Elise Marie Harboe, 1908

Birth February 12, 1908 47 42
Alias
Lise Harboe og Lise Marie Jepsen f. Harboe

Occupation
Cand. phil. Forlagsredaktør i Gads Forlag

Hjemmedøbt March 11, 1908 (aged 28 days)
Christening August 7, 1908 47 42 (aged 5 months)
Death of a paternal grandmotherCora Henriette Hornung
October 23, 1915 (aged 7 years)
Burial of a paternal grandmotherCora Henriette Hornung
October 28, 1915 (aged 7 years)
Death of a motherElma Rasmine Christine Marie Aarup
June 10, 1924 (aged 16 years)
Burial of a motherElma Rasmine Christine Marie Aarup
June 16, 1924 (aged 16 years)
Birth of a sonErling Harboe-Jepsen
May 2, 1934 (aged 26 years)
Christening of a sonErling Harboe-Jepsen
June 17, 1934 (aged 26 years)
Death of a fatherRolf Gunnersen Harboe
December 13, 1938 (aged 30 years)
Burial of a fatherRolf Gunnersen Harboe
December 18, 1938 (aged 30 years)
Death of a half-brotherRasmus Povl Sølvtoft Harboe
September 11, 1976 (aged 68 years)

Death of a half-brotherHelge Harboe
April 8, 1977 (aged 69 years)

Death of a sonErling Harboe-Jepsen
January 24, 1983 (aged 74 years)

Death

Family with parents
father
18601938
Birth: October 23, 1860 34 22Nyborg
Death: December 13, 1938Thorvaldsensvej 13, Frbg. i Skt. Markus sogn
mother
18651924
Birth: September 7, 1865Kallestrup, Hvam sogn
Death: June 10, 1924Københavns Amtssygehus, Frederiksberg
Marriage MarriageNovember 15, 1905Nyborg kirke
2 years
herself
1908
Birth: February 12, 1908 47 42Vesterå 24, Ålborg Budolfi sogn
Death:
Father’s family with Olivia Gundersen Harboe
father
18601938
Birth: October 23, 1860 34 22Nyborg
Death: December 13, 1938Thorvaldsensvej 13, Frbg. i Skt. Markus sogn
step-mother
18631901
Birth: February 15, 1863 34 25Skælskør
Death: October 31, 1901Århus Sankt Pauls sogn
Marriage MarriageAugust 21, 1888Skælskør kirke
11 months
half-sister
1889
Birth: July 12, 1889 28 26Århus Vor Frue sogn
Death:
21 months
half-brother
18911977
Birth: April 1, 1891 30 28Århus Sankt Pauls sogn
Death: April 8, 1977
22 months
half-sister
1893
Birth: January 9, 1893 32 29Lipkesgade 19, Kbh.
Death:
3 years
half-brother
18951976
Birth: July 31, 1895 34 32Hads Herredsvej 12, Århus
Death: September 11, 1976
Family with Adolf Simonsen Jepsen
husband
1894
Birth: November 10, 1894 30 26Brokær, Hjortlund sogn
Death:
herself
1908
Birth: February 12, 1908 47 42Vesterå 24, Ålborg Budolfi sogn
Death:
son
19341983
Birth: May 2, 1934 39 26Strib by og sogn (Strib-Røjleskov sogn)
Death: January 24, 1983
son
Torben Harboe-Jepsen
daughter
Tove Elisabeth Harboe-Jepsen
Shared note

ID 125-7d4a5: Elise Marie Harboe

alias Lise Harboe og Lise Marie Jepsen f. Harboe

Født: 12-02-1908 på Vesterå 24, Ålborg Budolfi sogn og hjemmedøbt 11-03-1908 af pastor Schiøler. Fremstillet i Skt. Markus kirke, Frederiksberg 07-08-1908. Datter af (ID 125-7d4a) trafikinspektør Rolf Gunnersen Harboe og hustru Elma Rasmine Christine Marie Aarup, 41 år gl., boende Vesterå 24, Ålborg. Kilde: KB-opslag 211, nr. 35. Ålborg Budolfi sogn. År 1907-1913. KB_1892_C150_G_022_0209a-fk.

Erhverv: Sekretær. Cand. phil. Forlagsredaktør i Gads Forlag. Kilde: Side 87, nr. 65 i Slægtsbog for pastor N. M. Harboes og hustru Anna f. Truchs' descendenter - Slægterne Harboe fra Skælskør og Rasmusen fra Korsør af Kirsten Borg m.fl. (3. udgave 1971)

Gift 27-12-1932: Ungkarl, højskolelærer Adolf Simonsen Jepsen af Staurby, Vejlby sogn, Fyn (f. 10-11-1894 i Brokjær, Hjortlund sogn, søn af gårdejer Christen (læs: Kresten) Andreas Jepsen og hustru Magdalene Kirstine Elise Lehnemann af Gredstedbro, Jernved sogn) gifter sig 27-12-1932 i Askov Valgmenighedskirke med (ID 125-7d4a5) pige, sekretær (siden forlagsredaktør) Elise Marie Harbo (læs: Harboe) af Askov, Malt sogn (f. 12-02-1908 i Ålborg Budolfi sogn, datter af trafikinspektør Rolf Gunnersen Harbo (læs: Harboe) og hustru Eline (læs: Elma) Rasmine Christine Marie Aarup, af København). Forlovere: Højskoleforstander Jens Th. Arnfred. Højskolelærer Ulrik Balslev, begge af Askov. Kilde: KB-opslag 143, nr. 11, side 180. Malt s. Malt h. Ribe a. År 1923-1935. KB_1892_C577_G_009_0180a-V.

Adolf Simonsen Jepsen og hustru Elise Marie Jepsen f. Harboe får sammen 3 børn.

Folketælling:

FT-1925 - 5. nov.: Rygaards Alle 45, 2.sal, Hellerup sogn, Gentofte kommune, Kbhvns. Amt - ejer: De Danske Statsbaner: ID 125-7d4a: Rolf Gunnersen Harboe, f. 23-10-1860 i Nyborg, enkemand, husfar trafikinspektør ved Statsbanerne ID 125-7d4a1: Poula Olivia Ingeborg Harboe, f. 12-07-1889 i Århus (Vor Frue sogn), ugift, datter, assistent ved Statsbanerne >> ID 125-7d4a5: Elisa Marie Harboe, f. 12-02-1908 i Ålborg (Budolfi sogn), ugift, datter Kirstine Marie Brusgaard, f. 15-04-1897 i Nykøbing Mors, ugift, husassistent Kilde: FT-opslag 21. FT1925_0513_00410