Martha Heesker, 18901931 (aged 40 years)

Birth December 20, 1890
Alias
Martha Harboe f. Heesker

Death September 26, 1931 (aged 40 years)

Family with Helge Harboe
husband
18911977
Birth: April 1, 1891 30 28Århus Sankt Pauls sogn
Death: April 8, 1977
herself
18901931
Birth: December 20, 1890Hamborg, Tyskland
Death: September 26, 1931
son
Erik Halfdan Harboe
son
Thorkild Werner Harboe
Helge Harboe + Ellen Juulmann
husband
18911977
Birth: April 1, 1891 30 28Århus Sankt Pauls sogn
Death: April 8, 1977
partner’s partner
Marriage MarriageApril 17, 1935
Helge Harboe + Karen Margrethe Schmidt
husband
18911977
Birth: April 1, 1891 30 28Århus Sankt Pauls sogn
Death: April 8, 1977
partner’s partner
19131988
Birth: February 11, 1913 42 32Vodroffsplads 14, Frbg.
Death: June 17, 1988
Marriage MarriageAugust 11, 1949
Shared note

Martha Heesker

alias Martha Harboe f. Heesker

Født: 20-12-1890 i Hamborg, Tyskland

Gift 20-08-1918: Ingeniør Helge Harboe, f. 01-04-1891 i Århus, gifter sig 20-08-1918 med Martha Heesker, f. 20-12-1890 i Hamborg, Tyskland.

Død 26-09-1931: Martha Harboe f. Heesker dør 26-09-1931, 40 år gl.

Kilde: Side 86, nr. 64 i Slægtsbog for pastor N. M. Harboes og hustru Anna f. Truchs' descendenter - Slægterne Harboe fra Skælskør og Rasmusen fra Korsør af Kirsten Borg m.fl. (3. udgave 1971)

Ægteparret får sammen 2 sønner.

Bopæl meldt i København Ingeniør Helge Harboe, f. 01-04-1891 i Århus, gift med >> Martha Harboe, f. 19-12-1890 i Hamborg, Tyskland 01-05-1919: fra Frederiksberg til Abel Cathrines Gade 31, 2. sal (Maria sogn) Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 2529, rl 11, st 5 (Vesterbro)