfi sogn
Death:
Rolf Gunnersen Harboe + Olivia Gundersen Harboe
husband
18601938
Birth: October 23, 1860 34 22Nyborg
Death: December 13, 1938Thorvaldsensvej 13, Frbg. i Skt. Markus sogn
partner’s partner
18631901
Birth: February 15, 1863 34 25Skælskør
Death: October 31, 1901Århus Sankt Pauls sogn
Marriage MarriageAugust 21, 1888Skælskør kirke
11 months
step-daughter
1889
Birth: July 12, 1889 28 26Århus Vor Frue sogn
Death:
21 months
step-son
18911977
Birth: April 1, 1891 30 28Århus Sankt Pauls sogn
Death: April 8, 1977
22 months
step-daughter
1893
Birth: January 9, 1893 32 29Lipkesgade 19, Kbh.
Death:
3 years
step-son
18951976
Birth: July 31, 1895 34 32Hads Herredsvej 12, Århus
Death: September 11, 1976
Shared note

Elma Rasmine Christine Marie Aarup

alias Elma Aarup og Elma Rasmine Christine Marie Harboe f. Aarup

Født: 07-09-1865 i Kallestrup, Hvam sogn og døbt 01-10-1865 i Hvam kirke, Rinds h. - datter af forpagter (senere proprietær) Thomas Jensen Aarup og hustru Hanne Sophie Christine Sørensen af Kallestrup på 31 år. Kilde: KB-opslag 25, nr. 6. Hvam sogn, Rinds h., Viborg a. År 1855-1873. KB_C228D_B_008_K01-23-A.

Gift 15-11-1905: Enkemand efter sin under 31-10-1901 i Aarhus afdøde hustru Olivia, f. Harboe (skifteattest 28-10-1905), trafikinspektør Rolf Gunnersen Harboe (f. 23-10-1860 i Nyborg, søn af kaptajn i Nyborg Poul Søltoft Christian Harboe og hustru Cora Henriette, f. Hornung) gifter sig 15-11-1905 i Nyborg kirke med pige Elma Rasmine Christine Marie Aarup, f. 07-09-1865 i Hvam sogn, datter af proprietær Thomas Jensen Aarup og hustru Hanne Sofie Christiane Sørensen af Kallestrup. Brudeparret bor i Ålborg. Kongebrev af 28-10-1905. Forlovere: Harald Harboe, kaptajn i Fodfolket alias (ID 125-7d4c) Harald Carl Gustav Gunnersen Harboe og Rasmus Aarup, direktør, Nykøbing Mors. Kilde: KB-opslag 280, nr. 0. Nyborg, Vindinge h. År 1905-1908. KB_1892_O430_G_032_0354a-V.

Død 10-06-1924: Elna Rasmine Christine Marie Harboe f. Aarup (læs: Elma Rasmine Christine Marie Harboe f. Aarup) dør 10-06-1924 på Københavns Amtssygehus, Frederiksberg, 58 år gl., og bliver begravet 16-06-1924 på Hellerup kirkegård. Født 07-09-1865 i Kallestrup, datter af proprietær Thomas Jensen Aarup og Hanne Sofie Christine f. Sørensen. Gift med trafikinspektør Rolf Gunnersen Harboe, Rygaards Alle 45, Hellerup sogn. Kilder: KB-opslag 139, nr. 189. Godthåbs sogn. År 1922-1927. KB_1892_065_3_027_0136a-DK. KB-opslag 211, nr. 26a. Hellerup sogn. År 1919-1930. KB_1892_132_3_013_0211a-DK. Se også: Rolf Harboe (1860-1938) - litteraturpriser.dk

Bopæl meldt i København: Rolf Gunnersen Harboe, f. 23-10-1860 i Nyborg, trafikinspektør, gift med: >> Elma, f. 07-09-1865 i Hvam sogn. 01-11-1909: Fælledvej 9, 3. sal Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 1158, rl 9, st 6